$
פרסום ושיווק

ועדת הכלכלה צפויה לאשר את דחיית החובות של ערוץ 10

לדיון בוועדה יגיע גם שר התקשורת משה כחלון, שעד עתה נמנע מלהתערב בנושא; במקביל ייערך כנס עיתונאים למען תקשורת חופשית

שלי פריצקר 07:0020.11.11

ועדת הכלכלה תבחן היום מחדש את הצעתה של ח"כ נינו אבסדזה (קדימה) לדחות בשנה את מועד תשלום החובות של זכייניות הטלוויזיה המסחרית למדינה, בגין תמלוגים ודמי זיכיון. מסתמן כי הוועדה תאשר את דחיית חובותיו של ערוץ 10, העומדים על 60 מיליון שקל - מהם 15 מיליון שקל עבור דמי זיכיון,

שאמורים להיות מוחזרים לערוץ. חובה של רשת למדינה עומד על 23 מיליון שקל וקשת חייבת 9 מיליון שקל.

 

לפני כשבועיים דחתה את הוועדה את ההצעה ברוב של הקואליציה, וקבעה כי על ערוץ 10 לשלם את חובותיו כחוק עד סוף השנה הנוכחית. לאחר הדיון הגישו חברי הכנסת מהאופוזיציה יואל חסון, נחמן שי ואיתן כבל בקשה לדיון מחדש. הערוץ מתקשה לעמוד בתשלום, מכיוון שהבעלים רון לאודר, יוסי מימן וארנון מילצ'ן הפסיקו להזרים לו כסף בחודשים האחרונים. בשבועיים האחרונים שלחו יוצרים, פרסומאים ואנשים מהתעשייה מכתבים לוועדת הכלכלה וביקשו לאשר את דחיית החובות. במרכז המאבק עמד יוסי ורשבסקי, מנכ"ל ערוץ 10.

 

לדיון היום יגיע גם שר התקשורת משה כחלון, שעד עתה נמנע מלהתערב בנושא, וביום חמישי האחרון התבטא לראשונה בראיון לגל"צ ואמר כי "הממשלה צריכה לאפשר את המשך פעילותו של הערוץ. סגירה של ערוץ 10 והישארותו של ערוץ 2 כערוץ מסחרי בודד אינה טובה לדמוקרטיה וליצירה הישראלית".

 

כחלון הציע לדחות את מועד הגשת הבקשה לרישיון שידורים, שנקבע לינואר 2012 - שנה לפני מעבר הטלוויזיה המסחרית לרישיונות. על פי החוק, כדי להגיש בקשה לקבלת רישיון, על ערוץ 10 להשלים את חובותיו עד אז.

עוד תעסוק הוועדה בהצעה לתיקון חוק הרישיונות של ח"כ רוברט אילטוב (ישראל ביתנו) שבה תומך גם השר כחלון.

 

ההצעה תאפשר לזכייניות ערוץ 2 קשת ורשת להחזיק במשותף ולתקופה מוגבלת בחברת חדשות 2, גם אם רק אחת מהן תצא לרישיון כבר ב־2013. לפי החוק כיום, שתי הזכייניות יכולות להחזיק במשותף בחברת החדשות עד שלוש שנים ממועד המעבר של שתיהן לרישיון. קשת, שמעוניינת לצאת לרישיון בעוד שנה, היא אשר קידמה את ההצעה, ורשת - שהכריזה כי תישאר בערוץ 2 עד תום תקופת הזיכיון ב־2015 - מתנגדת.

 

בזמן הדיונים בוועדת הכלכלה ייערך בסינמטק תל אביב אירוע כנס של עיתונאים למען תקשורת חופשית. לטענת המארגנים, מדובר בכנס חירום בעקבות "אווירה של סתימת פיות" נוכח הפיטורים ברשות השידור, סכנת הסגירה של ערוץ 10 וחקיקה המסכנת את חופש הביטוי.

 

בכנס ידברו בין השאר עורך "מעריב" ניר חפץ, מגיש "אולפן שישי" יאיר לפיד והעיתונאים חגי סגל, מוטי קירשנבאום, אילנה דיין, איילה חסון, רזי ברקאי, מנכ"ל חדשות 2 אבי וייס ועוד. לדברי המארגנים, הכנס הוא יריית הפתיחה בשורת צעדים המתוכננים לשבועות הקרובים. 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x