• תפריט
הבריף

המירוץ לרכישת פרטנר

שאול אלוביץ' וישי דוידי מתחרים על פרטנר, אך המניעים שלהם שונים: אלוביץ' רוצה סינרגיה עם 012, דוידי מחפש תזרים מזומנים יציב

אמיר טייג 10:0116.06.09

האבק עוד לא שקע מעל המשבר הכלכלי הנוכחי, וכבר מתגלים אלו היושבים על הררי מזומנים, שרק מחכים להזדמנויות קנייה. כוונותיהם של שניים מאלו נחשפו בשבוע שעבר, כשנודע ששאול אלוביץ' וקרן פימי של ישי דוידי לוטשים עיניים לשליטה בחברת הסלולר פרטנר. העובדה שפרטנר נמצאת על המדף ידועה

כבר תקופה לא קצרה, אך כל עוד המניה ריחפה ברמות שיא של 22–24 דולר לפני שנה, לא היו קופצים. המשבר הכלכלי זירז את עסקת פרטנר בשתי דרכים: הוא הוביל את המניה לרמות ריאליות יותר, שבהן כבר התעוררו הקונים. במקביל, המשבר חשף את הביקוש הקשיח לשירותי סלולר, דבר שהוריד את רמת הסיכון של פרטנר והפך אותה לאטרקטיבית יותר בעיני הקונים.

 

דוידי ואלוביץ' אינם הולכים יחד בעסקה המתגבשת, אלא מתמודדים זה מול זה. כל אחד מהם רואה את העסקה מכיוון שונה. דוידי הוא משקיע פרייבט אקוויטי בעל אופי פיננסי. הוא יושב על מזומנים שגייס מלקוחותיו תחת ההבטחה שייצר עבורם תשואה נאה. עבורו פרטנר היא בראש ובראשונה יצרנית מזומנים משומנת, שמסוגלת לחלק דיבידנד יציב לאורך שנים. מדובר גם בהשקעה גדולה יחסית, שיכולה לממש חלק גדול מההון שצברה הקרן, שלפי עדותו של דוידי עצמו נאמד במיליארד דולר. כמשקיע פיננסי, פימי אינה חייבת לקחת את השליטה על החברה, אבל דוידי לא יתפשר על פחות משליטה משותפת, בדומה לדגם שקיים בין אייפקס לסבן בבזק או כפי שהיה בין דוידי עצמו ובין מאיר שמיר בחברת ליפמן.

 

דוידי אמנם ידוע ביכולתו להשביח חברות, אך במקרה של פרטנר - פוטנציאל ההשבחה מוגבל. החברה מנוהלת היטב, ויכולותיה של פימי לפתח את החברה לתחומי צמיחה חדשים מצומצמות. הדבר העיקרי שהוביל את דוידי לפרטנר, אם כך, הוא הר המזומנים שלו עצמו.

 

הסיפור של אלוביץ' אחר. גם הוא מגיע לפרטנר עם כסף, אבל גם בצירוף נכס נוסף: 012 סמייל, המחזיקה בשליש משוק האינטרנט והשיחות לחו"ל. מבחינתו של אלוביץ', מיזוג בין פרטנר ו־012 סמייל הוא מהלך מתבקש, שיסלול את כניסתה של פרטנר לתחום האינטרנט וזאת מבלי להגביר את התחרות בתחום בצורה בלתי מבוקרת, כפי שקורה כיום.

 

אבל העניין של אלוביץ' ברכישת חברת הסלולר הוא מעבר ל־012. עבורו תחום שירותי התקשורת הוא אסטרטגי. אם תצלח העסקה, מבחינתו, פרטנר תהיה קרוב לוודאי רק מהלך ראשון כחלק מהקמת קבוצת תקשורת רחבה הרבה יותר. תזרים המזומנים החזק של פרטנר ישמש את אלוביץ' לא רק להחזר הלוואות שייקח לצורך ההשתלטות, אלא גם לביצוע השקעות נוספות בתחום, למשל התמזגות עם HOT.

 

הפער בין תפיסות העולם של אלוביץ' ודוידי לא יאפשר לשניים לחלוק ביניהם את השליטה בפרטנר. כל אחד מהם רואה דרך אחרת למיצוי הערך שלה. קשה לראות את דוידי מאשר לאלוביץ' לבצע עסקת בעלי עניין ולמזג לתוך פרטנר את 012 סמייל. קשה לראות את אלוביץ' עוצר השקעות וממקד את פרטנר בייצור מזומנים בלבד. למרות הרקע השונה שממנו מגיעים דוידי ואלוביץ' לפרטנר, האופי של שניהם די דומה: שניהם משקיעים שקולים מאוד, לשניהם טראק רקורד טוב, לכל אחד מהם יש הרבה כסף זמין ולא מעט סבלנות. שניהם גם אינם נוטים לשלם מחירים מופקעים בעסקאות. הזוכה במירוץ יהיה זה שיהיה מוכן לשלם פרמיית שליטה גבוהה יותר. באופן תיאורטי, אלוביץ', הרואה בפטנר ערך אסטרטגי ארוך טווח, נמצא בעמדה טובה יותר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x