$
פרסום ושיווק

הראל ויזל: "לפחות 10 רשתות נמצאות בקשיים וחלקן יקרוס תוך שנה"

בכירים ברשתות הגדולות, שהגיעו לוועידה באילת, יצאו נגד בעלי הקניונים שמעלים את שכר הדירה ואת דמי הניהול בזמן שפידיון החנויות נותר בעינו. מנכ"ל סופר פארם:"אני מפסיד על כל חיתול 10 שקלים ועוד משלם על זה שכר דירה"

אורנה יפת 12:1225.11.13

"אבי מלכה הוא הסיבה שבגללה קבוצת מליסרון מחקה 2 מיליון שקל. הסכום הזה לא נוצר ביום אחד. הוא נוצר כי באנו והתחשבנו ועזרנו לאבי מלכה ולצערנו ההתנהלות של אבי היתה כזו שנאלצנו למחוק 2 מיליון שקל. ועובדה שעזריאלי לא מחקו שקל אחד. זה כואב לי", כך אמר אבי לוי, מנכ"ל מליסרון בפאנל בנושא מלחמות הקניונים, שהתקיים בועידת הקניונים במלון הרודס באילת. לוי המשיך ואמר: "חוזה בדרך כלל צריך לקיים וקבוצת מתאים לי לא התנהגה כמו שצריך. אני יכול להגיד שאנחנו פנינו לבית המשפט וביקשנו פינוי שלהם וקבוצת מתאים לי נהנו מזה כי הזמן נמשך ונמשך והם לא שילמו שכר דירה. אני חושב שצריך לאפשר לבעלי נכסים לפנות דיירים שלא משלמים. זו לא התנהגות ברוטלית אלא התנהגות סבירה כלפי לקוח שכזה".

ארנון תורן, מנכ"ל קניוני עזריאלי. "אין מצב בו סוחר או רשת יכולים לשבת באיזה שהוא מקום מבלי לשלם דמי שכירות" ארנון תורן, מנכ"ל קניוני עזריאלי. "אין מצב בו סוחר או רשת יכולים לשבת באיזה שהוא מקום מבלי לשלם דמי שכירות" צילום: עמית שעל

 

ארנון תורן, מנכ"ל קניוני עזריאלי שפינתה את חנויות מתאים לי, אמר בתגובה: "אנחנו לא פינינו איש ובטח לא בכח ולא בברוטליות. הגענו להסכם עם קבוצת מתאים לי ועל רקע ההסכם שנחתם בין הקבוצות הגיע המועד שבו צריך להתפנות בצורה מסודרת. זה שהשופטת החליטה אחר כך שהפינוי צריך להדחות זה בסדר. אין מצב בו סוחר או רשת יכולים לשבת באיזה שהוא מקום מבלי לשלם דמי שכירות. אין כזה דבר".

 

הראל ויזל אמר בהקשר זה "אני יודע שיש בקניונים סוחרים שלא משלמים ועדיין מחזיקים אותם בקניון. אנשים צריכים לפעול ביושרה מול הקניונים והבנקים. יש הבדל משמעותי בין חברות שנקלעות לקשיים או בעיות תזרים. הכל יכול לקרות. הקניונים במקרה כזה לא יהפכו שולחן או יזרקו החוצה. אני חושב אבל שהתחייבות צריכה להיות התחייבות. אני יודע על רשתות בקשיים שבאות לקניונים ושמות את הדברים על השולחן, והקניונים עוזרים להם בפריסת חובות. אבל כמו במערכת בנקאית מילה צריכה להיות מילה".

 

ויזל. "אני מודיע שבכל מקום שיש לרשת מסוימת בלעדיות, אני מתכוון לתקוף את התופעה מול הממונה על הגבלים בכל הכח" ויזל. "אני מודיע שבכל מקום שיש לרשת מסוימת בלעדיות, אני מתכוון לתקוף את התופעה מול הממונה על הגבלים בכל הכח" צילום: אוראל כהן

 

ארנון תורן אמר כי כיום קבוצת עזריאלי משתדלת לתמוך בסוחרים. "אנחנו מסתכלים על התמונה וקבוצות של סוחרים שיש להן עתיד טוב, צריך לתמוך בהן". ויזל יצא נגד המילה "תמיכה" וטען כי הקניונים לא תומכים בו אלא מדובר במערכת יחסים הדדית. "אני לא צריך תמיכה מאף אחד. זה שני צדדים שכולם צריכים להרוויח כסף. אני תומך בקניונים ואני אמשיך לתמוך בהם והקבוצה שלנו תמשיך לתמוך בכל רשתות הקניונים. זו לא תמיכה – אלא עבודה משותפת. בלי הרשתות שיושבות פה הקניונים יכולים לבנות קניונים ולא יהיו סוחרים. כולנו עשינו טעויות בעבר גם שנכנסנו לפעמים בחוזים יקרים במקומות מסוימים, ושילמנו דמי פינוי. כיום הקניונים רואים שלא עומדים בתור לפתוח חנויות חדשות. שכר דירה ודמי ניהול צריכים להיות סבירים".

