שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
פרסום ושיווק

המלצות ועדת שחם: הקלה בשידור תוכן שיווקי והגבלות על כוחם של גופי רכש מדיה

הוועדה לבחינת שידורי הטלוויזיה הגישה את המלצותיה למועצת הרשות השנייה. בין ההמלצות גם לחייב את הגופים המשדרים תעמולה בזמן בחירות לשלם עבור התשדירים

אופיר דור 14:5524.12.13

הוועדה לבחינת שידורי הטלוויזיה ממליצה על שורת הקלות על זכייניות הטלוויזיה בנושא שידור תוכן שיווקי ממומן, שידור תעמולת בחירות והגבלות על כוחם של גופי רכש מדיה. כך עולה ממסקנות הוועדה בראשה עמד יעקב שחם, יו"ר ועדת הטלוויזיה של הרשות השנייה, שהגישה את המלצותיה למועצת הרשות השנייה. 

 

הוועדה ממליצה בין השאר לשנות את האיסור הגורף כיום על שידור תוכן שיווקי, מלבד יוצאים מן הכלל כגון הענקת פרסים בתוכניות. הוועדה טוענת כי המצב הקיים יוצר קושי רב באכיפה וממליצה להגדיר מקרים ותנאים שבהם יותר שידור תוכן שיווקי תוך סימון מתאים, לצד מגבלות על תוכן שיווקי בשידורי חדשות ותוכנית ילדים.

 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: שאטרסטוק

 

המלצה מעניינת נוספת היא לתקן את חוק הבחירות ולחייב את הגופים המשדרים תעמולה אצל זכייניות הטלוויזיה לשלם עבור תעמולה זו, בניגוד למצב הקיים בו התעמולה מטעם המפלגות (תשדירי הבחירות) משודרת בערוצים המסחריים ללא תמורה.

 

בתחום הפרסום הוועדה התרשמה כי קיים כוח עודף בידי גופי רכש מדיה גדולים (לדוגמה יוניברסל וזניט מדיה), שרוכשים זמן פרסום בטלוויזיה המסחרית עבור משרדי הפרסום. עד היום הוגבלה רק רכישת המדיה על ידי משרדי הפרסום, כך שכל משרד פרסום לא יכל לרכוש יותר מ-10% מזמן הפרסום בכל זכיין (קשת, רשת, ערוץ 10). ועדת שחם ממליצה להגביל גם את היקף המכירה המקסימלי של זמן פרסום של הזכיינים על ידי חברת רכש מדיה אחת ל-20%-25% מזמן הפרסום אצל כל זכיין.

 

"הוועדה נימקה את החלטתה בכך שהמהלך יביא להקטנת כוח המיקוח של חברות רכש המדיה מול הזכייניות, שטמון בו פוטנציאל להגדלת הכנסות הזכיינים ולשיפור במצבן הכלכלי", כותבת הוועדה.

 

הוועדה ממליצה גם להקל על הזכייניות בנוגע לחובתן להשקיע בקולנוע. הוועדה לא ממליצה לבטל את מחויבות הזכייניות להשקעה בקולנוע הישראלי, עם זאת היא ממליצה למועצה להביא תיקון חקיקה שיאשר לזכייניות להכיר בהשקעה זו למכסת תוכניות הסוגה העילית בהיקף של 100% ולא 50%.

 

עם זאת הוועדה לא נענתה לדרישות להקל על הזכייניות בשידור תוכניות סוגה עילית ולהשאיר את המחויבויות בנושא זה בהיקף הקיים. כמו כן החליטה הוועדה לא להיענות לבקשות שהופנו אליה לשנות את שעות השידור של הטלוויזיה החינוכית בערוץ 2.

 

לדברי יו"ר הוועדה שחם, ההחלטות ישפיעו לטובה על איכות השידורים וזאת לטובת הציבור וכן יטביעו את חותמן על ענף הטלוויזיה ויסייעו באופן מיוחד לזכייני הטלוויזיה קשת, רשת, וערוץ 10, שהכנסותיהן יגדלו ובהתאם לכך תגדל גם ההשקעה בסוגה העלית. בנוסף להחלטות תהיה השפעה על תחום היצירה המקומית ובאופן עקיף גם להסדרת שוק המדיה בו תתאפשר תחרות גדולה יותר. כעת כדי לתת תוקף מיידי להחלטות הוועדה, יש לכנס בדחיפות את מועצת הרשות השנייה כדי לדון ולאשר את ההמלצות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x