$
פרסום ושיווק

נדחתה בקשת רשות השידור להקלה בכללי המכרז לפרסום ברדיו

אלכס מילר, יו"ר ועדת החינוך שדחתה את הבקשה: "הכללים החדשים אינם נותנים מענה לסוגיית ניגוד העניינים העלולה להיווצר מפתיחת המכרז לפרסומאים ולמפרסמים"

שלי פריצקר 13:4815.08.11

ועדת החינוך של הכנסת דחתה את בקשת רשות השידור לשנות את כללי הרשות המבקשים להקל בתנאי המכרז לזכיין הפרסום ברדיו "קול ישראל", ולאפשר התמודדות גם של מפרסמים ופרסומאים.

 

יו"ר הוועדה, ח"כ אלכס מילר, אמר כי הכללים שמבקשת הרשות להכניס אינם נותנים מענה לסוגיית ניגוד
העניינים העלולה להיווצר מפתיחת המכרז לפרסומאים ולמפרסמים, וקרא לרשות להציג לוועדת החינוך תוכנית חלופית שתאפשר ליותר מתמודדים לגשת למכרז.

 

רשות השידור הודיעה אתמול על השינויים שהיא מתכוונת להכניס למערך הפרסום ברדיו "קול ישראל" ובמקום זכיין אחד (שהיה ב-18 שנים האחרונות שפ"מ וההסכם עימו עומד להסתיים) יהיו חמישה זכיינים לתחנות הרדיו השונות. זאת במטרה להקל על תנאי המכרז ולפתוח את הזירה לתחרות.

 

יו"ר רשות השידור, ד"ר אמיר גילת, אמר כי "משנת 1993, עת נוסחו הכללים לראשונה, נוספו שחקנים חדשים לשוק הפרסום, ביניהם רשתות הרדיו האזוריות, האינטרנט וערוצי הטלוויזיה המסחריים ולכן יש צורך לנסח מחדש את הכללים בהתאם לשינויים בשוק הפרסום". לדבריו בשנת 2010 חלה ירידה בהיקף הפרסומות והדבר מחייב רביזיה מחשבתית.

 

עו"ד תומר קרני, היועץ המשפטי של רשות השידור, ציין כי במכרז האחרון שפרסמה הרשות בשנת 2009, הוגשה הצעה בודדת מצד חברה המצויה בבעלות מלאה של אותו גורם (אברהם פרחי, לפ"מ. ש.פ) המעניק את השירותים לרשות השידור משנת 1993". "מצב זה", אמר קרני, "גורם לפגיעה בתחרות וקבלת הצעות שאינן מטיבות עם האינטרס של הרשות".

 

ערן תורן, סמנכ"ל הכספים ברשות השידור: "בשנת 2010 הכנסות הרשות מפרסום ברדיו עמדו על 115 מיליון שקלים כאשר בתנאי המכרז נקבע כי עמלת הזכיין יכולה להגיע עד 60% מההכנסות מעל מדרגה של 60 מיליון שקלים.אם במכרז האחרון היו יותר מציעים ניתן היה להפחית את גובה העמלה".

 

ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי) דיבר על ניגוד עניינים שקיים בהצעת הרשות: "האם נראה לכם הגיוני שבנק לאומי למשל, ירדוף אחרי המתחרה שלו, בנק דיסקונט, וישכנע אותו להגדיל את תקציב הפרסום שלו כי 'הפרסום ברדיו עובד'? או שבנק מסוים יגלה למתחרה את אסטרטגיית הפרסום שלו?".

 

ח"כ כרמל שאמה (ליכוד): "התקנות הלו בעייתיות משום שמאפשרות התערבות של אינטרסים זרים. במקום להקל בתנאים יש להקשיחם וגם לקבוע שאדם בעל זיקה פוליטית לא יוכל להגיש מועמדותו".

 

אברהם פרחי, בעלי שפ"מ, אמר בדיון כי במכרז האחרון היה המתמודד היחיד משום שמגבלות במכרז, כגון ערבות בנקאית וקבלת עמלה החל מ-60 מיליון שקלים, ניפו את שאר המתמודדים. פרחי הוסיף כי אם פרסומאים ומפרסמים יכנסו לתחום ייפגעו הכנסות רשות השידור מפרסומות. "המכירות שלנו בעלייה, למרות מה שקורה בשוק", אמר.

 

דנה נויפלד ממשרד המשפטים, אמרה בדיון כי "הסוגייה גולגלה לפתחנו כבר בשנת 2008 ובדיוק מאותן סיבות שהועלו כאן על ידי חברי הכנסת חשבנו איך פותרים אותה. לכן הוחלט שהכללים הללו ינוסחו כהוראת שעה - כדי שנוכל לבחון האם פעלנו נכון. המטרה למקסם את ההכנסות של רשות השידור לטובת כולנו. מעבר לכך, רשות השידור היא גוף ציבורי וצריכה לנהוג במכרזיה בשוויון כלפי כולם". נויפלד הוסיפה, בתגובה לטענות שהעלו חברי הכנסת, כי גם גופי השידור המסחריים מחזיקים בחברות מסחריות ואין הדבר מונע מחברות מתחרות לפרסם בגופי השידור הללו.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x