$
פרסום ושיווק

עדי גיל: הישראלי שכבש את הוליווד מהבית

גיל ושותפו ארז רם מנהלים בארה"ב חברה לשירותי הפקה וניידות שידור שכבשה בין היתר את טקסי האוסקר, גלובוס הזהב והגראמי

ניר נתן, לוס אנג'לס 08:4631.01.12

15 שנה לפני שסטנדרט השידורים הנוכחי, היי דפינישן, נקלט בשוק הצרכני, עדי גיל ושותפו ארז רם הקימו את American Hi Definition - חברה לשירותי הקרנת וידיאו היי דפינישן עם הפנים להוליווד. כיום, החברה הזו ושלוחותיה הן מהמובילות בתעשיית הבידור ההוליוודית ומציעות שלל שירותי הפקה ושידור. כך למשל, סיפקה American Hi Definition שירותים טכניים וניידות שידור לטקס פרס גלובוס הזהב שנערך לפני שבועיים, ותמשיך לספק שירותים לרוב משדרי הפרסים הנוצצים של הוליווד בעונת הטקסים.

 

"מאז שנת 2000 אנחנו מספקים שירותי שידור לטקס הגראמי, וכבר עבדנו ארבע פעמים עם טקס האוסקר", מספר גיל בראיון ל"כלכליסט". "חישבתי ומצאתי שאנחנו עובדים על חמש שעות שידור (ארציות ולא מקומיות - נ"נ) ביום של שלוש הרשתות הגדולות, שהן 5% משעות השידור בכל ארה"ב. בתקופות מסוימות הגענו גם ל־7% מכלל שעות השידור בארצות הברית".

 

גיל ורם, שעבדו בתחילת דרכם המקצועית בחברה שסיפקה שירותי הקרנות וידיאו בלוס אנג'לס, החליטו לצאת לקריירה עצמאית ב־1992. הם השקיעו 26 אלף דולר מחסכונותיהם ברכישת צמד מקרני וידיאו משומשים וגדולי ממדים, והתמקמו בביתו של גיל בנורטרידג', פרבר צפוני של לוס אנג'לס. הלקוח הראשון שלהם היה סדרת הטלוויזיה "America's Funniest Home Videos", ובעקבותיה נוספו לקוחות בולטים אחרים מתעשיית הטלוויזיה.

 

עדי גיל, מנהל חברה לשירותי הפקות וניידות שידור עדי גיל, מנהל חברה לשירותי הפקות וניידות שידור

 

הפריצה הממשית נרשמה כשהשניים רכשו מקרן טורבו חדיש של ג'נרל אלקטריק. אז היה מדובר בהשקעה עצומה של 200 אלף דולר, אך המקרן הזה הניב גידול ניכר באיכות ובכמות הלקוחות, ובהם גם מפיקי טקס האוסקר. גיל נזכר בערגה: "אנחנו היינו הסבלים, המרכיבים והמפעילים. אף אחד כמובן לא ידע שאנחנו עובדים מהבית שלי".

 

בתום השנה הראשונה רשמה החברה הצעירה הכנסות של מיליון דולר ורווח ניכר שהושקע בחזרה בעסק. מגמת הצמיחה הואצה, ובתוך ארבע שנים ההכנסות תפחו ל־5 מיליון דולר בשנה. ההצלחה הוציאה את American Hi Definition מביתו של גיל לשטח מסחרי, ומספר העובדים תפח ל־13.

 

ב־1997 חברו גיל ורם לשותף אמריקאי והקימו את Sweetwater Digital, שהתמחתה בהשכרת ניידות שידור ענקיות (נגררות) לאירועים גדולים. הניידת הראשונה היתה למעשה משאית שבעבר שימשה לשירותים רפואיים, ובהשקעה של 2 מיליון דולר הפכה לניידת שידור טלוויזיה מצוידת. רשת NBC היתה בין הראשונות לשכור אותה, לאחר שהיתה זקוקה לחדר בקרה זמני לתוכניתו של ג'יי לנו (בעת שדרוג האולפן להיי דפינישן). גם מפיקי טקסי פרסים נהנו מהמשאית, והגדול בטקסים היה הגראמי הלטיני.

 

הצי של החברה תפח לחמש ניידות ובראשן מה שגיל מכנה "משאית הדגל" - ניידת שידור משוכללת לשידורי היי דפינישן בעלות של 11 מיליון דולר. בתוך כך ביקשה רשת ABC מהחברה לבנות חדרי בקרה באולפני צילום ישנים, נישה שהתבררה כמשגשגת למדי: מרבית תוכניות הטוק שואו הבולטות בהוליווד החלו לעמוד בתור: אלן דג'נרס, קרסון דיילי וג'ימי קימל. גם ג'יי לנו חזר לתמונה עם חדר בקרה היי דפינישן בעלות של מיליוני דולרים באולפן החדש. "מימנו הכל בעצמנו ללא הלוואות", מתגאה גיל בצעד המחושב שלקח: "לא הכנסנו את עצמנו לחובות. היינו רווחיים לאורך כל הדרך".

 

גם המשבר הכלכלי בשנים האחרונות לא פגם בהצלחתה של American Hi Definition. לדברי גיל, לקוחות ענף הטלוויזיה המשיכו להגיע, עד שהחברה המתחרה והבולטת בשוק ניידות השידור האמריקאי, NEP Broadcasting, החליטה שעדיף לחבור אליהם. לפני כמה חודשים הושלם המיזוג בין החברות. כך הפכה NEP לחברה הגדולה ביותר בארה"ב לשירותי שידור, אלא שעל פי תנאי ההסכם, American Hi Definition ו־Sweetwater Digital ישמרו על שמן המקורי ועל צוות העובדים בניהולם של גיל ורם.

 

גיל מצהיר שהכסף שקיבל מהמיזוג ישמש אותו למינוף פעילותו הפילנתרופית הענפה, בעיקר סביב מניעת התאכזרות והריגת חיות, הן לצריכה המונית תעשייתית (בשר ופרוות) והן בטבע (ציד דולפינים ולווייתנים). "המיזוג נותן לי חופש וכסף, שיאפשר לי להפחית מהכאב ומהסבל בעולם".

 

כאקטיביסט פעיל הוא כבר תרם כספים נכבדים, ובין השאר רכש ספינה מהירה (שנקראה על שמו) תמורת מיליון דולר עבור ארגון Sea Shepherd שהפריע ליפנים באנטרקטיקה בציד לווייתנים. אלא שהיפנים הטביעו את ה"עדי גיל", מהלך שעשה כותרות בכל העולם והקנה לגיל עצמו פרסום עולמי.

 

מאז הוא ניתק מגע עם הארגון, אך ממשיך לתרום כספים לגופים שונים ובכללם בישראל. לאחרונה תרם 100 אלף שקל לבניית כלוב נשרים בפארק חי בר בכרמל, שנהרס בשריפה הגדולה. לדבריו, הוא פתוח לפניות נוספות מישראל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x