$
פרסום ושיווק

"אנחנו רוצים להחזיר את המעשנים לשיח הציבורי"

ענקית הטבק פיליפ מוריס משנה אסטרטגיה בהתמודדות מול הרגולטור. לאחרונה השיקה החברה אתר שמבקש לעורר דיון על זכויות המעשנים בישראל. נציגת החברה: "גם למעשנים יש זכות להביע את דעתם"

גולן חזני 08:3819.02.13

ההגבלות על עישון ונגד פרסום של סיגריות מובילות את ענקיות הטבק לחשוב על דרכים יצירתיות לקידום האינטרסים שלהן: ל"כלכליסט" נודע כי פיליפ מוריס, יצרנית מרלבורו ו־LM ואחת מענקיות הטבק הגדולות בעולם, השיקה לאחרונה אתר שנועד לאפשר גם למעשנים להביע את דעתם.

 

האתר placeformyopinion.co.il שנושא את הכותרת "יש מקום לדעתי" מציג את עצמו כ"אתר למעשנים בגירים כמוך, המאפשר לשתף אחרים בתחושות שלך". באתר מצוין כי הוא נועד "לספק מידע עדכני בנושאים חקיקתיים... ויסייע, לפי תנאיו, למעשנים בגירים להיות מעורבים ולתקשר את דעותיהם למקבלי ההחלטות".

 

מתוך אתר שהקימה פיליפ מוריס מתוך אתר שהקימה פיליפ מוריס

 

על פי האתר, בין הנושאים שמטרידים מעשנים בישראל ומצריכים דיון ציבורי נמצאים "המסים הגבוהים על סיגריות וההגבלות על עישון במקומות ציבוריים". האתר מציג את ההגבלות החוקיות הקיימות על עישון ומאפשר לגולשים להעלות סיפורים אישיים שלהם על "מצבים שבהם הרגשתם שזכויותיכם כמעשנים לא כובדו".

 

"לא חוששים שהאתר יעורר אנטגוניזם"

 

פיליפ מוריס לא מסתתרת מאחורי המהלך ומצהירה בעמוד הבית של האתר על כך שהקימה אותו. עם זאת, בחברה הקפידו שלא לפרסם פרסומות באתר לסיגריות, ונמנעו מצביעת האתר בצבעי המותגים של החברה. אפילו קופסת הסיגריות באתר איננה ממותגת.

 

"המטרה שלנו היא להחזיר את המעשנים לשיח הציבורי", אומרת איריס אפשטיין, מנהלת ענייני התאגיד בפיליפ מוריס ישראל. "המטרה היא לתת במה שבה יוכלו המעשנים הבגירים בישראל להשמיע את דעותיהם ואת החששות שלהם, כך שקולותיהם יצטרפו לדיון ציבורי בנוגע לנושאים אלו, שעד כה הם כמעט לא לקחו בו חלק".

 

לדברי אפשטיין, התאגיד העולמי לא חושש מהאנטגוניזם שהאתר החדש עלול לעורר: "בניית האתר נעשתה ללא זיהוי כלשהו עם פיליפ מוריס. הוא נועד לציבור רחב של מאות אלפי אנשים ונותן להם אפשרות להביע דעתם על הרגולציה המושתת עליהם. המעשנים היום נמצאים מחוץ לשיח הציבורי. מדובר בהמון שקט שיושב ולא מסוגל להביע את עמדתו".

 

לדברי אפשטיין, הקמת האתר אינה חלק מקמפיין של פיליפ מוריס לעידוד עישון. "המהלך לא נועד לתת פרסום למותגים שלנו", היא אומרת. לדבריה, ישראל אינה המדינה היחידה שבה מפעילה פיליפ מוריס את אתר האינטרנט החדש: "יש עוד מדינות שבהן זה נעשה, ישראל איננה הראשונה".

 

"למה לא ניתן לפתוח ברים למעשנים?"

 

המהלך שאותו נקטה ענקית הטבק שונה מאוד מ"פרסומות האווירה" הרגילות של סיגריות שבהן הורגלנו בשנים עברו. כפי שמצוין גם באתר, בישראל קיימות מגבלות על פרסום של מוצרי טבק בטלוויזיה, ברדיו ובשלטי חוצות.

 

למרות הנזק המוכח של סיגריות לבריאות, כ־20% מהאוכלוסייה בארץ ממשיכה לעשן. בשנים האחרונות מתהדק הפיקוח על אזורים ציבוריים, שבהם אסור לעשן, והאזורים המותרים לעישון הפכו מצרך נדיר. המעשנים התמודדו בשנים האחרונות גם עם העלאות מס חדות.

 

"למעשה, גם המשרד שלך, הוא מקום שאסור לעישון ברגע שאורח נכנס אליו. באותו רגע, הצתת סיגריה היא עבירה על החוק", אומרת אפשטיין.

 

לשאלת "כלכליסט", מטרת האתר אינה להפעיל לחץ על המדינה לשינוי החקיקה הקיימת, אך ברור כי המהלך עשוי לשרת את תעשיית הטבק בטווח הארוך ואף ליצור קבוצת לחץ מאורגנת שתשפיע על מקבלי ההחלטות.

 

אפשטיין עצמה סבורה כי חלק מההגבלות שקיימות על מעשנים צריכות להשתנות: "אני לא מבינה למה לא ניתן לפתוח ברים למעשנים ולהפריד אותם מברים ללא מעשנים", היא תוהה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x