שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
פרסום ושיווק

בתוך שנתיים: עלייה של עד25% בדמי השכירות בקניונים

דמי השכירות בקניונים הטובים ביותר בישראל עומדים על 500 שקל למ"ר ומעלה. התחזית של קוליירס לשנה הקרובה: יציבות מחירים. כמות שטחי המסחר בישראל היא השנייה בגודלה באירופה, 7.5 מיליון מ"ר

שי פאוזנר 09:5704.08.10
מחירי השכירות למ"ר בקניונים ומרכזי מסחר בתל אביב עלו ב־2010 ב־10.5% לעומת 2009, אך בשנה הקרובה לא צפויה עלייה נוספת של מחירי השכירות - כך עולה מסקירה על שוק הנדל"ן המסחרי באירופה של נת"מ־קוליירס, הנציגות הישראלית של קוליירס, פירמת ייעוץ הנדל"ן הגדולה באירופה.

 

"המחירים הממוצעים בקניונים בישראל כוללים דיירי עוגן", נכתב בסקירה, "ונעים סביב גבול עליון של 250 שקל למ"ר לחודש בקניונים המובילים ועד 140 שקל למ"ר לחודש בקניונים המשניים. דמי שכירות בקניונים הטובים ביותר, לא כולל את שוכרי העוגן (רשתות גדולות - ש"פ), הנם מעל 500 שקל למ"ר". ב־2009 עמדו המחירים בקניונים הטובים ביותר לשוכרים שאינם שוכרי עוגן על כ־450 שקל למ"ר וב־2008 על כ־400 שקל למ"ר. המחירים מתייחסים לחנויות בגודל של עד 150 מ"ר.

 

 

מהנתונים עולה כי במרבית השווקים שנסקרו בבירות היבשת חלה ב־2010 התייצבות במחירי השכירות המסחרית עם עלייה קלה ביחס ל־2009, שבה חלו ירידות חדות לעומת 2008 בעקבות המשבר הכלכלי. מוסקבה בולטת לרעה עם צניחה דו־שנתית של כמעט 30% בדמי השכירות הממוצעים למ"ר, שעומדים כיום על 208.3 יורו. בשנה האחרונה נמשכה המגמה של היחלשות שוק הנדל"ן הרוסי ובמוסקבה נרשמה ירידה ממוצעת של כ־17% בדמי השכירות. לונדון המשיכה גם היא לרשום צניחה ברמת שכר הדירה במרכזים המסחריים ורשמה ירידה שנתית של 17% גם היא לשכר דירה ממוצע של 388 יורו למ"ר.

 

לדברי יו"ר ועדת השמאות הבינלאומית של קוליירס, עדינה קופר, "הרשתות הגדולות, שהן שוכרות העוגן בכל הקניונים, פועלות כעדר. בכל מקום שבו נמצאת שחקנית אחת ירצו גם המתחרות להיות, אבל בשנה האחרונה נפתחו מרכזים מסחריים רבים שהיו מעבר לצרכים של האוכלוסייה".

 

על פי הדו"ח, ישראל היא השנייה באירופה בהיצע השטחים המסחריים להשכרה לנפש, עם 7.5 מיליון מ"ר - יותר ממ"ר לנפש. בכך היא דומה לארה"ב ואנגליה. כמו כן עולה מהדו"ח כי כשליש משטחי המסחר הקמעונאי בישראל מצויים במרכזים מסחריים, ושני שלישים במרכזי ערים ובאזורי תעשיה.

 

לדברי קופר, "בארץ החל תהליך של חזרה למסחר במרכזי הערים, ופיתוח של מתחמי מסחר ייחודיים". היא מציינת כי ב־2010–2011 צפויים להתווסף כ־368 אלף מ"ר מסחריים להשכרה, אך מדגישה כי הדבר לא מצביע בהכרח על עודף היצע. "צריך להבחין בין אזור לאזור. אם נציץ על התוכניות בבאר שבע נראה בום שכנראה מסוכן ליזמים, אבל לא בטוח ששטחי המסחר הרבים שיתווספו לה בשנים הקרובות לא יאפשרו להצליח שם. מקום מעניין שבאמת זקוק למרכז מסחרי גדול הוא אזור צומת קסם ליד ראש העין. מי שיבנה שם שטחי מסחר צפוי לדעתי להצליח מאוד".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x