$
פרסום ושיווק

בלעדי ל"כלכליסט": לאודר צפוי להפסיק את העברת הכספים לערוץ 10 החל מה-15 בחודש

לאודר, מבעלי הערוץ, הוא היחיד שמזרים לו כעת כספים. על פי גורם המעורה בפרטים, הוא אינו יכול לשאת בנטל לבדו, ומחפשים כעת משקיעים נוספים

שלי פריצקר 16:3505.10.11

רון לאודר, מבעלי ערוץ 10, צפוי להפסיק את המימון לערוץ החל מ-15 בחודש, כך נודע ל"כלכליסט". לאודר, המחזיק ב-25% ממניות הערוץ, הוא היחיד שמזרים אליו כסף כיום. בעלי המניות הנוספים הם יוסי מימן (51%), שלו אחזקות בחברת EMG דרך אמפל שבשליטתו, אשר ספגו ירידת ערך בעקבות משבר

הזרמת הגז ממצרים, וארנון מילצ'ן (24%), שלא מזרים כספים זה חודשים רבים.

 

מתחילת 2011 הזרים לאודר 60 מיליון שקל לערוץ, בעוד כעשרה ימים הוא אמור להזרים סכומים נוספים, אולם כאמור כרגע הוא מתכנן להפסיק את העברת הכספים.

 

הזרמת הון בעלים היא חיונית להמשך קיומו של הערוץ שנחשב לחלש מבין שלושת זכייני הטלוויזיה המסחרית, בעיקר כעת עם המשבר בענף הפרסום והרייטינג הנמוך שיביאו אותו להפסדים של עשרות מיליוני שקלים ב-2011. מתחילת דרכו של הערוץ לפני כעשור השקיעו הבעלים 1.3 מיליארד שקל. את רוב הסכום השקיע מימן.

 

גורם המעורה בפרטים מסר כי לאודר לא יכול לקחת את כל הערוץ על כתפיו, ולכן מחפשים כעת משקיעים: "צריך להמשיך להזרים כסף ולא ברור מי יעשה את זה - שותפים קיימים או חדשים, כרגע יש חוסר בהירות".

 

מנכ"ל ערוץ 10, יוסי ורשבסקי, אמר לעובדים בהרמת כוסית לראש השנה כי אחרי החגים אמור להיכנס משקיע חדש. כרגע נמצא על הפרק איש העסקים חזי בצלאל, אולם גורמים בקרבתו טוענים כי הסיכויים לכך לא גבוהים. לפני מספר חודשים נפסל רישיונו של בצלאל, הבעלים של מרתון מובייל, להקמת חברת סלולר לאחר שלא הצליח להעמיד ערבות בסך 700 מיליון שקל.

 

לפני כחודש התפטר מנכ"ל חברת החדשות של ערוץ 10, ראודור בנזימן, לאחר שסירב לנוסח ההתנצלות בפני שלדון אדלסון בעקבות כתבת פרופיל ששודרה אודותיו בתוכנית "השבוע". הערוץ עמד בפני תביעת ענק אם ההתנצלות לא תשודר, ואם היה מפסיד בה זו היתה מכה כספית קשה. גורמים בשוק טוענים כי רון לאודר לא אהב את ההתנהלות של עובדי החדשות שגינו את ההתנצלות שנכפתה עליהם לטענתם, ואת ההתערבות של בעלי המניות בפרשה. אולם לטענת גורם המקורב לבעלי המניות אין קשר בין הדברים.

 

ב-2009 הפסיד ערוץ 10 99 מיליון שקל, ב-2010 הוא צמצם את ההפסד לכ-40 מיליון שקל. בשנה שעברה ניסה לגייס 100 מיליון שקל מקרן המנוף אוריגו, אולם בקשתו נדחתה והוא נאלץ להחזיר את הלוואה שניתנה לו מהקרן בסך 30 מיליון שקל, הערוץ קיבל הארכה עד לנובמבר הקרוב.

 

בנוסף הערוץ עומד בפני הוצאה אפשרית נוספת: הוא אמור להעביר את חברת החדשות שלו עד סוף השנה לירושלים על פי חוק הרשות השנייה, כאשר המיקום שנבחר הוא אולפני ג.ג בנווה אילן. עלות המעבר עומדת על הוצאה חד-פעמית של 15-20 מיליון שקל.

 

בישיבת הדירקטוריון של חדשות 10 שנערכה הערב, לא אישרו חברי הדירקטוריון את מעבר חברת החדשות, בין היתר בעקבות ההתעקשות כי המעבר יתבצע לתוך העיר עצמה. כחלק מתנאי הזיכיון הערוץ היה צריך להודיע לרשות השנייה בשבוע שעבר על המיקום הסופי אליו הוא מתכנן לעבור עד סוף השנה, והתחייב כי יעבור עד ל-15 בדצמבר לנווה אילן.

 

מנציגו של רון לאודר בארץ, אבי בלשניקוב, לא נמסרה תגובה.

 

לכתבה באנגלית לחץ כאן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x