$
פרסום ושיווק

משרד הבריאות ביטל את מכרז תחליפי החלב

טבע ומדיצ'י שלא עמדו בתנאי הסף של המכרז יוכלו להתמודד במכרז החדש שיפורסם בקרוב

אורנה יפת 10:3220.11.12

משרד הבריאות ביטל אתמול את המכרז לאספקת תחליפי חלב לבתי חולים ממשלתיים. זאת בעקבות אי־עמידת טבע ומדיצ'י, שתיים מהחברות שניגשו למכרז, בתנאי הסף שלו. בתוך שבוע עד עשרה ימים צפוי המשרד לפרסם מכרז חדש, שבו ישונו כמה מהתנאים.

 

תחליפי חלב (ארכיון) תחליפי חלב (ארכיון) צילום: עמית מגל

 

במסגרת החלטתו הסביר המשרד כי מדיצ'י, יצרנית אופטימיל, לא עמדה בתנאים לאחר שהגישה ערבות באופן "שונה מהותית מהנוסח שנקבע במכרז". לגבי טבע, משווקת נוטרילון, נקבע כי לא עמדה בתנאי של הגשת הצעה על ידי יבואן המוצר או היצרן עצמו. עם זאת, המשרד קבע כי הוא לוקח על עצמו את האחריות של ניסוח התנאי וקבע כי "קיימים מספר פגמים בדרישות הסף שנקבעו במכרז".

 

כפי שנחשף בשבוע שעבר ב"כלכליסט", משרד הבריאות נקלע למבוי סתום, לאחר שהתברר כי טבע אינה עומדת בתנאי המכרז. המשרד ערך שימוע לטבע ואחת האפשרויות שנשקלו היתה לפסול אותה. במשרד היו מודעים לכך שטבע תילחם ולא תוותר על השתתפות במכרז, וטבע אף תכננה לפנות לערכאות משפטיות אם תתקבל החלטה לפסול אותה.

 

אבי ברף, חשב המשרד, אמר כי "אחד מתנאי הסף היה בלתי סביר. עשינו טעות. דרשנו תנאי שלא קיים ואם נבדוק בדקדקנות סביר שלא רק טבע לא עמדה בו".

 

לטענת ועדת המכרזים, נוכח העובדה שמטרת המכרז היתה ליצור תחרות בין שלושה מציעים לפחות ומאחר שלא ניתן בשלב זה לקיים את התנאי הזה, היא נאלצת לבטל את המכרז ותיערך לפרסום מכרז חדש "לאחר בחינה מדוקדקת של דרישות הסף שיפורטו בו".

 

ניסוח ההחלטה מעלה תהיות, שכן למרות פסילת טבע מהמכרז המקורי, נמנע המשרד מאמירה מפורשת ביחס אליה. מההחלטה מתברר כי על פי נוסח ההחלטה ניתן להבין כי חברת מדיצ'י כלל לא הוזמנה לשימוע, ונודע כי לא ידעה שלא עמדה באחד מתנאי הסף, בעוד שטבע זכתה לשימוע במשרד הבריאות ואף הצליחה לשכנע אותו כי מקור הבעיה איננו בה. גורמים במשרד הבריאות אומרים כי "בנושא ערבות בנקאית אין מה לזמן לשימוע ומדובר בפסילה אוטומטית".

 

בענף תוהים "אם משרד הבריאות רוצה לקיים תחרות אמיתית ולצרף כמה שיותר שחקניות לבתי החולים, ואם באמת זו היתה כוונת המכרז, הוא היה פותח את כל בתי החולים לכל ארבע השחקניות ללא חסם של כסף".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x