פרסום ושיווק

בלעדי ל"כלכליסט": סוגת תייצא סוכר למרוקו

בשלב הראשוני תייצא החברה 100 טונות של סוכר עם סימון Made in Isarel בכ־80 אלף דולר. נוסף על כך, תייצא סוגת קטניות לאנגליה ולצרפת

מאיה זיסר 10:0817.02.10

יצרנית המזון סוגת, מקבוצת האחזקות הבינלאומית Ed&F Man, תתחיל לייצא לראשונה סוכר למרוקו. בימים אלה חתמה החברה על הסכם יצוא של סוכר מזוקק מעבר לים. בשלב הראשון תייצא החברה 100 טונות של סוכר עם סימון כחול־לבן - Made in Israel. מדובר בסנונית ראשונה של מהלך אסטרטגי ארוך טווח של החברה ליצוא סוכר בחו"ל, המוערך בשלב ראשוני ב־80 אלף דולר. מלבד זאת תייצא החברה קטניות לאירופה, ובתחילה היא מתכוונת להשתלב באנגליה וצרפת.

 

מיסוי גבוה באירופה

 

"תחום הסוכר בישראל נמצא כיום בסטגנציה, למעט תחום הסוכר המיוחד שצמח בשנה האחרונה ב־10%. לכן אני רואה את פוטנציאל הצמיחה העיקרי בחדירה לשווקים חדשים, למעט תכנונים למוצרים חדשים שנוציא לשוק בישראל בשנה הקרובה", אמר ל"כלכליסט" דיויד פרנקלין, יו"ר ובעלי סוגת. "כיום אנחנו מייצאים סוכר וקטניות לארה"ב בסכום של כמיליון דולר לשנה, ואנו מצפים שהסכום יגדל בשנתיים הקרובות ל־5 מיליון דולר".

 

עם זאת, פרנקלין מסביר כי הוא אינו מתכוון להיכנס לתחום הסוכר באירופה בשל המיסוי הגבוה. פרנקלין התייחס לכניסה של המותגים הפרטיים בשנתיים האחרונות ואמר: "אנחנו מרגישים את השפעות המותג אולם אחוז המכירות שלנו בתחום הקטניות בכל זאת גדל השנה ב־7%".

 

ביוני 2009 השיקה סוגת בית זיקוק חדש בהשקעה כוללת של כ־80 מיליון דולר. בית הזיקוק הוא בעל כושר ייצור של כ־400 אלף טונות סוכר בשנה, שמזוקקים ונארזים במפעל סוגת ומשווקים ברשתות בארץ - זאת לאחר יותר מ־20 שנה שבהן לא יוצר סוכר בישראל, מטעמי חוסר כדאיות לגידול סלק סוכר. כמו כן השקיעה החברה כ־6 מיליון דולר בציוד חדש ובתשתיות.

 

לדברי פרנקלין, "השקעות אלו נעשו כדי לאפשר לנו לעשות דברים שלא יכולנו לעשות לפני כן, כמו הגדלת הייצור והיצוא לחו"ל". בשנת 2009 גלגל שוק הסוכר בישראל כ־350 מיליון דולר. נתח השוק של סוגת בקטגוריית הסוכר ב־2009 היה 77.1%.

 

מפעל סוגת בקריית גת מפעל סוגת בקריית גת צילום: אלי הרשקוביץ

 

מנצלים הזדמנות

 

"נוצרה לנו הזדמנות לצאת לשוק במרוקו ומיהרנו לנצל אותה", אמר פרנקלין. "מדובר בנדבך נוסף בהתפתחותה של החברה, וזוהי רק ההתחלה. בהמשך נגיע למקומות נוספים ברחבי העולם". פרנקלין ציין כי הוא רואה בשוק המרוקאי פוטנציאל לרווחים גבוהים, אך זה אינו היעד המרכזי של החברה, אלא מדינות מתפתחות אחרות.

 

מפעל סוגת נמצא על שטח של כ־100 דונם באזור התעשייה של קריית גת. מלבד בית זיקוק הסוכר, באתר סוגת בקריית גת ישנם עוד שני מפעלים: מפעל האורז ומפעל הקטניות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x