$
בארץ

מנכ"ל סודהסטרים: "התרגלנו להיות מושפלים, אבל קרה משהו וזה נגמר"

דניאל בירנבאום: מה שקרה עם הקהילה הלהט"בית זה שהיתה פה חקיקה מפלה שגדשה את הסאה. יש פה אפקט מצטבר של תחושת מיאוס ומחנק"

"לא נאלצנו ולא נדחקנו אף פעם להביע דעה בשום נושא פוליטי. אני ושותפיי לדרך מאמינים שיש לנו חובה חברתית וציבורית לנקוט עמדה. מה שקרה עם הקהילה הלהט"בית זה שהיתה פה חקיקה מפלה שגדשה את הסאה אחרי רצף של חקיקות ואירועים שנמאסו עלינו כפי שהם נמאסו על כל הציבור — חוק הגיוס, האירועים באל על, חוק המרכולים, ההדתה בצה"ל, מתווה הכותל והמונופול של החרדים על הכשרות, הנישואין, הגירושים והקבורה. יש פה אפקט מצטבר של תחושת מיאוס ומחנק", כך אמר אתמול ל"כלכליסט" מנכ"ל סודהסטרים דניאל בירנבאום.

 

 

 

רוב מנכ"לי החברות מעדיפים לשבת על הגדר ולא לנקוט עמדה כדי לא להסתבך פוליטית ולא להסתבך עם הציבור החרדי.

"נוח לשבת על הגדר. זה הכי בטוח. אבל אנחנו בסודהסטרים אף פעם לא היינו טובים בזה, ותראי את התוצאות העסקיות שלנו. זה עשה לנו שירות מצוין".

 

דניאל בירנבאום מנכ"ל סודהסטרים על רקע המחאה נגד חוק הפונדקאות דניאל בירנבאום מנכ"ל סודהסטרים על רקע המחאה נגד חוק הפונדקאות צילום: שאול גולן, איה בן עזרי

 

יש אינטרס עסקי בלקפוץ על העגלה אחרי שכמה בתי עסק כבר עשו זה? יש חברות שמנצלות את המחאה הלהט"בית כדי לעלות על גל של אהדה תקשורתית וציבורית?

"כל אחד ושיקוליו. יש מנכ"לים מופנמים יותר, יש מי שלא מערבבים דעות אישיות עם ייצוג של חברה ויש כאלה שהדירקטוריון שלהם לא יאהב את זה. אני לא כזה. יש עסקים שרגישים יותר לחרם של ציבור מסוים. למשל אל על שפוחדת מהחרדים פחד מוות. אני לא יכול להיכנס להם לשיקולי הרווח וההפסד. לנו יש את השיקולים שלנו. אנחנו שמים את האינטגריטי לפני דו"ח הרווח וההפסד. אני לא חושב שמנהל יכול לבחור מתי להיות מוסרי. אם אתה מוסרי — אתה מוסרי".

 

אתה באמת לא מבין את מי שמשקשק מהציבור החרדי ורואה בו כוח צרכני גדול?

"אני לא יכול להזדהות עם זה כי אני לא הייתי יכול לשחק את המשחק הזה. לא הייתי מוכר את הערך שלי בשביל להרוויח עוד פרוטה. אולי בגלל זה אני לא מנהל את החברה שלהם. קשה לי להבין איך אפשר להיכנע בפני האוכלוסיה החרדית שהיא אחוז קטן ממדינת ישראל ולתת לה לכפות את הדרך שלה. אין לה שותפות גורל איתנו. מילא זה שהם לא שולחים את הילדים שלהם לצבא, אבל אי אפשר ללכת לשירות לאומי? הם תופסים את כולנו בביצים וכולנו מתקפלים. מה שקורה כאן זה שהקהילה העסקית אומרת די. נשבר לנו. נגמר".

 

איך אתה מסביר את זה שדווקא חוק הפונדקאות הוא הטריגר למחאה כזו ולא חוק המרכולים, למשל?

"הטריגר כאן הוא מאוד מובהק: פגיעה בזכויות אדם, בדברים ערכיים מאוד בסיסיים. לכן זה הטריגר ולא חוק המרכולים שפגע במסחר בשבת באשדוד. חוק המרכולים היה צריך להיות טריגר, אבל אנחנו עם מוכה. התרגלנו להיות מושפלים, אבל קרה פה משהו וזה נגמר".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x