$
פרסום ושיווק

הסוף של ערוץ 10? ועדת הכלכלה סירבה לאשר דחיית החובות

שמונה חברי כנסת התנגדו לבקשת הערוץ לעומת חמישה שתמכו. המשמעות - ערוץ 10 חייב לשלם 45 מיליון שקל עד סוף השנה. מערוץ 10 נמסר: היום בית המחוקקים בישראל, בהוראת משרד ראש הממשלה, סגר את ערוץ 10

שלי פריצקר 10:2612.12.11

ועדת הכלכלה הצביעה לפני דקות אחדות נגד הבקשה לדון מחדש בדחיית החובות של ערוץ 10. שמונה חברי כנסת התנגדו לבקשת הערוץ, לעומת חמישה בעד שתמכו. המשמעות היא שערוץ 10 חייב לשלם 45 מיליון שקל חובות עבר עד סוף השנה. מערוץ 10 נמסר בתגובה: היום בית המחוקקים בישראל, בהוראת משרד

ראש הממשלה, סגר את ערוץ 10.

 

רגע לפני ההצבעה אמר מנכ"ל ערוץ 10, יוסי ורשבסקי, "שר התקשורת אמר שהוא בעד דחיית החוב, אני חושב שתעשו טעות גדולה אם תצביעו נגד. כרגע בעלי המניות מנסים להכניס משקיע חדש. הפעלת הערוץ ב-2012 תדרוש מבעלי המניות כסף רב כדי לעמוד במחויבויות, בעלי המניות מוכנים להזרים כסף כדי לעמד במחויבויותיו. נראה שיש פה סוג של נקמנות שלא במקומה לאי דחיית החוב".

 

"אם ערוץ 10 ייסגר נישאר עם חברת חדשות אחת, האם לזה התכוונתם כשעשיתם חדשות? אנחנו מבקשים שתאשרו את דחיית החוב. אם תצביעו נגד אמליץ לבעלי המניות לסגור את הערוץ ב-27 בינואר, אז יפוג הזיכיון של ערוץ 10. ואני אומר את זה בכאב לב. אתם אומרים שבעלי המניות סוגרים את הערוץ אבל אין ברירה, ערוץ 10 ייסגר ושוק הטלוויזיה ישאר עם ערוץ מסחרי אחד. חברות הטלוויזיה מתקשות לגייס משקיעים, אם תדחו את בקשתו נישאר שנים רבות עם חברת טלוויזיה אחת ואלפי אנשים ינטשו את היצירה הישראלית".

 

במהלך הישיבה התפרץ נציג העובדים של ערוץ 10, שי שפיגלמן, ואמר: "איך נפרנס את הילדים שלנו, אתם תמשיכו לשבת פה ואנחנו נאלץ לחפש עבודה. יש לי ילדה בת 3.5 אתם תפרנסו אותה? מה מבקש ערוץ 10? רק לדחות, לא לוותר. תעזבו את הפוליטיקה. כואב לי לראות את המנכ"ל מתחנן בשבילנו. תרדו מאיתנו תנו לנו לעבוד”.

 

הדיון בחברת החדשות של ערוץ 2 ועידן פלוס יעלה בצהריים בוועדת הכלכלה.

 

מנכ"ל הרשות השנייה, מנשה סמירה, אמר בתגובה להחלטה: "חבל מאד שלתוך ההחלטה לדחייה של חובות בהיקף 45 מיליון שקל, סכום שנחוץ להשקעה בתוכן והיצירה בעיקר במצב הכלכלי הנוכחי, שורבב דיון פוליטי. את המחיר ישלם הציבור שיקבל פחות תוכן. גם אם הערוץ ימצא מקורות מימון יחסרו לו ה-45 מיליון שקל שהוא צריך לשלם עד סוף השנה והמחיר יהיה בהיצע לצופה".

 

גורם המקורב לערוץ 10: “הדיל של נתניהו ליברמן וכחלון הצליח. כחלון נכנס לוועדה, נתן הצהרה והכניס אחריו את יו"ר הקואליציה ח"כ זאב אלקין כדי לסגור סופית את ערוץ 10.

