$
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

קפלן מצמץ ראשון: מגה כיסתה חלק מחובות עדן טבע מרקט

עוד שלב בסכסוך בין אלון רבוע כחול למייסד רשת עדן טבע מרקט: רשת מגה הזרימה מיליוני שקלים לכיסוי חובות לספקי רשת המזון האורגני. עם זאת, מדובר בכיסוי חלקי בלבד שמאפשר ליו"ר אלון אביגדור קפלן להמשיך ללחוץ את גיא פרוביזור, מנכ"ל הרשת

נורית קדוש 07:1126.04.15

לחץ הספקים הגדולים שעצרו את אספקת הסחורה לעדן טבע מרקט בימים האחרונים הכריע את מגה. ל"כלכליסט" נודע שיומיים בלבד אחרי שחשפנו כאן את הסכסוך בין יו"ר אלון רבוע כחול אביגדור קפלן למנכ"ל עדן טבע מרקט גיא פרוביזור, העבירה מגה מיליוני שקלים לעדן טבע מרקט לצורך תשלום לספקים ומתוך רצון שיחדשו את האספקה לרשת.

 

במסגרת סכסוך קפלן־פרוביזור, שגם מחזיק ב־49% מהרשת, עצרה מגה את הזרמת הכספים לרשת המזון האורגני שבשליטתה (51%). חלק מהספקים, בעיקר כאלה המספקים תוצרת טרייה, דוגמת מחלבות שטראוס, קיבלו בערב יום העצמאות תשלום חלקי מהרשת, בצירוף מכתב מהמנכ"ל פרוביזור שכלל הודאה ראשונה בקיום הסכסוך: "כידוע לך, עדן טבע מרקט נקלעה לקשיים תזרימיים בעקבות חילוקי דעות בין בעלי המניות. הנהלת החברה ואני פועלים כמיטב יכולתנו כדי להתגבר על הקשיים ולעמוד בכל ההתחייבויות. העובדה שמגה העבירה מיליוני שקלים כתשלומים לספקים היא סימן חיובי שאין בכוונת מגה לנטוש את החברה".

 

סניף של עדן טבע מרקט סניף של עדן טבע מרקט צילום: צביקה טישלר

 

המשבר עדיין בעיצומו

 

אף שהעברת הכספים של מגה היא איתות חיובי עבור הספקים, המשבר ברשת עדיין בעיצומו, שכן מדובר בתשלום חלק מהחובות בלבד. ניתן להעריך שבמגה פעלו כך כדי לשמור על יכולתם להמשיך להפעיל לחץ על פרוביזור, אך בלי להוביל לקריסת הרשת או לעצירת אספקה למגה מצד ספקים שיסרבו להסכים להחלטתה לנהל את הסכסוך עם פרוביזור על גבם. אלא שתשלום כזה, רק לחלק מהספקים, עלול לעורר את זעמם של ספקים דוגמת אסם, שלא קיבלו כל סכום על חשבון החוב. אלה עלולים לנקוט סנקציות כלפי מגה.

 

גיא פרוביזור גיא פרוביזור צילום: איל פישר

 

פרוביזור מסר בתגובה: "אני מקווה שההודעה שמסרתי לספקים, שמטרתה היתה להתנהל מולם בשקיפות, תעזור להרגעת הרוחות. במקביל אנו מוודאים שלקוחות הרשת לא ייפגעו ודואגים לשנע סחורות בין הסניפים". הוא גם קרא "להפריד בין סכסוך שותפים לתשלומי ספקים". עוד אמר: "מחלוקות בין שותפים אמורות להיפתר ביניהם או בין כותלי בית המשפט. אני מצר על העובדה שהשותפים שלי הפכו את הספקים ואת הלקוחות לכלי לפתרון המחלוקת, ולא אתן שזה יימשך. אני מצפה ששותפיי בחברה יבינו שזו לא הדרך, יפעלו לטובת החברה, העובדים והספקים ויאפשרו לה לעמוד בכל התחייבויותיה. אני מקווה שהדברים ילכו בדרך הנכונה במהלך השבוע הקרוב".

 

ברקע הדברים חשיפת "כלכליסט" שלפיה ספקי מזון גדולים עצרו בימים האחרונים את אספקת הסחורה לעדן טבע מרקט, רשת המזון האורגני של קבוצת אלון. בין החברות שכבר לא מספקות לרשת סחורה בימים האחרונים על רקע אי־תשלום חובותיה ניתן לציין את שטראוס, אסם, טמפו, ויסוצקי, סנו, סלטי שמיר, יפאורה ומחלבות שומרון. עצירת התשלומים לספקים מקורה בסכסוך בין קפלן לפרוביזור. לטענת גורם המעורה בסכסוך, קפלן דרש מפרוביזור לדלל את חלקו בחברה בתמורה לכיסוי ההתחייבויות השוטפות של הרשת לספקים. לטענת אותו הגורם, החובות לספקים נוצרו בחודשים האחרונים משום שעדן טבע מרקט נאלצה לסגור חלק מסניפיה ולפתוח אותם במתכונת חנות בתוך חנות בסניפי מגה. בחלק מהמקרים סגירת החנויות היתה תוצאה של יציאת מגה מחנויות שעדן טבע מרקט פעלה בהן.

 

מנגד טוענים בסביבת קבוצת אלון כי ההסכם שנחתם עם פרוביזור בלתי סביר, שכן על פיו הוא אינו נדרש לתמוך פיננסית בקיומה של הרשת, ולכן החברה פועלת לשנות את ההסכם.

 

מחסור גם במגה

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט", החברה המרכזית למשקאות עצרה לפני שבוע בדיוק את האספקה של כלל מוצריה לרשת מגה על רקע חששות מיכולתה של מגה לעמוד בהתחייבויותיה השוטפות. מועד התשלום על אספקת חודש פברואר היה לפני שבוע וחצי, ובחברה הודיעו למגה כי אם הוא לא יועבר, ההזמנות לא יישלחו.

 

את החוסרים במוצרי החברה כבר ניתן להרגיש הן במחלקת המשקאות, שבה הצריכה המוגברת לקראת יום העצמאות רוקנה את המדפים, והן במקררי החלב, שהתרוקנו ממוצרי טרה לחלוטין.

 

המחסור במגה מורגש גם במוצרי סוגת, שדרשה לצמצם את מסגרת האשראי של הרשת מאותן סיבות. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x