פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

מגה צפויה לעמוד לדין בשל הטעיית צרכנים

הרשות לסחר הוגן עתידה להגיש כתב אישום נגד מגה על מכירת גבינות לבנות ב"אריזות חיסכון" אף שהן נמכרו באותו מחיר של כמה אריזות קטנות. מגה: "לא התכוונו להטעות"

נורית קדוש 07:1324.06.14

שלוש שנים אחרי שפתחה בחקירה פלילית נגד מגה בחשד להטעיית צרכנים צפויה הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן להגיש כתב אישום נגד רשת הסופרמרקטים מקבוצת אלון רבוע כחול, כך נודע ל"כלכליסט". העונש על הרשעה במסגרת הליך זה עומד, על פי חוק העונשין, על קנס של עד 200 אלף שקל כנגד כל מוצר שנרשמה בו הטעיה.

ראשיתה של החקירה בבדיקה שערכה המועצה לצרכנות ביולי 2011, שבה נבחנו מחירי גבינה לבנה מסוג סקי מתוצרת שטראוס וגבינה לבנה של תנובה באריזות של 250 גרם, 500 גרם ו־750 גרם בשני סניפי מגה בתל אביב.

 

על הגבינות שמשקלן 500 גרם ו־750 גרם ציינה שטראוס בכיתוב מובלט בפס צהוב "אריזת חיסכון" וכך גם באריזות זהות במשקליהן של גבינות תנובה. מהבדיקה עלה כי מחיר אריזת חיסכון 500 גרם זהה לחלוטין למחיר שתי אריזות 250 גרם, ומחיר אריזת חיסכון 750 גרם זהה למחיר שלוש אריזות 250 גרם. זאת אף שהביטוי "אריזת חיסכון", המופיע על אריזה הגדולה מהאריזה הבסיסית, נתפס בקרב הצרכנים כהבטחה למוצר שמחירו נמוך מהמחיר הבסיסי. במועצה לצרכנות סברו כי צרכן סביר יניח שאריזת חיסכון בת 500 גרם, למשל, תהיה זולה משתי אריזות בנות 250 גרם, וטענו כי הכיתוב "אריזת חיסכון" בהיעדר חיסכון אמיתי הוא לכאורה הטעיה על פי חוק הגנת הצרכן. סימון מוצר כ"אריזת חיסכון" הוא תמריץ לצרכנים להעדיף את המוצר החסכוני כביכול ולרכוש כמות גדולה יותר מזו שהיה רוכש אלמלא החיסכון הנטען, סיבה נוספת שהדבר נחשב להטעיה.

משטראוס נמסר אז בתגובה כי מארזי החיסכון של גבינת סקי מגלמים הנחה של עד כ־30% עבור הרשתות. כמו כן מסרה החברה כי היא אחראית למחיר הקמעונאי ולא למחירי המדף, שאותם קובעות הרשתות. מתנובה לא התקבלה בזמנו תגובה. המועצה לצרכנות העבירה אז את הממצאים לעו"ד תמר פינקוס, ראש הרשות לסחר הוגן, בבקשה שתבחן את ההיבטים החוקיים של הפרשה ותנקוט צעדים בהתאם. מהרשות להגנת הצרכן נמסר: "איננו מוסרים מידע על קיומן או אי־קיומן של חקירות".

 

 

אריזות חיסכון של גבינה לבנה. החקירה הפלילית נגד מגה נפתחה לפני שלוש שני אריזות חיסכון של גבינה לבנה. החקירה הפלילית נגד מגה נפתחה לפני שלוש שני צילום: עמית מגל

 

ממגה נמסר: "בתקופת המחאה החליטה הרשת להוזיל את אריזות הגבינה הלבנה של 250 גרם מתוך רצון לבוא לקראת הצרכנים. הרשת לא קיבלה הנחה מיצרניות המוצרים ועמדה מאחורי יוזמת ההוזלה ללא כל כוונה להטעיית צרכנים. ההנחה לצרכנים יצרה מחיר אחיד ל־100 גרם באריזות השונות, בהן אריזת 750 גרם שעליה צויין 'אריזת חיסכון' מטעם היצרן. תוך פרק זמן קצר, הוזל המחיר ל־100 גרם באריזות החיסכון. לרשת אין מידע בדבר כוונת הרשות להגנת הצרכן להגיש נגדה כתב אישום בנושא".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x