$
פרסום ושיווק

בלעדי ל"כלכליסט": ערוץ 10 שוקל להעביר את הפקת החדשות לרם לנדס

הערוץ בודק את האפשרות שקודה תקשורת של רם לנדס, מפיקת החדשות המקומיות בכבלים ובלוויין, תפיק את חדשות 10, "המקור", "לונדון וקירשנבאום" ו"לילה כלכלי". ערוץ 10 ולנדס מכחישים את קיומם של מגעים כאלה

שלי פריצקר 07:0517.07.12

ערוץ 10 בודק את האפשרות להעביר את הפקת חדשות 10 לידיה של קודה תקשורת של רם לנדס, כך נודע ל"כלכליסט". הערוץ נמצא במצוקה תזרימית ומטרת מיקור־החוץ היא לחסוך בעובדים קבועים המועסקים בערוץ וכן בהוצאות מינהלה. חברת החדשות של ערוץ 10 מעסיקה כ־300 עובדים (כולל פרילנסרים) ובתקופה האחרונה פועל הערוץ לצמצם את הוצאותיו. הערוץ כבר נקט כמה מהלכי קיצוצים שנגעו בעיקר לתקציב של חדשות 10. כך למשל בוטל מגזין ערב שבת "השבוע" ופוטרו עובדים אחדים.

 

תקציב חדשות 10: המינימום החוקי

 

תקציב חדשות 10 ל־2012 עומד על 65.7 מיליון שקל, שהם המינימום הדרוש להפקת מהדורות חדשות, לפי חוק הרשות השנייה. לשם השוואה, תקציב חדשות ערוץ 2 עומד על כ־90 מיליון שקל. התקציב של ערוץ 10 אינו כולל את התוכניות הנוספות שמפיקה חברת החדשות כמו "המקור", "לונדון וקירשנבאום" ו"לילה כלכלי". ל"כלכליסט" נודע עוד כי ערוץ 10 בודק את האפשרות שקודה תקשורת תפיק גם את שלוש התוכניות האלו ותעסיק את כל הטאלנטים המובילים של חברת החדשות.

 

חדשות 10 נמצאת בבעלות מלאה של ערוץ 10, המממן את פעילותה. מאחר שהחוק קובע כי חברת החדשות צריכה להיות בבעלות הזכיין, נשאלת השאלה האם מיקור־חוץ הוא אפשרי מבחינה רגולטורית.

 

אמנם ב־2002, השנה הראשונה לקיומו של ערוץ 10 , הופקו מהדורות החדשות בידי חברה חיצונית בשם "חדשות ישראל" בראשותו של משה שלונסקי, אולם הדבר היה במסגרת הגנות ינוקא (הגנות הניתנות לגופים בתחילת דרכם כדי שיוכלו להתמודד עם הגופים הוותיקים והחזקים יותר). ככל הידוע, ברשות השנייה טרם התקבלה פנייה בעניין ההפקה החיצונית של חדשות ערוץ 10.

 

לנדס. ניהל את חדשות 10 עד 2005 לנדס. ניהל את חדשות 10 עד 2005 צילום: אלדד רפאלי

 

מאריכים את תוקף החדשות המקומיות

 

כאמור, מיקור־חוץ של חדשות כבר נוסה בערוץ 10 לפני עשור, אולם שנה אחר כך הוחלט על הקמת חברת חדשות עצמאית - כמתחייב בחוק - שאותה הקים רם לנדס, אשר קודם לכן שימש עורך אולפן שישי של חדשות ערוץ 2 וסמנכ"ל החברה.

 

לנדס ניהל את חברת החדשות של ערוץ 10 עד 2005 ולאחר שפרש ממנה הקים את קודה תקשורת, המפיקה בין השאר את החדשות המקומיות עבור yes ו־HOT. מלבד זאת, קודה תקשורת מפיקה שתי תוכניות בולטות המשודרות בימים אלו ב־HOT - "ילדי ראש הממשלה" ו"מחוברים". אם קודה תפיק את חדשות 10, לא מן הנמנע שייווצר שיתוף פעולה נרחב בין חדשות 10 לחברת החדשות המקומיות.

 

בהקשר זה יש לציין כי ועדת השרים לחקיקה אישרה שלשום את הצעת החוק של חברי הכנסת שלי יחימוביץ', נחמן שי וכרמל שאמה הכהן להארכת תוקף שידורי החדשות המקומיות בכבלים ובלוויין עד סוף 2014.

 

לצד זאת, בערוץ 10 עדיין מייחלים לפתרון חקיקתי שיתיר את סוגיית תשלום החוב שלו למדינה, העומד על 60 מיליון שקל.

 

דחיית החוב תאפשר לערוץ לקבל רישיון שידורים בתום הזיכיון המסתיים בינואר 2013. בעלי המניות בערוץ, ובעיקר הדומיננטי שבהם רון לאודר, מתנים את המשך הזרמת הכספים לערוץ בהסדר רגולטורי של החוב.

 

נוסף על כך הערוץ מקיים משא ומתן לכניסתו של איש העסקים יעקב אגם כמשקיע, אולם זה דורש הסדר של החוב כתנאי לכניסתו.

 

אבי בלשניקוב, נציגו של רון לאודר בישראל וסגן יו"ר דירקטוריון ערוץ 10, מסר כי "הנושא לא עומד על הפרק. נקודה".

 

רם לנדס אמר בתגובה: "לא היו דברים מעולם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x