שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
פרסום ושיווק

הצעות חוק: לא עוד שקיות פלסטיק בחינם

המשרד להגנת הסביבה מגבש טיוטת הצעת חוק הקובעת כי תופסק חלוקת שקיות הניילון בחינם ברשתות השיווק, ויחולקו שקיות רב פעמיות. ח"כ מיכל רוזין מציעה הצעת חוק דומה

תמר וילרפורט 18:4310.02.14

המשרד להגנת הסביבה מגבש טיוטת הצעת חוק הקובעת כי תופסק חלוקת שקיות הניילון בחינם ברשתות השיווק, ויחולקו לכל בית אב שקיות רב פעמיות בגדלים שונים לשימושים ייעודיים. במקביל הגישה ח"כ מיכל רוזין (מרצ) יחד עם ח"כים נוספים, הצעת החוק שתאסור מכירה או חלוקה בחינם של שקיות פלסטיק בלתי מתכלה.

 

ההצעה של ח"כ רוזין, בשיתוף עמותת צלול והמועצה לישראל יפה, מדברת על איסור גורף ונסמכת בין השאר על מודלים שהוצעו למדינות השותפות באיחוד האירופי. האיחוד הציב בפני 28 המדינות החברות בו יעד של הפחתת 80% מהשימוש בשקיות פלסטיק באמצעות שלושה מסלולים לבחירה: גביית תשלום, קביעת יעד לאומי או הטלת איסור גורף.

 

כמה שקיות שלא מוחזרו? כמה שקיות שלא מוחזרו?

 

ההצעה של המשרד להגנת הסביבה טוענת שגם שקיות מתכלות אינן נותנות מענה הולם, הן אינן מתכלות בכל תנאי וגם

להן לוקח שנים לעשות כן, מה גם שייצורן דורש אנרגיה רבה יותר. המשרד פנה לרשתות השיווק כמו רמי לוי, שופרסל, מגה, יוחננוף, ויקטורי ועוד, ויחד איתן סוכם שאת 80 מיליון השקל- עלות שקיות הפלסטיק המחולקות היום מדי שנה הם ישקיעו בשקיות רב פעמיות שאותן יקבלו התושבים- בשלב ראשון- חינם.

 

שתי ההצעות עוסקות בשקיות הניילון הפשוטות ביותר, שיש להן ידיות והן מכונות "גופייה". בשווקים ימשיכו לחלק אותן, וגם שקיות הפלסטיק בחנויות אחרות לא ייאסרו. שקיות שמטרתן איסוף פירות וירקות יופיעו אף הן בסופרמרקטים מסיבות בריאותיות.

 

ברשת איקאה, שגובה תשלום עבור שקיות פלסטיק, אומרים שמאז 2008 הם מכרו 2 מיליון שקיות במחירים של חצי שקל ושקל (לפי הגודל). להערכתם, אילו חילקו שקיות בחינם הם היו מגיעים ל14 מיליון שקיות.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x