$
בארץ

לא רק כבוד, צריך לעבוד: מה מחכה לפרץ וסמוטריץ אם יקבלו את תיקי החינוך והתחבורה

התחום הבוער ביותר שמחכה לבצלאל סמוטריץ אם ימונה לתחבורה נוגע לרכבת ולכישלון המתמשך בטיפול בהסעת המונים. המשימה העיקרית של הרב רבי פרץ אם אכן ימונה לשר החינוך תהיה לכבות את כל השריפות שהציתה ההליכה המוקדמת לבחירות לקראת שנת הלימודים הבאה

ליאור גוטמן ושחר אילן 06:4610.06.19
בין מינויי ממשלת המעבר שני משרדים עם משימות דחופות הדורשות שר מתמחה וקבלת החלטות - תיקי התחבורה והחינוך.

 

התחום הבוער ביותר שמחכה לבצלאל סמוטריץ אם ימונה לתחבורה נוגע לרכבת ולכישלון המתמשך בטיפול בהסעת המונים. לרכבת ישראל שלל בעיות: ציוד שצובר בלאי ולא מתחדש, בעיות בחשמול, חוסר יכולת לעמוד בעליית מספרי הנוסעים ויחסי עבודה רעועים במיוחד עם ועד העובדים. כל עיכוב בהקמת קווי הרכבת הקלה שיחברו בין הרצליה, חולון וקריית אונו יעמיק את הנזק למדינה מפקקי תנועה שבנק ישראל אמד בכ־35 מיליארד שקל בשנה. תחום הסעת ההמונים מחייב השקעה של מיליארדי שקלים בשנה ב מערך אוטובוסים כמו גם החלת אגרות גודש או רשת נתיבים מהירים, וגם בירושלים יש לפחות שני מכרזי רכבת קלה באוויר שרק מחכים לשר חדש.

מימין: בצלאל סמוטריץ' והרב רפי פרץ מימין: בצלאל סמוטריץ' והרב רפי פרץ צילום: Twitter

 

 

בתחום התעופה השר הנכנס יצטרך לקבל החלטה על הקמת שדה תעופה משלים לנתב"ג ומיקומו - עמק יזרעאל או נבטים. דרוש גם פתרון להסעת ההמונים משדה רמון לאילת, אם יוחלט סופית לסגור את שדה דב. עוד על הפרק: הרפורמה בנמל אשדוד, פתיחת שוק הרכב לתחרות והכנת תשתית לרכבים חשמליים.

 

המשימה העיקרית של הרב רבי פרץ אם אכן ימונה לשר החינוך תהיה לכבות את כל השריפות שהציתה ההליכה המוקדמת לבחירות לקראת שנת הלימודים הבאה: למנוע שביתת מורים וגננות בבתי הספר היסודיים, בגני הילדים ובחטיבות הביניים. ההסכם הקיבוצי של הסתדרות המורים המייצגת מורים אלה מסתיים בסוף יוני ובהעדר ממשלה קבועה אין אפשרות להגיע איתם להסכם קיבוצי חדש. אתגר נוסף הוא להשיג תקציב להפעלת הצהרונים של 220 אלף ילדים בגני הילדים ובכיתות א' ו־ב'. תוכנית "נטו משפחה" של כחלון, שמימנה את סבסוד הצהרונים, פעלה משנה לשנה והתקציב הדרוש להפעלתה בסך כ־900 מיליון שקל לשנה לא הוכנס לבסיס התקציב. בשל הגרעון הגדול קשה יהיה למצוא מקור תקציבי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x