שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
פרסום ושיווק

הערכה: הכללית תעמיד רף כניסה של יותר ממיליון שקל במכרז תחליפי החלב

המכרז של הכללית שיפורסם בתוך שבועיים־שלושה הוא לאספקת תחליפי חלב למחלקות היולדות בשמונה בתי חולים של הקופה

אורנה יפת 09:0023.04.13

שירותי בריאות כללית צפויה לדרוש מהספקיות שיבקשו להשתתף במכרז תחליפי החלב שלה יותר ממיליון שקל - רף הכניסה שהעמיד משרד הבריאות במכרז תחליפי החלב שלו. כך על פי הערכות במערכת הבריאות. בכללית עקבו אחר תוצאות המכרז שפרסם המשרד שלשום, וינסו להשיג הכנסות גבוהות יותר מאלה שרשם משרד הבריאות. 

 

המכרז של הכללית שיפורסם בתוך שבועיים־שלושה הוא לאספקת תחליפי חלב למחלקות היולדות בשמונה בתי חולים של הקופה: העמק, כרמל, מאיר, סורוקה, קפלן, בילינסון, השרון ויוספטל. כיום מקבלת הכללית 8 מיליון שקל מפרומדיקו, שמספקת לבתי החולים שלה את תחליף החלב סימילאק.

 

 צילום: טל שחר

 

כמו בתי החולים הממשלתיים, גם בכללית יחויבו להכניס שתי ספקיות של תחליפי חלב לכל בית חולים, ובקופה מודאגים מהשלכות ההנחיה על חיי היומיום של האחיות במחלקות היולדות (כיצד למשל תידרש לנהוג אחות שתתבקש להמליץ על תחליף חלב ליולדות?).

 

תחליפי חלב (ארכיון) תחליפי חלב (ארכיון) צילום: עמית שעל

 

גורם במערכת הבריאות הביע חשש כי התחרות בין ספקיות תחליפי החלב תזלוג אל בתי החולים, וכי הספקיות ינסו להשתמש בשיטות שיווק פסולות כדי לשכנע יולדות לבחור בתחליף שלהן. "נהיה במשחק של שוטרים וגנבים", אמר הגורם. "זה שוק שמגלגל כל כך הרבה כסף והחברות ייאבקו בדרכים לגיטימיות ולגיטימיות פחות. הבעיה היא שאנחנו מכניסים את המאבק הזה לתוך חדרי היולדות".

 

במשרד הבריאות צפויים לבדוק את השפעת הרפורמה על שוק תחליפי החלב בתוך חצי שנה, ול"כלכליסט" נודע כי במשרד מתכננים לפתוח את המכרז שפרסמו בתוך פחות משנה ולקיים תמחור עם רף כניסה גבוה יותר. בעקבות המכרז הנוכחי תקבל המדינה מספקיות תחליפי החלב 3.7 מיליון שקל - סכום הנמוך במחצית מהסכום שמקבלים בתי החולים הממשלתיים כיום.

 

הממונה על הגבלים נאלץ ליישר קו

 

במקביל צפוי הממונה על הגבלים עסקיים פרופ' דיויד גילה לערוך שימוע לספקיות תחליפי החלב בחודש מאי הקרוב, לקראת הכרזה עליהן כקבוצת ריכוז. מבחינת הרשות המכרז שקיים המשרד היה כרוך בפשרה. למרות שברשות היו מעדיפים כי המכרז לא יכלול רף כניסה כלשהו כדי לאפשר תחרות חופשית בין ספקיות, הם נאלצו ליישר קו עם משרד הבריאות, שהתעקש לקבל תגמול מהחברות ולכן דרש להעמיד רף כניסה כספי במכרז.

 

מדיצ'י שפרשה מהמכרז ברגע האחרון טענה כי רף כניסה זה, לצד אספקת תחליפי החלב בחינם לבתי החולים, הוא שעמד מאחורי הפרישה. אם יחליט משרד הבריאות לפתוח את המכרז ולהעלות את רף הכניסה, ייתכן שהממונה יידרש לבחון מחדש את עמדתו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x