 

לשאלה מהי רמת הנטל (שכר דירה כאחוז מהפדיון) הסבירה על הסוחרים ענה ויזל כי מדובר ב-15% וכי כאשר מדובר בנטל של 20% רשתות האופנה מפסידות. "אני מעריך שלפחות 10 רשתות נמצאות קשיים וחלקן יקרסו תוך שנה".

 

האבטחה מצטמצמת, אז למה דמי הניהול לא יורדים?

 

בפאנל דיברו על שינוי מערך האבטחה בהוראת משטרת ישראל והשפעתו על דמי ניהול בקניונים. ויזל אמר כי להערכתו דמי ניהול אמורים לרדת בגלל שהאבטחה בקניונים מצטמצמת, ולהערכתו על הקניונים להוזיל עלויות דמי ניהול לפחות ב-5%. אבי לוי אמר בתגובה כי "יש לא מעט קניונים שאנחנו מסבסדים את דמי הניהול. ואכן בעקבות צמצום האבטחה נוריד את דמי הניהול". ארנון תורן אמר כי "במרכז עזריאלי תל אביב ירדו שבעה תקנים של מאבטחים. בכל הארץ ירדו 20 תקנים. יש שאיפה שדמי הניהול ירדו אבל התוצאה של סעיף כזה קטן איננה יכולה להיות כל כך דרמטית, כי מנגד יש עלויות יקרות של סעיפים אחרים בדמי הניהול כמו טיפול בפליטת אוויר של מסעדות, נושא הארנונה בשטחים ציבורים בקניון שלא היה פעם ומהווה מעמסה גדולה על חברות הניהול. כל זה יחד מביא אותנו לתוצאה של דמי הניהול הלא נמוכים".

 

מנכ"ל סופר פארם,ניצן לביא,אמר: "אני מפסיד על חיתול 10 שקלים ועוד משלם על זה שכר דירה. ככל שההוצאות על ניהול ושכר דירה בקניונים יקרות כך הן מגולגלות לצרכן".

 

ניצן לביא, מנכ"ל סופר פארם. "ככל שההוצאות על ניהול ושכר דירה בקניונים יקרות כך הן מגולגלות לצרכן" ניצן לביא, מנכ"ל סופר פארם. "ככל שההוצאות על ניהול ושכר דירה בקניונים יקרות כך הן מגולגלות לצרכן" צילום: אסף עברון

 

יורם דר, יו"ר חטיבת קשתות קמעונאיות באיגוד לשכות המסחר, אמר על דמי הניהול בקניונים כי "יש פה שוק בחוסר איזון. להגיע למצב שדמי ניהול נעים בין 5% ל-10% זה אבסורד בלתי רגיל. דמי ניהול מגיעים ל-100 שקל למ"ר, כאשר בחו"ל זה נע בין 6 ל-8 יורו, כלומר פחות ממחצית. ואם נוסיף את השמירה זה יכול לעלות בעוד 10%. גם ברשתות בחו"ל יש שמירה. יש פה דואופול של שתי קבוצות קניונים. אין שום מוטיבציה שדמי הניהול ירדו וזה בלי פרופורציה לשום דבר. אם ברשתות מסוימות שכר דירה ודמי ניהול מגיע ל-30% אין להם שום זכות קיום. עובדה שענף המזון נעלם מהקניונים כמעט לחלוטין. אני חושב שעוד מעט הקניונים יכולים להנפיק גם את חברות הניהול שלהם. יש חוסר שקיפות מצד הקניונים – רוב הרשתות לא יודעות מה נכלל בדמי הניהול".

 

עופר שחטר, מנכ"ל פרומול, אמר בנושא דמי הניהול, כי במרכז ויצמן אני גובה 54 שקל דמי ניהול. יש קניונים שגובים 80 שקל אבל בויצמן יש שומר אחד וכל היתר של בית החולים . לטענתו, "העליה בשנים האחרונות של דמי הניהול היא רק תוצאה של גורמים ממשלתיים. מחיר החשמל עלה, הארנונה התייקרה. משלמים ארנונה על מעברים, על כל שלט קטן בחלון. דמי ניהול צמחו בשנים האחרונות בשל שינויים רגולטורים".

 

ויזל, שאמור לפתוח בחודשים הקרובים חנויות של רשתות האופנה "דה צ'ילדרנס פלייס", וכן של מותג ההלבשה ארי של "אמריקן איגל" אמר כי נתקל לאחרונה בתופעה שקניונים נותנים בלעדיות לרשתות וכי הוא מתכוון לפעול בכל הכח נגד התופעה. "לפני מספר ימים נוכחתי לדעת שבקניונים מסוימים ניתנת בלעדיות. אני מודיע שבכל מקום שיש לרשת מסוימת בלעדיות, אני מתכוון לתקוף את התופעה מול הממונה על הגבלים בכל הכח. יש לי רשתות חדשות. לא יהיו יותר דברים כאלו"

 

ניצן לביא, מנכ"ל רשת סופר פארם, שמקבלת בלעדיות בלא מעט קניונים, התייחס לנושא ואמר "לנו יש בלעדיות אבל המתחרה שלי הוא בכלל קופות חולים וזה לא דומה לבלעדיות של רשתות אופנה. יש 1,400 בתי מרקחת בישראל שמרביתם שייכים לקופות החולים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x