סגור

בלעדי לכלכליסט
טענות להתעמרות בשלמה ביטוח: "תרימי את החזייה, הכתפיות לא תופסות לך את הציצי"

עובדים בחברה טוענים להתעמרות מתמשכת והתנכלות מצד סמנכ"לית, על רקע ניסיונות התאגדות בהסתדרות. החברה טוענת כי בודקת חיצונית לא מצאה שהיא צריכה לסיים את תפקידה, והסכימה להצמיד לה יועצת ארגונית

עובדים בחברת שלמה ביטוח, שבבעלות משפחת שמלצר, מעלים טענות להתנכלות והתעמרות קשה וממושכת כלפיהם מצדה של סמנכ"לית בחברה ומנהלת מחוז רינת חממה. העובדים פנו לוועד החברה, שהעביר את תלונתם להסתדרות.
במכתב שנשלח ב־12 במאי למנכ"ל שלמה ביטוח אורי אומיד, מפרט בא כוחם של העובדים שורה ארוכה של התבטאויות לכאורה פוגעניות ומשפילות שלטענת העובדים חממה הפנתה אליהם.
3 צפייה בגלריה
מימין אורי אומיד מנכל שלמה ביטוח טובי שמלצר מ בעלי שלמה ביטוח
מימין אורי אומיד מנכל שלמה ביטוח טובי שמלצר מ בעלי שלמה ביטוח
מימין: אורי אומיד, מנכ"ל שלמה ביטוח, וטובי שמלצר, מבעלי שלמה ביטוח
(צילום: שי שבי)
בין היתר נטען שם שחממה גערה בחתמת של החברה. "תגידי לי דבר אחד שאת טובה בו", אמרה לאחת מראשי הצוות, "הקול שלך צורם ולא מוצא חן בעיניי", גערה בעובד על כך ש"לא הגיוני שהוא נמצא בשירותים 20 דקות ביום" ו"מה כבר יש לעשות כל כך הרבה זמן בשירותים", והתייחסה למראה החיצוני של עובדות, לרבות אמירות כמו "תרימי את החזייה, הכתפיות לא תופסות לך את הציצי", "את צריכה לרזות" ו"למה לא שמת קצת אודם". לטענת העובדים, ההתבטאויות הללו יצרו אווירה מאיימת בחברה.
מאבק בוועד
בהסתדרות קושרים בין ההתעמרות הנטענת למאבק של חממה בוועד העובדים בשלמה ביטוח. לטענת ההסתדרות, הפרשה החלה בתחילת 2020, לקראת פקיעתו של ההסכם הקיבוצי של עובדי החברה, שהוועד ביקש לחדש. חממה, נטען, ביקשה לאגד את העובדים בארגון המתחרה - הסתדרות העובדים הלאומית – שבה היו מאוגדים עובדי חברת הביטוח איילון, מקום העבודה הקודם שלה.

3 צפייה בגלריה
אורנית אגסי
אורנית אגסי
השופטת בדימוס אורנית אגסי. היתה גם זו שחקרה את תלונות ההטרדות המיניות נגד מנכ"ל פוקס הראל ויזל
בסביבתה של חממה טוענים, לעומת זאת, כי מדובר בקנוניה של אחת המתלוננות נגדה. אותה מתלוננת, נטען, עמדה לפני שיחת נזיפה והחליטה להסית את החברה נגד חממה, הממונה עליה, על ידי כך שכל אמירה של חממה לעובדות מקבלת פרשנות חד־צדדית וגוררת תלונות נוספות. עוד נטען כי הוועד נפגע מהפעילות של חממה ולכן ניצל את ההזדמנות של תלונות העובדים לצאת נגדה.
תלונות העובדים הובילו למינוי השופטת בדימוס אורנית אגסי כבודקת חיצונית מוסכמת. אגסי, שופטת בית הדין האזורי לעבודה לשעבר, היתה גם זו שחקרה את תלונות ההטרדות המיניות נגד מנכ"ל פוקס הראל ויזל, ולא מצאה כי היו אירועי הטרדה מינית מצדו.
דו"ח בדיקה חסוי
דו"ח הבדיקה של אגסי נמסר להנהלת שלמה ביטוח ונותר חסוי, והוא מהווה כיום מקור לאי־הסכמה והחמרה בסכסוך המתפתח בין החברה לוועד, שעשוי לעבור לפסים משפטיים. בהנהלת החברה טוענים כי "השופטת לא מצאה סיבה שלפיה העובדת (חממה) צריכה לסיים את תפקידה", והסכימו להצמיד לה יועצת ארגונית שתסייע לשפר את היחסים עם העובדים הכפופים לה.
3 צפייה בגלריה
משרדים של קבוצת שלמה סיקסט שלמה SIXT
משרדים של קבוצת שלמה סיקסט שלמה SIXT
משרדים של קבוצת שלמה
(צילום: יריב כץ)
הוועד, לעומת זאת, טוען כי הבדיקה העלתה תמונה קשה של התנהלות קלוקלת ובלתי הולמת מצד חממה, וכי הדו"ח משקף באופן חלקי ביותר את התנהלותה של חממה משום שרוב העובדים שכפופים לה חששו לשתף פעולה עם הבדיקה. בהסתדרות אף טוענים כי הנהלת החברה הקשיחה את יחסה כלפי כמה מהעובדים ששיתפו פעולה עם הבדיקה.
התארגנות העובדים בשלמה ביטוח היא נושא טעון בשנים האחרונות. עובדי החברה התאגדו לראשונה ב־2016 בהסתדרות, אולם ההנהלה סירבה להכיר בהתארגנות. לאחר סכסוך עבודה שפרץ חויבה החברה להכיר בוועד ואף לשלם חצי מיליון שקל להסתדרות בשל פגיעתה בהתארגנות.
חממה התמנתה לתפקיד מנהלת מחוז בשלמה ביטוח באוגוסט 2018, לאחר עבודה במשך שני עשורים באיילון שבה שימשה בתפקידה האחרון כמנהלת מחוז מרכז. מדובר באחד מתפקידי השטח המשמעותיים בחברת ביטוח, שכולל קשר יומיומי עם סוכני הביטוח ויש לו השפעה גדולה על מערך המכירות בשטח.