 

ח"כ ניצן הורוביץ, יו"ר שדולת הכנסת לפלורליזם ושיוויון אזרחי אמר: "נתניהו מחסל את ערוץ 10 כדי להגיע לבחירות עם ערוץ בודד, מפוחד, ומאויים"

  

מוקדם יותר פתח את הדיון יו"ר ועדת הכלכלה, כרמל שאמה, שאמר, "ועדת הכלכלה נתנה מקסימום זמן לכל הצדדים. הוועדה אינה קרן חילוץ לא של התקשורת ולא של עסקים אחרים. אותנו מעניין שתהיה בחירה בין צופי החדשות. שלצופה הישראלי תהיה אפשרות לבחור ערוץ מסחרי כזה או אחר. ערוץ תקשורת לרבות ערוץ 10 שנזקק לטובות ונדבות מוועדת הכלכלה אינו ערוץ ראוי ואינו יכול לשמש כלב שמירה של הדמוקרטיה הוא לכל היותר פודל שאינו יכול לנעוץ שיניים.

 

"הכשל הבסיסי הוא בשוק הפרסום אשר מתקשה לשאת את כל הפלטפורמות, ועדת הכלכלה מתכוונת לבצע בדיקת עומק ולקדם רפורמה בתחום זה כדי לאפשר זרם מימון לתחום הזה". בהקשר זה הזכיר שאמה את דו"ח ההממונה על ההגבלים העסקיים לשעבר, דרור שטרום, שכתב דו"ח על עמלות היתר.

 

"אנחנו מאמינים שערוץ 10 ימשיך בסופו של דבר לשדר. אני חושב שאיום הסגירה של הערוץ היה אמצעי לחץ על חברי הוועדה שכנראה לא הצליח, האסטרטגיה לא הצליחה. לערוץ 10 ימצא פתרון אמיתי שגם יביא אותו לאיתנות פיננסית, והוא ימשיך לשדר, גם תחקירים”.

 

שר התקשורת משה כחלון הגיע לפתיחת הישיבה, ויצא המחדר בסיום דבריו. "חשוב לי להגיד מספר דברים גם לחברי הכנסת וגם לזכיינים”, אמר השר. "לפני שנתיים התחלנו את חוק הרישיונות כי הבנו שזה מה שנותן מענה לשוק הטלוויזיה, לשדר בזיכיון שהנכס לא שלך ואתה לא יכול להשקיע בו זה דבר שמתכלה ואין לזה שום ערך, לכן ועדת הכלכלה השקיעה שעות רבות כדי לקדם את נושא הרישיונות. אני האמנתי שרישיונות זה המוצא היחיד לחלץ את שוק טלוויזיה מהמשבר והיום אנחנו במצב של החלטה אם מאפשרים את החוק או לא".

 

כחלון הדגיש כי אישור התיקון לחוק הרישיונות אשר יאפשר לרשת וקשת אחזקה משותפת לתקופה של 3 שנים גם אם רק אחת מהן תצא לרישיון, הוא הכרחי כדי לקדם את רפורמת הרישיונות. "אם קשת רוצה לצאת לרישיון ב-2013 ולצורך זה היא צריכה אחזקה משותפת בחברת חדשות 2 עם רשת גם תבורך ואם רשת רוצה לצאת אחר כך גם מבורך”, אמר השר. "לגבי ערוץ 10 אני אמרתי לאורך כל הדרך וגם היום, גם כשנכנסתי לתפקיד שר התקשורת טיפלנו במשבר של ערוץ 10. אבל ערוץ 10 שילם הכל, המדינה לא ויתרה לו על שקל עד היום, היו קצת באגים עם מחויבויות רגולטוריות אבל גם זה הסתדר, ערוץ 10 לא חייב שום דבר לאף אחד ולדעתי צריך לעשות הכל כדי שהערוץ הזה ימשיך לשדר, הוא מחזיק מאות עובדים ומספק תוכן נוסף לציבור".

 

חברי האופוזיציה בוועדה שאלו אותו "אז מה אתה עושה בשביל זה?". "יצאתי ב-6 בבוקר מחיפה בשביל זה כדי להביע את עמדתי”, אמר בבדיחות הדעת.

 

בסוף דבריו אמר כחלון כי הוועדה פה בשביל לדון בהצעת החוק להרחבת עידן פלוס וקרא לחברי הוועדה לאשר את ההצעה לקריאה שנייה ושלישית. "עזרו לנו לסיים כבר את החוק הזה, אנחנו גורמים עוול לציבור של אלפי אנשים שמחכים לזה, לקבל עוד ערוצים על פלטפורמת עידן פלוס שתהווה אלטרנטיבה אמיתית לכבלים וללוויין שגובים הרבה כסף עבור ערוצים שהצרכן לא צריך".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x