$
בארץ

ניתוח כלכליסט

פרשת השחיתות: 21 נחקרים, 4 פרויקטים וביטן אחד

פרשת השחיתות שהתפוצצה בתחילת השבוע חצתה אתמול את גבולות ראשון לציון והגיעה עד לתל אביב עם מעצר בכיר בעירייה. לכלכליסט נודע כי למשטרה ראיות חזקות בפרשה וכן הקלטות שמתעדות חלק מהחשודים. כל הנחקרים, בהם קבלנים, אנשי עסקים ועבריניים, נשאלו שוב ושוב על קשריהם עם יו"ר הקואליציה

זוהר שחר לוי, ענת דניאלי ואמיתי גזית 07:0805.12.17

תיק 1803, שהתפוצץ בקול תרועה רמה בתחילת השבוע עם מעצרם של 21 מעורבים, חצה אתמול את גבולות ראשון לציון והגיע גם לתל אביב. בכיר בעיריית תל אביב, הנחשב למקורב לח"כ ויו"ר הקואליציה דוד ביטן נחקר שעות ארוכות שבסופן שוחרר לביתו. עוד נחקרו בעלי קבוצת כדורגל ויזם נדל"ן מראשל"צ. בידי המשטרה ראיות חזקות לביסוס החשדות בפרשה וככל הנראה הקלטות המתעדות חלק מהחשודים - כך נודע ל"כלכליסט".

 

בתום יומיים של חקירה גלויה קשה עדיין לשרטט את גבולות הפרשה, אך גורמים המעורים בפרטים מבטיחים נחקרים ועצורים נוספים בקרוב. גם כאן, כמו בתיקי חקירה גדולים שפורסמו לאחרונה (למשל פרשת הצוללות), פועלת המשטרה לגייס עד מדינה שיוכל לספק מבט פנימה אל מה שהתרחש בתוך עיריית ראשון לציון. גם אם גויס או יגויס עד מדינה, יוצא צו איסור פרסום בעניינו.

 

החוט המקשר

 

בין כל הנחקרים ביומיים האחרונים עובר קו מקשר אחד: ח"כ דוד ביטן. כולם - הקבלנים, אנשי משפחות הפשע לכאורה, אנשי העסקים, חבריו וגם אלה שעבדו בצמוד אליו בעיריית ראשל"צ - נשאלו שוב ושוב על הקשר שלהם ליו"ר הקואליציה בניסיון לגלות אם נתנו לו שוחד, אם קיבל שוחד ובאילו נסיבות. המשטרה מנסה להוכיח דפוס פעולה שבמסגרתו ניצל ביטן את מעמדו בוועדות התכנון והבניה, את כוחו הפוליטי או את קשריו החברתיים לקידום פרויקטים נדל"ניים תמורת כסף.

 

כן פרויקטי נדל"ן הם מקור ההכנסה הגדול ביותר של העיריות והיכולת לקדם, לאשר או לבטל פרויקטים תלויה בהן ובעומדים בראשן. על כן, מי שעומד בראש ועדות התכנון והבניה מחזיק בידיו כוח רב.

 

החובות ואנשי הקש

בבסיס הסיפור עומדת נקודת החולשה הגדולה של ביטן - חובותיו הגדולים, שנאמדו ב־6–7 מיליון שקל, לשוק האפור. מקור החובות בקבוצת הכדורגל של ראשל"צ שבראשה עמד. ביטן הוביל את הקבוצה לאי סדרים כספיים, דבר שעליו גם נחקר בעבר, בין השאר משום שלקח שחקנים במשכורות גבוהות מדי, וכן בגלל בעיות ניהוליות שונות. ביטן, שהיה מורשה חתימה כיו"ר הקבוצה, גם פיזר צ'קים שהתגלגלו לשוק האפור, גם אלה עמדו בחקירה הקודמת בעניינו. חובות הקבוצה האמירו ל-14—15 מיליון שקל. בסופו של דבר העירייה עשתה הסדרי חובות עם הנושים השונים והוציאה מקופתה כ־7 מיליון שקל כדי לכסות את החוב. ביטן נאלץ ככל הנראה לסייע גם הוא לכיסוי החובות, ובין השאר לווה סכומי כסף גבוהים מאנשים שעבדו תחתיו ופיזר המחאות למקורביו כדי שיפדו אותן בשוק האפור כדי לכסות חלק מהחובות.

