$
פרסום ושיווק

מלחמה בעזה

כמות העסקאות בדרום הארץ חצי מזו שבמרכז

על פי בדיקה שביצעה חברת הסליקה גמא ב-12 אלף בתי עסק, מאז החל צוק איתן חלה ירידה של 30% בהיקף העסקאות שבוצעו באמצעות כרטיס אשראי בדרום הארץ. רשתות האופנה ספגו פגיעה קשה, ואפילו כמות הביקורים במספרות פחתה משמעותית

נורית קדוש 06:5630.07.14

הפעילות הקמעונאית בדרום הארץ צנחה בשלושת השבועות הראשונים למבצע צוק איתן ב־30% בהשוואה לשלושת השבועות שקדמו למבצע. כך עולה מבדיקה שביצעה חברת סליקת האשראי גמא ב־12 אלף בתי עסק לבקשת "כלכליסט".

 

על פי הנתונים, כמות העסקאות הממוצעת שביצע כל בית עסק, ושתמורתן שולמה בכרטיס אשראי, ירדה

מ־465 עסקאות בשלושת השבועות שלפני המבצע ל־325 עסקאות בממוצע לבית עסק בשלושת השבועות שלאחר תחילת המבצע. גובה הקנייה הממוצע בכרטיס אשראי לא השתנה כמעט במהלך המבצע, וירד מ־315 שקלים לפני "צוק איתן" ל־310 שקלים לקנייה ממוצעת לאחר תחילת המבצע.

 

 

פחות ביגוד, יותר חשמל

 

תחום האופנה באזור הדרום ספג פגיעה קשה, וזו באה לידי ביטוי הן בירידה בגובה הקנייה הממוצע בכל עסק, והן בכמות העסקאות שבוצעו לפני תחילת המבצע ואחריו. על פי הנתונים, ירד גובה הקנייה הממוצע בכרטיס אשראי בכל בית עסק מ־232 שקלים בתקופה שלפני המבצע ל־210 שקלים בשלושת השבועות שלאחר תחילת המבצע. כמות הקניות בבתי העסק שמתמחים באופנה בדרום צנחה ב־24%.

 

במספרות בדרום נרשמה אמנם עלייה ניכרת בגובה עסקה ממוצעת מ־280 שקלים ל־377 שקלים, אך לצד זאת נרשמה גם ירידה תלולה של 55% בכמות העסקאות הממוצעת שבוצעו בכל מספרה. ניתן להעריך כי לקוחות ויתרו על טיפולים קצרים במחיר נמוך, וריכזו כמה פעולות דוגמת צבע ותספורת בביקור אחד, מה שגרם לסכום כל תספורת לזנק.

 

גם חנויות למכירת מוצרי חשמל ביתיים באיזור הדרום רשמו עליה בגובה הקנייה הממוצע מ־540 שקל ל־575 שקלים בתקופת המבצע, אך ספגו ירידה ב־25% בכמות הקניות שבוצעה בהם.

 

בבתי המרקחת לא חל שינוי משמעותי בגובה הקנייה הממוצע (115 שקלים), אך כמות הקניות פחתה ב־35%. שוק המזון שבדרך כלל חסין בתקופות משבר רשם בדרום הארץ ירידה של 30% במכירות, מבלי שתירשם עלייה בגובה הממוצע של כל קנייה שנותר 144 שקל.

 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: כרמית פלר

 

יותר קניות ברשתות מזון

 

נתוני גמא מלמדים כי ברמה הארצית הקמעונאים נפגעו פחות בתקופת המבצע: גובה קניה ממוצע בכרטיס אשראי ירד מ־350 שקל ל־320 שקל - ירידה של כ־9%, אך כמות הקניות הכוללת, שתמורתה שולמה בכרטיס אשראי, נותר זהה. בתחום האופנה וההנעלה הנמצא בשיאן של מכירות סוף עונה, נרשמה ירידה של 10% בגובה קנייה ממוצע בכרטיס אשראי מ־201 שקלים ל־180 שקלים וירידה של כ־6% בכמות הקניות. גובה העסקה הממוצע בתחום עיצוב שיער נותר זהה ועמד על 284 שקלים, אך חלה ירידה של 12% בכמות התספורות.

 

"להערכתנו, העובדה כי עשרות אלפי אמהות וילדים מהדרום עברו צפונה, והעובדה כי מדובר בחופשת הקיץ של הילדים, קיזזה את הירידה בהיקפי המסחר בדרום", אומר אריאל גנוט, מנכ"ל גמא. לדבריו, "בכל הארץ ניכרת ירידה בקניות 'מצב רוח' כמו עיצוב שיער ואופנה, שמלמדות על מצב רוח שפוף".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x