פרסום ושיווק

עתירה: להכניס גם מוצרי חלב מועשרים לפיקוח

לדברי העותר, מוצרים מועשרים נחשבים כ"מוצרים דומים" לאלו שתחת צו הפיקוח על המחירים, ולכן יש לתמחר אותם באופן זהה

נורית קדוש 19:4103.09.14

חודש אחרי שהמפקח על המחירים נסוג מכוונתו להכריז על מוצרי חלב מועשרים כ"מוצרים דומים" לאלו שמצויים תחת צו הפיקוח על המחירים, באופן שיחייב היצרנים לתמחר אותם במחיר של המוצר המפוקח המקביל, הוגשה עתירה לבג"צ נגד שר האוצר יאיר לפיד, שר החקלאות יאיר שמיר ואורי צוק בר המפקח על המחירים.  

בעתירתו מבקש אמיר אורן באמצעות עו"ד גולן משעלי שבג"צ יוציא צו על תנאי ללפיד, שמיר וצוק בר, שיסבירו מדוע לא נכלל החלב המועשר בסל המוצרים המפוקחים וטוען כי ההחלטה התקבלה משיקולים זרים.

 

אורן שכיהן בעבר מנהל מחוז צפון במשרד ראש הממשלה, סגן ראש עיריית נצרת עילית ועוד, הגיש בעבר מספר תביעות ייצוגיות נגד תנובה ושטראוס.

 

ברקע הדברים הודעתו של המפקח על המחירים בחודש מאי למחלבות ולרשתות השיווק כי החל מחודש אוגוסט יורחב סל המוצרים המפוקחים כך שיכלול מוצרים דומים עבורם אסר יהיה לגבות מחיר גבוה מזה של המוצר המפוקח המקביל. המהלך נרקם בעקבות בדיקה שערך המפקח לאחר הכנסת השמנת המתוקה 38% שומן לפיקוח במסגרתה גילה כי שמנת מתוקה 32% שומן נמכרת במחיר הגבוה ב-2 שקלים ממחיר השמנת המתוקה המכילה 38% שומן.

 

המפקח ציין בהודעתו מחודש מאי כי מוצר דומה הוא כזה שיש בו תוספות או שקיימת במרכיביו שונות ביחס למצרך המנוי בצו בהיקף שאינו נראה לעין ואינו גורם לשוני מהותי בתכונותיו של המצרך מבחינת התועלת לצרכן הסביר כמו תוספות ויטמינים או מינרלים שאין בהם תוספת תועלת מהותית, שינויים מזעריים בהרכב או בתכולה.

 

מתנובה נמסר אז בעקבות ההנחיות כי "אין בכך חדש עבור תנובה. תנובה נוהגת על פי מדיניות זו". המפקח שככל הנראה הבין מתגובה זו כי המחלבות לא ירדו לסוף דעתו ולא הבינו כי התכוון גם לחלב המועשר שמחירו גבוה ב- 2-3 שקלים לליטר מזה המפוקח, הוציא הבהרה למכתבו הראשון ממנה עלה כי גם החלב המועשר בויטמינים ומינרלים מהווה מבחינתו מוצר דומה עליו יוחלו הכללים האמורים החל מחודש אוגוסט.

 

"אבקש להודיעכם כי ככל שנמכרים על ידכם מוצרי חלב שיש בהם שינויים בלתי נראים והנכם מעוניינים למכרם במחיר העולה על המחיר הקובע, הינכם מתבקשים לצרף אסמכתאות לקיומה של התועלת כאמור". אלא שבסופו של דבר, נמנע צוק בר מלכלול את החלב המועשר בסל המוצרים הדומים.

 

אורן טוען כי בכך חרג צוק בר מסמכותו לקבוע ולהגדיר מהו מוצר דומה והשרים הממונים לא בדקו וסרקו את ההנחיות "כל אלה מעידים כאלף עדים כי השיקולים שהניעו את המשיבים כולם היו שיקולים זרים". לשון העתירה.

 

ממשרד החקלאות נמסר כי "העתירה טרם התקבלה וכשתתקבל נלמד אותה ונגיב לה בבית המשפט. כל התהליך נעשה בשקיפות מלאה ופורסם באתר האינטרנט במלואו לרבות הנימוקים להחלטה".

  

חלב מועשר תנובה חלב מועשר תנובה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x