שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
פרסום ושיווק

לא מספיק אטרקטיבי: חברות הדלק לא ניגשו למכרז חנויות הרכבת

היחידה שתיגש היא דלק, המפעילה את רשת מנטה. מקורב למכרז: "ברכבת מתנהלים בנוסח 'שכונה'". הרכבת: "מספר המשתתפים מעיד על כדאיות המכרז"

גלי ברגר 08:0026.06.08

חברות הדלק פז, סונול ודור אלון לא הגישו את מועמדותן למכרז לחנויות הקפה והמאפה בתחנות הרכבת - כך נודע ל"כלכליסט". בניגוד למכרז הקודם, שאליו ניגשו כל חברות הדלק המפעילות חנויות נוחות, הפעם טענו החברות כי המכרז אינו משתלם כלכלית. היחידה שניגשה למכרז היא דלק, שמפעילה את רשת חנויות הנוחות מנטה.

"במכרז לא היה אישור למכור סיגריות, המהוות חלק ניכר מהמחזור של חנויות הנוחות, ובחלק מהתחנות מתכוונים לשים בסמוך מכונה לממכר סיגריות", אמר
ל"כלכליסט" גורם בשוק. "בנוסף לכך, המכרז בנוי מדמי זיכיון קבועים ומשתנים, ואלו לבד הם 10% מהמחזור, כך שההשתתפות אינה כלכלית, במיוחד כשמביאים בחשבון את ההשקעה.

 לרוב נהוג ששכר הדירה של חנות מהווה 6%-7% ממחזורה".

 

במאי פרסמה רכבת ישראל שמונה מכרזים להקמת חנויות קפה ומאפה בתחנות הרכבת, שתוצאותיו אמורות להתפרסם בקרוב. זאת לאחר שמנכ"ל הרכבת חקי הראל ביטל את המכרז שפרסם קודמו בתפקיד עופר לינצ'בסקי, שלפיו חברה אחת אמורה היתה להפעיל את כל חנויות הנוחות ברכבת.

 

שלמה פילבד, מנהל יחידת המסחר ברכבת ישראל, הסביר עם פרסום המכרז החדש: "היה לנו חשוב לא להיות כבולים לזכיין אחד. חלק מהמכרז הקודם קבע שיהיה סל מוצרים בבלעדיות, מה שמנע מאיתנו לתת זיכיונות נוספים. המגמה שלנו היא להגדיל את היצע המסחר בתחנות".

 

הביקורת על המכרז הקודם היתה כי הוא תפור למידותיהן של חברות הדלק. הפעם הרבה יותר משתתפים יכלו לגשת למכרז: בין המתמודדות נמצאות שטראוס עם Elite Coffee, קפה יטבתה ועוד.

 

"עושה רושם שברכבת לא רצו שגוף גדול ייקח על עצמו את הפעלת החנויות", אמר גורם המקורב למכרז. "הם רוצים להמשיך להתנהל בנוסח 'שכונה': הם גם ביטלו בלעדיות, גם קיצרו את תקופת המכרז לשלוש שנים וגם שינו את אופציית ההארכה לרעת הזכיינים. זה הפך את המכרז ללא כדאי".

 

yellow מסרה בתגובה כי תנאי המכרז אינם מתאימים לחברה ולכן החליטה לא לגשת.

 

סונול, מפעילת רשת Sogood, מסרה כי "המכרז אינו כלכלי".

 

מרכבת ישראל נמסר: "תנועת הנוסעים ברכבת גדלה ב-15% בכל שנה, וחנויות קפה ומאפה בתחנות הן מקור הכנסה רווחי ביותר. מספר הגופים שהשתתפו במכרז מעיד על כדאיותו".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x