שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
פרסום ושיווק

חשיפת כלכליסט

משרד החינוך מקדם הצעת חוק נגד משקאות ממותקים בבתי ספר

ועדת החינוך של הכנסת תדון ביום ראשון בהצעת חוק לפיקוח על איכות המזון הנמכר בבתי ספר, שתקועה כבר שנתיים. בכיר בענף המשקאות: "צמצמנו את הפעילות בבתי הספר, לא מתרגשים מהמהלכים האחרונים"

נורית קדוש 14:5317.07.14

המתקפה הרגולטורית על יצרניות המשקאות הקלים מתעצמת: בהמשך לחשיפת "כלכליסט" אתמול של התוכנית שמוביל משרד הבריאות בשילוב משרדי החינוך והספורט, במסגרת התוכנית הלאומית "אפשריבריא" לחיים פעילים ובריאים, לאיסור מכירת משקאות ממותקים במוסדות חינוך, ביום ראשון תדון ועדת החינוך של הכנסת בהצעת חוק שתקועה כבר שנתיים לפיקוח על איכות המזון שנמכר ומסופק במוסדות חינוך.

 

ההצעה, שהנה פרי יוזמה ממשלתית, תידון בוועדה במסגרת הכנתה לקריאה שנייה ושלישית. היא נוגעת למכירה ואספקה של כלל מוצרי המזון במוסדות חינוך, וקובעת כי זו תיעשה בהתאם לכללים שיקבעו שרי החינוך והבריאות לעניין הרכב המזון וערכו התזונתי. לדברי עירית ליבנה, המפקחת על תחום הבריאות במשרד החינוך, ההצעה כוללת גם איסור מכירת והגשת משקאות ממותקים בבתי ספר ובגני ילדים.

 

 

יהיו עיצומים כספיים

 

אחד הסעיפים החשובים בהצעה קובע כי ניתן יהיה להטיל עיצומים על ספקיות מזון שלא יעמדו בהוראות החוק. העיצום המוצע הוא קנס מינהלי בגובה 6,000 שקל למי שיפר את הנחיות החוק וימכור מוצר שאינו עונה על הקריטריונים התזונתיים שייקבעו. קנס נוסף בגובה 1,500 שקל נקבע להפרת החובה לפרסם את הרכב המזון ואת ערכו התזונתי בתחום המוסד החינוכי.

 

בית ספר בראשל"צ (ארכיון) בית ספר בראשל"צ (ארכיון) צילום: תומי הרפז

 

משרד החינוך הוא שיזם את ההצעה הממשלתית, וזו עברה בקריאה ראשונה בכנסת לפני שנתיים. לדיון שיתקיים בהצעה ביום ראשון הוזמנו יצרני המשקאות, משרד החינוך, משרד הכלכלה ומשרד המשפטים.

 

"הציבור צורך סוכר ממקורות רבים ומגוונים, ולכן תמוהה ההחלטה לתקוף עכשיו דווקא את יצרניות המשקאות, המשווקות גם משקאות ללא סוכר", אמר אתמול גורם בענף המשקאות ביחס להצעות האחרונות.

 

בכנס שנערך לפני חודש תקף איציק תמיר, יו"ר איגוד המזון המכהן כמנכ"ל קוקה־קולה, את מהלכי הרגולציה שעמם מתמודד שוק המזון, וטען כי "בשנים האחרונות נמצאת תעשיית המזון תחת מתקפת רגולציה חסרת תקדים". לדבריו, "הרגולציה המוגברת באה לידי ביטוי גם במחיר לצרכן מאחר שלשינויים התכופים יש עלות כבדה".

 

"לא ייאבקו בהנחיות"

 

בכיר באחת מחברות המשקאות העריך כי יצרניות המשקאות לא ייאבקו בהחלטה לאסור מכירת משקאות ממותקים בבתי ספר: "חברות המשקאות לא יביעו התנגדות לאיסור לשווק משקאות עם תוספת סוכר בבתי ספר, מכיוון שיש לכל החברות פתרונות חלופיים בדמות משקאות ללא סוכר".

 

בכיר אחר בענף המשקאות סירב להתרגש מהמהלכים האחרונים: "צמצמנו את הפעילות שלנו בבתי ספר בשנים האחרונות בעקבות הנחיות של משרד החינוך, כך שמבחינתנו לא מדובר במהלך משמעותי".

 

אתמול חשף "כלכליסט" כי משרד הבריאות נערך להורות על איסור לשלב משקאות ממותקים במוסדות ציבור, בתי ספר וגני ילדים, ומתכנן לפתוח בקמפיין רחב נגד צריכת משקאות אלו. האיום על תעשיית המשקאות בא לאחר ירידה במכירות שוק מוצרי הצריכה במחצית הראשונה של השנה, שבאה לידי ביטוי בשיעור החד ביותר בקטגוריית המשקאות הקלים.

 

"שתייה מתוקה היא המוצר היחיד שאין בו כל תרומה תזונתית לצרכן, למעט קלוריות. זה מוצר מזיק ונפעל לצמצום הצריכה שלו", הבהירה ד"ר רונית אנדוולט, מנהלת המחלקה לתזונה במשרד הבריאות. בשבועות הקרובים צפוי משרד הבריאות להוציא לגננות ולמחנכות הנחיה האוסרת על שילוב משקאות ממותקים בימי הולדת וחגיגות שונות המתקיימות במסגרת החינוכית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x