$
פרסום ושיווק

שרת הבריאות חזרה בה מביטול המבצעים על תחליפי החלב

בזמן שבמשרד הבריאות טרם הגיבו למחאת ההורים על ההחלטה לביטול המבצעים והנחות על תחליפי חלב, שרת הבריאות פרסמה הודעה בפייסבוק כי המבצעים ישארו על כנם ברשתות ויבוטלו בבתי החולים בלבד

אורנה יפת 16:0712.06.13
בעקבות מחאת ההורים והתגובות הקשות על הפוסט שהעלתה שרת הבריאות, יעל גרמן, בפייסבוק אתמול בערב, נאלצת שרת הבריאות לעשות זיגזג והודיעה כי משרד הבריאות לא יבטל את המבצעים וההנחות על תחליפי חלב ברשתות השיווק אלא יאסור פרסום וקד"מ בבתי החולים בלבד. מנגד, במשרד הבריאות שותקים היום ובוחרים שלא להגיב לנושא. נדמה כי אנשי המשרד מצויים במבוכה לנוכח המהומה והזגזוגים בהחלטת השרה שמעמידים באור שלילי גם את ראש שירותי הבריאות במשרד וגם את מנכ"ל המשרד.

 

הבוקר הוציאה הדוברת של השרה שתי הודעות מטעמה בהן נאמר כי "משרד הבריאות תומך בתחרות חופשית בין חברות תחליפי החלב ברשתות השיווק ובהורדות מחירים. המשרד יטיל מגבלות על חברות התמ"ל רק בבתי-החולים, וזאת ברוח האמנה הבינלאומית לעידוד הנקה, עליה חתומה מדינת ישראל, ובמטרה לכבד את תנאי המכרז, שהוביל המשרד ליצירת תחרות של תחליפי החלב בבתי-החולים (כלומר, לאפשר את זכות הבחירה בין יותר מתחליף חלב אחד בבית החולים, לכל יולדת המעוניינת בכך)".

  

שרת הבריאות יעל גרמן שרת הבריאות יעל גרמן צילום: חיים צח

 

גרמן בפייסבוק: "החברות פועלות בניגוד לאמנה"

 

בהודעה השניה נמסר בשם השרה כי "משרד הבריאות אינו מתנגד למבצעים של חברות תחליפי החלב ברשתות השיווק".

בפוסט שפירסמה את גרמן בפייסבוק נגד מתקפת השיווק של חברות תחליפי החלב היא תמכה במכתב שהוציא ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, ובו הודיע גרוטו לחברות על הנחיות חדשות שאוסרות עליהם לבצע מבצעי מחיר ולתת הנחות על תחליפי חלב לתינוקות עד גיל חצי שנה. גרוטו טען כי הדבר מנוגד לאמנה הבינלאומית לעידוד ההנקה.

 

השרה כתבה מצידה כי החברות פועלות בניגוד לאמנה שאוסרת לתת מבצעים והנחות על תחליפי חלב, אלא שהשרה שכחה לציין כי משרד הבריאות בכבודו ובעצמו עובר על ההנחיות הכתובות באמנה ושעליהן הוא חתום. כלל ברזל ואחד הכללים החשובים ביותר בקוד האמנה הבינלאומית לעידוד ההנקה אוסר מתן כספים על ידי חברות תחליפי החלב לבתי החולים. אלא שמשרד הבריאות הישראלי, שחתום על האמנה, עובר עליה בעצמו בכך שהוא מסרב לוותר על מיליוני השקלים שמשלמות מדי שנה חברות תחליפי החלב לבתי החולים.

 

האימהות: לא כולן רוצות או יכולות להניק

 

פרופ' גרוטו יצא אתמול נגד החברות שנותנות מבצעים לצרכנים וכן נגד רשתות פארם ושיווק שמחלקות חבילות לידה תמורת סכום סימלי של 10 שקלים. תגובת האמהות לא איחרה לבוא בצורת התלהמות קשה של הורים על השרה ועל החלטת המשרד. בין היתר טענו אמהות שלא כולן יכולות או רוצות להניק, ומחו נגד ההתערבות של השרה בבחירת האם אם להניק או להזין בתחליף חלב.

 

גם האמירה של השרה כאילו חברות תחליפי החלב נוהגות בניגוד למכרז לאספקת תחליפים של משרד הבריאות תמוהה משהו. אם יש גורם כלשהו שיכול להפר את ישום המכרז הוא בתי החולים ולא החברותף שכן הם אלה שקובעים אם להכניס תחליף חלב נוסף לבית החולים, ולא החברות עצמן.

 

המהומה שנוצרה ברשת סביב ההנחיות החדשות של פרופ' גרוטו והפוסט של שרת הבריאות הביאו לכך שהשרה הודיעה הבוקר כי המשרד חוזר בו מההנחיות וכי פעילות של קידום תחליפי חלב תיאסר רק בבתי החולים ולא ברשתות השיווק.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x