$
פרסום ושיווק

היריב המר עובר צד - מנכ"ל כרמית החדש: מנתבעי פרשת קדבורי

המנכ"ל החדש של כרמית מתניה שוורץ עמד בראש חטיבת המכירות של עלית בשיא פרשת קדבורי, שהובילה לתביעה של כרמית נגד שטראוס־עלית. האיש שטען שתביעת כרמית היא "דרך מקורית להרוויח כסף" מכישלון מסחרי, הופך כעת למי שתפקידו לדאוג לרווחיות החברה

נורית קדוש 08:4618.01.15

ארבעה חודשים אחרי שהמאבק של כרמית בקבוצת שטראוס הסתיים בהסכם פשרה, מגייסת החברה כמנכ"ל את אחד האחראים לטענתה בחסימת הכניסה של שוקולד קדבורי לישראל. מתניה שוורץ, לשעבר מנכ"ל חטיבת המכירות של עלית, יחליף את סטיב גרין ששימש כמנכ"ל כרמית במשך עשור.

 

בספטמבר נחתם הסדר פשרה שבמסגרתו קיבלה כרמית משטראוס פיצוי של 9 מיליון שקל על פרשת קדבורי, שבה טענה כי עלית חסמה את כניסת שוקולד קדבורי לארץ תוך שימוש באמצעים בלתי חוקיים.

 

תחילת הפרשה בחקירת רשות ההגבלים שנפתחה בפברואר 2003 נגד עלית בחשד לניצול לרעה של כוח מונופוליסטי. חוקרי הרשות פשטו על משרדי עלית, תפסו מסמכים וחקרו את מנהליה הבכירים של החברה ובהם מתניה שוורץ.

 

שנתיים לאחר מכן הודיעה הרשות על כוונה להגיש כתבי אישום נגד עלית ובכיריה בשל עבירות על חוק ההגבלים, אלא שבסופו של דבר נחתם צו מוסכם בין הרשות לעלית ושלושה מבכיריה ובהם שוורץ, שבמסגרתו נקבע כי עלית תשלם קנס של 5 מיליון שקל.

 

המנכ"ל הנכנס של כרמית מתניה שוורץ. חוזה לשלוש שנים המנכ"ל הנכנס של כרמית מתניה שוורץ. חוזה לשלוש שנים

 

כרמית, שטענה שנגרמו לה נזקים כספיים ממהלכי עלית, לא הסתפקה בתשלום הכופר למדינה, וב־2010 הגישה תביעה אזרחית בסכום של 22 מיליון שקל נגד שטראוס. אחרי שנתיים של המתנה לקבלת חומרי החקירה מרשות ההגבלים, ביקשה כרמית להגדיל את היקף התביעה ל־36 מיליון שקל, לאחר שלטענתה חומרי החקירה משקפים פרשה חמורה מכפי ששיערה.

 

בתצהיר שהוגש לבית המשפט העיד שוורץ שתביעת כרמית אינה אלא "דרך מקורית להרוויח כסף - להיכשל מקצועית ולהאשים אחרים בכישלונך". לדבריו, מלחמה על שטחי מדף היא חלק מתחרות לגיטימית. "האם כרמית ציפתה שעלית תפנה את מדפיה למוצרי קדבורי? האם כרמית ציפתה שעלית תסתכל מהצד על מבצעי ההשקה של קדבורי ותעודד אותם?", צוטט שוורץ. בספטמבר, כאמור, חתמו הצדדים על הסכם שבו התחייבה שטראוס לפצות את כרמית ב־9 מיליון שקל, ולרכוש ממנה מוצרים ב־50 מיליון שקל בארבע השנים הקרובות.

 

מאז פרש מעלית, כיהן שוורץ בתפקידים בכירים לפרקי זמן קצרים. לפני שנה מונה למנכ"ל ריטייל 3000 שבבעלות רונן לוי ועדי צים. קודם לכן שימש במשך שנתיים כסמנכ"ל תפעול ברשת מגה, תפקיד שאותו עזב על רקע חילוקי דעות עם מנכ"ל מגה מוטי קרן. לפני לכן כיהן כשנה כסמנכ"ל שיווק ומכירות בצים.

 

כרמית חתמה עם שוורץ הסכם העסקה לתקופה של שלוש שנים בתנאים דומים לאלה של המנכ"ל היוצא גרין, למעט אופציות. שכרו של שוורץ יעמוד על 878 אלף שקל בשנה לפני בונוס שנתי, שיוענק למנכ"ל במקרה שהרווח השנתי של החברה לפני מס יהיה יותר מ־2 מיליון שקל. סכום הבונוס יהיה בין 2.5% מהרווח ועד חצי מיליון שקל.

 

את תשעת החודשים הראשונים של 2014 חתמה כרמית בירידה של 1.77% במכירות, שהסתכמו ב־90.2 מיליון שקל, כתוצאה מירידה במכירות מאפים וסוכריות. הרווח הגולמי של החברה צנח ב־22.8% והסתכם ב־19.5 מיליון שקל, בעקבות עלייה במחירי הקקאו לצד עלייה בהוצאות תחזוקה ושכר. החברה היתה צפויה לחתום את התקופה בהפסד תפעולי, אלא ש־9 מיליון השקלים שקיבלה משטראוס הובילו את כרמית לרווח תפעולי של 6.5 מיליון שקל. הרווח הנקי הסתכם ב־4.3 מיליון שקל. כרמית, שבשליטת לני סאקסטין (37.6%), נסחרת בבורסה לפי שווי של 42 מיליון שקל.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x