 

החובות הללו, שגררו הליכים בהוצאה לפועל וחובות עתק לשוק האפור פתחו, לפי החשד, את הדלת לשחיתות — לקבלת שוחד ולהכנסת גורמים עבריינים לתוך מכרזי העירייה. אתמול פורסם ב"כלכליסט" הסיפור של פרויקט מתחם האלף, קרקע מבוקשת במערב ראשל"צ, בסמוך למחלף משה דיין.

 

לפי החשד, חוסאם ג'רושי, ממשפחת ג'רושי מרמלה, הסכים לכסות חובות של ביטן בתמורה לזכייה במכרז על המתחם. כדי שלא יעמוד ג'רושי, הידוע כבן למשפחת פשע, בחזית המכרז, התמודד בו אדם אחר, בנו של סוחר רהיטים מקורב לביטן שנעצר ונחקר. עמו נחקרו ושוחררו גם ילדיו. בתו היא אחת היועצות הפרלמנטריות של ביטן.

 

אתמול הגיעה החקירה גם לתל אביב עם מעצרו של בכיר בעירייה, גם הוא מעורב בוועדת תכנון ובניה בעיר וגם הוא מקורב לביטן. המשטרה בודקת ככל הנראה אם אותה שחיתות של ביטן שלחה לכאורה זרועות גם לעיר היקרה והמבוקשת בארץ. אחד מיזמי הנדל"ן שנעצרו בפרשה, ששמו עדיין אסור בפרסום, נחקר שעות ארוכות על קשריו עם ביטן ועל פרויקטים שהוא קשור בהם דווקא בתל אביב - קבוצת רכישה ברחוב אלוף בצלות 10 בשכונת פלורנטין. חוקרי המשטרה שאלו את הקבלן אם נתן שוחד לבכיר בעיריית תל אביב, וזה השיב כי לא שילם שוחד ולא קיבל טובות הנאה.

 

 

המתחמים החמים שבלב החקירה

 

מתחם האלף

תוכנית הדגל של עיריית ראשל"צ, ממוקמת מערב לנתיבי איילון ומדרום לשדרות רחבעם זאבי, בהמשך שדרות משה דיין. שטחה כ־1,000 דונם והיא מתוכננת לכלול 1.7 מיליון מ"ר שטחי תעסוקה ו־5,500 דירות. אביו של ארז מוסצ'ו הוא בעל זכויות במתחם

 

 

 

אלוף בצלות 10, תל אביב

פרויקט קבוצת רכישה בשכונת פלורנטין שהוקם במסגרת תמ"א 38 הריסה ובנייה מחדש, הכולל 19 דירות, רובן בנות כ־50 מ"ר, עם חצר פנימית וחניון תת קרקעי רובוטי ל־20 מכוניות. מצוי בשלב מתקדם ובתהליכים לקבלת טופס 4

 

 

 

אולם האירועים לאגו

מגרש של 21 דונם המיועד למסחר, מלונאות ומרכז כנסים שעליו הוקם אולם האירועים לאגו, בקרבת האגם המלאכותי שליד הסופרלנד ויס פלאנט. ארז מוסצ'ו ושותפיו רכשו את הקרקע מהעירייה ומחברת הצלחת יחזקאל תמורת

12 מיליון שקל ב־2014

 

מתחם היקב הישן

38 דונם בלב ראשל"צ, עליהם יושב היקב המיתולוגי שהקים הברון רוטשילד. תוכנית הבנייה כוללת 625 דירות וקובעת הוראות לשימור המבנים ההיסטוריים ולהריסת מבנים מאוחרים כדי לחבר את המתחם למרכז העיר. נמכר לפי פרסומים ב־160 מיליון שקל

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x