$
פרסום ושיווק

בעלי טיב טעם: "רמי שביט טועה, הוא חייב לשמור על יותר צניעות"

חגי שלום טוען שרשת המזון החדשה של המשביר קופצת מעל הפופיק: "קודם תפתח חנות אחת, אל תצעק ואל תתגרה ביריבים שלך". הוא בטוח גם כי מלחמת המחירים האגרסיבית גורמת הפסדים לכולם. שביט: "אני מבין קצת יותר ממנו בקמעונאות"

אורנה יפת 08:1927.12.12

"אני לא מבין את האסטרטגיה של רמי שביט. כלי מספר אחת להצלחה בעסקים הוא צניעות. רמי שביט רוצה לפתוח רשת מזון, אבל לפתוח רשת זה דבר מוטעה כשלעצמו. קודם תפתח חנות אחת ואחר כך תתרחב", כך מגיב בעלי טיב טעם חגי שלום לכניסת רשת המזון החדשה של המשביר לצרכן לשוק הקמעונאות.

 

בראיון ל"כלכליסט" מציע שלום לבעלי המשביר לשמור על פרופורציות: "אל תצעק ואל תגרה את היריבים שלך, אתה מאוד חלש לעומת רמי לוי ויינות ביתן. הם יכולים להוריד מחירים לחצי שנה באזור ששביט נכנס אליו ולספוג הפסדים בחנות אחת, כי הם מרוויחים באחרות".

 

"העיתוי של רמי שביט ממש לא טוב"

 

שלום, שלא משחק על משבצת הדיסקאונט של רמי שביט, מוטרד ממלחמת המחירים בינו לבין הרשתות המוזלות: "המלחמה הזו גורמת הפסדים לכולם. הלקוחות נהנים באופן מקומי ומוגבל. מה קרה בעפולה? היום המחירים של קוסט 365 הם כבר מחירים רגילים לגמרי. יש במלחמות המחירים ממד של אשליה, כמו שהיה במודיעין כשרמי לוי נכנס לעיר".

לדברי שלום, "שוק המזון נמצא ברוויה והעיתוי של הקמת רשת נוספת בשוק רווי הוא ממש לא טוב. אם זה היה קורה לפני חמש שנים, זה היה מובן".

 

מלחמת המחירים שעליה מדבר שלום מתמקדת בימים אלה באזור התעשייה של כפר סבא, בין יינות ביתן לשחקנית החדשה במתחם קוסט 365. בעוד שמונה חודשים צפוי גם רמי לוי לפתוח סניף באזור, ובקיץ הקרוב תשיק טיב טעם סניף שימוקם לא הרחק מאזור המריבה.

 

סניף קוסט 365 בכפר סבא סניף קוסט 365 בכפר סבא צילום: ענר גרין

 

כפי שדיווחה הרשת בדו"חותיה הכספיים, היא תפתח סניף סמוך לצומת רעננה־כפר סבא מרכז על שטח של 1,000 מ"ר. הסניף צפוי למשוך, בין השאר, צרכנים מכפר סבא ולהגביר עוד יותר את התחרות באזור. "אני לא בצד של המלחמה שמתרחשת בכפר סבא", מרגיע שלום. "המלחמה מתנהלת במרכז, וטיב טעם תהיה בצד המערבי".

 

שלום טוען כי קצב הגידול של האוכלוסייה בארץ אינו מצדיק פתיחה של עשרות חנויות, "ומה שבטוח הוא שהמלחמה בין הדיסקאונטרים תלך ותתעצם. מנגד, לרשתות אין הרבה מאיפה לתת. שורת הרווח שלהן היא בין מינוס 1% לבין 3%. אז מה מצפים, שהרשתות עוד יורידו מחירים? רמת הרווחים גם כך מאוד נמוכה. לתוך כל המצוקה הזו נכנסת רשת חדשה. מה החוכמה?".

 

רמי שביט. "בכל מקום שאליו אכנס תהיה מלחמת עולם" רמי שביט. "בכל מקום שאליו אכנס תהיה מלחמת עולם" צילום: אוראל כהן

כפר סבא אינה האזור התחרותי היחיד שאליו תיכנס טיב טעם ב־2013. הרשת תפתח שני סניפים על שטח מצומצם של 500 מ"ר בפרויקטים של עזריאלי באאוטלט בהרצליה פיתוח ובפארק התעשייה באזור התעשיה של חולון, אזור שאותו ניתן להגדיר כלא פחות מ"גוב אריות", שכן במקום פועלים שני סניפים של חצי חינם, סניף שופרסל דיל אקסטרה וסניף של מגה בול. "ישראל רווית תחרות", אומר ביחס לסניפים מנכ"ל טיב טעם עדי כהן. "למזלנו, אנחנו פותחים סניפים יותר קטנים ועירוניים ויש לנו יתרון שאנו פועלים בשבת. אנחנו עוברים בהדרגה לקונספט של עבודה 24 שעות ביממה. התחלנו פיילוט בתל אביב, אבל נפתח את זה לערים נוספות".

 

שביט: "יהיו לי צלקות אחרי השנה הראשונה"

 

בתגובה אמר שביט ל"כלכליסט" כי"ההבדל ביני לבין חגי שלום הוא בכך שההפסד שלי בשנתיים הראשונות הוא מבחינתי ההשקעה שלי ברשת. שלום אומר שאני צריך להקים סניף אחד, אבל הוא יודע שאם אפתח סניף אחד, המתחרים יהרגו אותי. מה אני צריך ללמוד? לנהל חנות או לנהל ריטייל? אני מאוד מעריך אותו, אבל מבין קצת יותר בקמעונאות כי עשיתי קצת יותר טעויות. אין ספק שהתחרות ברמה נקודתית בסניף אחד או שניים היא בעייתית, ובכל מקום שאליו אכנס תהיה מלחמת עולם, אבל בסוף המתחרים שלי והספקים יבינו שקוסט 365 היא עובדה קיימת. אין ויכוח שיהיו לי צלקות אחרי השנה הראשונה. הצניעות של חגי שלום לא מספיקה. אני חתום על שיקום חברות הרבה יותר גדול מזה שהוא חתום עליו. הוא שיקם שתי חברות ואני שיקמתי את שריונית חוסם ואת המשביר".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x