$
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

עובדי עדן טבע מרקט יוצאים לחופשה כפויה

מדפי המזון ברשת התרוקנו על רקע הסכסוך עם מגה. 600 העובדים ייצאו לחופשה כפויה ויעבדו יום כן יום לא

נורית קדוש 07:0005.05.15

ארבעה ימים אחרי שעצרה הזמנת סחורה מספקים בשל חוסר יכולתה לשלם את חובותיה, מוציאה עדן טבע מרקט את העובדים לחופשה כפויה, שבמסגרתה יעבדו לסירוגין, יום כן ויום לא.

 

 

ל”כלכליסט” נודע כי מקור המהלך בהוראה של מנהלת הרשת למנהלי הסניפים, בשל ירידה חדה בהיקפי הפעילות. מדפי הסחורות הטריות דוגמת חלב, עוף, לחם, ירקות ופירות התרוקנו כמעט לחלוטין, ובשאר המדפים קיים חוסר במוצרים רבים. בעקבות כך פחתה כמות הלקוחות ועמה הצורך בכמות העובדים הנדרשת בימי שגרה.

 

יו"ר ועד עובדי הרשת איתם איינבינדר אישר את הפרטים ומסר: "ההנהלה הוציאה הנחיה להוציא עובדים לחופשה כפויה, יום כן ויום לא, ומדובר בעובדים שמשתכרים שכר מינימום".

 

סנף של עדן טבע מרקט סנף של עדן טבע מרקט צילום: צביקה טישלר

 

איינבינדר הוסיף גם כי “מגה ופרוביזור, שמנהלים מאבק ביניהם, שמים את העובדים בתחתית הסולם ודואגים רק לאינטרס שלהם. ניאלץ לפנות לבית הדין לענייני עבודה כדי להבטיח את זכויות העובדים".

 

סכסוך בעלים שפוגע בספקים, בלקוחות ובעובדים

 

הסכסוך בין מגה, בעלת השליטה (51%) בעדן טבע מרקט לגיא פרוביזור, מייסדה של רשת המזון האורגנית המכהן כמנכ"ל ומחזיק ב־49% מהמניות, נחשף ב”כלכליסט” לפני כשבועיים ומאז הסלים והביא לפגיעה בגורמים חיצוניים, בהם ספקים, לקוחות וכעת העובדים.

 

הדברים מתרחשים על רקע הדחתו של דודי ויסמן, שקנה את השליטה בעדן טבע מרקט לפני 8 שנים, מתפקיד מנכ"ל אלון רבוע כחול, ומינויו של אביגדור קפלן כמחליפו. קפלן סירב להכיר בהסכם שנחתם בין ויסמן לפרוביזור, שלפיו פרוביזור לא יידרש להזרים כסף במקרה שהרשת תפסיד. סירובו של פרוביזור לשנות את ההסכם הוביל את קפלן לעצור הזרמת תקבולי מכירות סניפי עדן שפועלים בתוך מגה לחשבון החברה, וכתוצאה מכך לא יכול היה פרוביזור לשלם לספקים את מלוא התשלומים והגדולים שבהם עצרו אספקת סחורה. בין הספקים שעצרו האספקה אסם, שטראוס, טמפו, יפאורה ועוד.

 

רמי לוי לא יקנה את מגה

 

גם מצבה של מגה ממשיך להתערער. שעות ספורות לאחר שדיווח לבורסה כי קיים בדיקה ראשונית לרכישת מגה, הצהיר רמי לוי בחדשות 2 כי לא יקנה את הרשת המצויה בקשיים.

 

בראיון ל”כלכליסט” אתמול חשף גם אייל אלי, יו"ר ועד עובדי מגה, כי הרשת על סף קריסה. אלי הוסיף עוד כי מגה סובלת מתזרים שלילי, וכי קיצוץ של 150 מיליון שקל בתנאי העסקת העובדים יאפשר להתאפס ולהציג לבנקים תוכנית עסקית שתאפשר המשך קיומה.

 

גיא פרוביזור מסר בתגובה: "הרשת מתנהלת מול עובדיה על פי חוק. נקבעה פגישה עם נציג ועד העובדים ליום רביעי הקרוב על מנת לשתף אותו במצבה של הרשת ולהסביר את הפעולה שננקטת בשלב זה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x