$
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

אלון רבוע כחול דורשת להעמיק את הקיצוץ בשכר העובדים

חברי הדירקטוריון הצביעו נגד ההסכם שנרקם בין ועד עובדי מגה ובין היו"ר אביגדור קפלן, והיה אמור להיחתם השבוע. דרישתם היתה לקצץ יותר מ־150 מיליון שקל בהוצאות השכר ולבטל חלק מהתחייבויות החברה בתמורה להרעת התנאים

נורית קדוש 06:4920.05.15

דירקטוריון אלון רבוע כחולסירב לאשר את ההסכם שאליו הגיע היו"ר אביגדור קפלן עם ועד עובדי מגה ושעליו היו הצדדים אמורים לחתום השבוע, כך נודע ל"כלכליסט". דירקטוריון החברה ביקש להגדיל את הקיצוץ בתנאי השכר של העובדים ולבטל חלק מהתחייבויות החברה בתמורה לאותו קיצוץ.

 

על פי ההסכם, 150 מיליון שקל בפריסה לחמש שנים ייגרעו מתנאי ההעסקה של 5,500 עובדי הרשת, המאוגדים בהסכם הקיבוצי. מלבד זאת, 200 עובדים יפרשו מרצון תמורת פיצויים מוגדלים. קפלן מצדו התחייב שבעלי המניות יזרימו לחברה סכום שלא יפחת מגובה הקיצוץ בתנאי שכר העובדים וכי בחלוקת הדיבידנדים הראשונה שליש מהסכום יועבר לעובדים, שליש יוזרם לתוך החברה ורק שליש יועבר לבעלי המניות. בנוסף לכך הגיעו הצדדים להסכמה ששני משקיפים מטעם העובדים ינכחו בישיבות הדירקטוריון.

 

אייל אלי, יו"ר ועד עובדי מגה, הסכים לקיצוצי השכר לאחר שירון זליכה ‑ שנשכר על ידי הוועד לערוך בדיקה כלכלית למגה ולייצג את עמדת העובדים במשא ומתן ‑ מצא כי למגה תזרים מזומנים שלילי, וללא הקיצוץ בתנאי שכרם, לא יהיה להם מקום עבודה כלל.

 

לפני שבוע וחצי קיים קפלן ישיבה מסכמת למשא ומתן עם העובדים במשרדי מגה בהשתתפותם של 71 נציגי ועד העובדים הארצי, נציגי ההסתדרות וירון זליכה, המייצג את העובדים. לדברי אייל אלי, יו״ר ועד העובדים כפי שנחשפו בכלכליסט בסוף הפגישה, קפלן הצהיר בפגישה כי אין בכוונתו למכור את מגה והוא מתחייב להזרים לחברה סכום שווה לזה שייגרע משכר העובדים ואף למעלה מכך ‑ בכפוף לאישור דירקטוריון מגה. בתום הישיבה קבעו הצדדים כי ההסכם ייחתם במשרדי ההסתדרות בתוך ימים אחדים, אולם מועד הישיבה לא נקבע עד כה בשל התנגדות הדירקטוריון.

דחיית החתימה על ההסכם עלולה להוביל לסנקציות מצד העובדים, שכן ועד עובדי מגה כבר הכריז על סכסוך עבודה, אלא שהוא הוקפא בעקבות החזרה לשולחן המשא ומתן. המשמעות היא שביכולתו להשבית את הרשת בהתראה קצרה בלבד.

 

מימין: יונל כהן, חבר דירקטוריון, ואביגדור קפלן, יו"ר אלון רבוע כחול. טרם הגיעו לעמק השווה מימין: יונל כהן, חבר דירקטוריון, ואביגדור קפלן, יו"ר אלון רבוע כחול. טרם הגיעו לעמק השווה

 

יו"ר ועד העובדים אלי מסר בתגובה: "עובדי מגה יחד עם ההסתדרות גילו אחריות גדולה מאוד לחברה והסכימו להגיע להסכם הבראה קשה מאוד, שכרוך בפגיעה בתנאי שכרם למשך חמש שנים, עם התניות של העובדים לצד שמנגד. העובדים וההסתדרות ממתינים לתשובת הדירקטוריון של מגה לגבי תכנית ההבראה. בימים האחרונים התקיימו חילופי דברים בין קפלן לזליכה, ואנו מצפים מכל חברי דרקטוריון מגה לגלות אחריות לחברה ול־6,000 העובדים שלה. מבחינת הוועד, ההצעה עדיין בתוקף ולא לעוד הרבה זמן. אם הם לא מעוניינים, אנחנו מצפים לתשובה סופית. כל ניסיון למכור את החברה או לבצע מהלכים חד־צדדיים ייתקל בתגובה קשה ומיידית".

 

מגה סירבו להגיב לדברים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x