$
פרסום ושיווק

בעקבות משבר הגז עם מצרים: קרן אוריגו הקפיאה הלוואת 100 מיליון שקל לערוץ 10

ערוץ 10 ייאלץ לפרוע הלוואה של 30 מיליון שקל שקיבל מקרן המנוף כסכום ביניים. על פי ההערכות, ההכנסות הצפויות מצינור הגז במצרים אמורות היו לשמש ערבות להחזר ההלוואה

רוני קורן-דינר 19:3311.05.11

לאחר כחצי שנה של בדיקות הדדיות הוקפאו המגעים בין ערוץ 10 לבין קרן המנוף אוריגו, לקבלת הלוואה בסך 100 מיליון שקל.

 

בעוד שבסביבת הערוץ טוענים כי הריבית שהקרן ביקשה היתה גבוהה מידי וכי הם מחפשים חלופות נוספות להעמדת המימון - טוענים גורמים המקורבים לעסקה כי הערוץ לא יכול היה להעמיד ביטחונות שיספקו את הקרן באשר להחזר ההלוואה.

 

בין השאר, נטען כי חלק מהביטחונות היו תלויים בהכנסות צינור הגז ממצרים של חברת EMG שבבעלות יוסי מימן, שהינו גם בעל השליטה בערוץ 10. לאור משבר הגז ושני הפיצוצים שאירעו בצינור בחודשים האחרונים, נוצרה לכאורה אי-ודאות באשר להכנסות אלה.

 

פיצוץ צינור הגז במצרים פיצוץ צינור הגז במצרים צילום: רויטרס

 

בעלי המניות של הערוץ מכחישים מכל וכל את הקשר למשבר הגז: "הפרסומים בעניין מופרכים. לבעלי המניות יש מספר אופציות העומדות על השולחן בכל הנוגע למימון הערוץ, כולל אופציית אוריגו. אנו מנהלים דיונים ונקבל את ההחלטה הטובה ביותר".

 

ואולם, לאחר שעבר זמן כה רב מתחילת המגעים לקבלת ההלוואה, מעריכים גורמים בשוק כי ההלוואה ירדה מן הפרק. בנוסף ייאלץ ערוץ 10 לפרוע הלוואת גישור שניתנה לו על ידי הקרן לפני מספר חודשים, בסך 30 מיליון שקל, כסכום ביניים מתוך ההלוואה שעמדה על הפרק.

 

זמנים אופטימיים

 

הקפאת ההלוואה מגיעה למשרדי הערוץ דווקא בזמנים אופטימיים באופן יחסי. באחרונה פורסם כי הערוץ סיים את 2010 בהפסד של כ-40 מיליון שקל, המהווה ירידה משמעותית בהשוואה ל-2009, אז הפסיד 99 מיליון שקל.

 

ברבעון האחרון של 2010 הזרימו בעלי המניות בערוץ, יוסי מימן ‭(51%)‬ ורון לאודר ‭15 ,(25%)‬ מיליון שקל לקופתו לצורך הפעלתו השוטפת ועמידה במחויבויותיו.

 

הלוואת הגישור מאוריגו סייעה בין השאר לערוץ לעמוד בתשלום התמלוגים למדינה בסך 10 מיליון שקל, צעד שמנע הליך של חילוט ערבויות הערוץ על ידי הרשות השנייה.

 

לבד ממימן ולאודר, בערוץ מחזיקים גם ארנון מילצ'ן ‭(20%)‬ ורופרט מרדוק (4%). עם זאת, באחרונה הודיע מילצ'ן כי בכוונתו למכור את אחזקותיו, ובינתיים מוחזקות מניותיו בידי נאמן.

 

השקעה של 1.3 מיליארד שקל

 

מאז עלה ערוץ 10 לאוויר, השקיעו בו בעלי המניות ‭1.3‬ מיליארד שקל, כשאת רובם השקיע מימן. בתחילת 2010 הושג הסכם בין המדינה לערוץ, שבמסגרתו התחייב הערוץ כי ב-2011‬ יחזיר חובות של יותר מ-100‬ מיליון שקל, זאת בנוסף להחזר חובות בתחום דמי הזיכיון והתמלוגים.

 

קרן אוריגו החלה לפעול לקראת סוף ‭,2009‬ ומנהלת נכסים בהיקף של כ-1.3‬ מיליארד שקל, מהם כ-300‬ מיליון שקל כספי מדינה. הקרן מנוהלת על ידי רו"ח גבי טרבלסי, ועד כה השקיעה בחמש חברות - בהן פולאר והכשרה ביטוח.

 

על פי הערכות, המגעים שמתקיימים כעת בין ערוץ 10 לבין אוריגו נסבים אך ורק סביב החזר סכום הביניים שכבר ניתן. מקרן אוריגו נמסר: "חרף התפתחויות שונות, קרן אוריגו וערוץ 10 עדיין מנהלים מגעים לגבי מתן האשראי".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x