$
דעות

ביטול המכס על בגדי תינוקות: כך נראית שליפה מהמותן

שר האוצר משה כחלון התחייב להפחתת המסים על בגדי תינוקות, אז מדוע היא עדיין לא מתבצעת?

עמרי מילמן 06:4515.08.17

מי שציפה לראות כבר הוזלה של מחירי בגדי התינוקות ומתאכזב כעת לאחר שזו לא באה כל כך מהר, מחפש אשמים, ובצדק. הרי אם היתה התחייבות של שר האוצר בנוגע להפחתת מסים, למה היא עדיין לא מתבצעת?

 

אלא שהבעיות שמתעוררות כעת, יותר משהן ממחישות כישלון של האוצר או של רשות המסים, חושפות בעיקר את הבעיות של תוכנית נטו משפחה שבמסגרתה ניתנה ההתחייבות לבטל את המכס על בגדי תינוקות יחד עם המכס על נעליים ומס קנייה על פלאפונים ואת הבעיות שרשות המסים מתקשה להתמודד עמן כבר שנים.

 

יותר סטירה פוליטית מתוכנית כלכלית

 

איך קורה שרשות המסים, שכפופה לכחלון, עדיין לא יודעת לבצע את מה שהכריז עליו לפני כבר ארבעה חודשים? כנראה שככה זה כשרצים לצאת בהצהרות, מבלי לבסס אותן מקצועית. תוכנית נטו משפחה היא קודם כל סטירה פוליטית לנתניהו, סטירה שהדהדה היטב במשרדי הממשלה, אחר כך היא תוכנית כלכלית. כך מתחייבים על הפחתת מכסים שהרשות לא יכולה לבצע. דוגמה נוספת לשליפה מהמותן אפשר לראות בחלק נוסף בתוכנית, המתייחס להגדלת מס הכנסה שלילי שנועד לתמרץ תעסוקה. סעיף זה הוחל רטרואקטיבית מינואר אף שאי אפשר לתמרץ אנשים לעבוד על חודשים שכבר חלפו.

 

זו לא הפעם הראשונה שברשות המסים מעלים ספקות בנוגע לצעדים של שרי האוצר, זה קרה למשל גם עם מס דירה שלישית או תוכנית 0% מע"מ, אבל כשצריך, היא מתיישרת ומבצעת, למורת רוחה. אם הפחתת המכס על בגדי תינוקות לא תצא לפועל בסופו של דבר כנראה שהרשות ממש לא יכולה להתמודד טכנית עם הפחתה כזו. לכן אולי עדיף היה מראש לפני שמנסחים את הפרסומות לנסח את התוכנית הכלכלית, לא רק זו שהדרג המקצועי יכול לבצע אלא גם כזו שתשיג את המטרות שהגדירו מקבלי ההחלטות.

 

 

 צילום: שאטרסטוק

 

קצת מאמץ מרשות המסים

 

שאלה נוספת שצריכה להישאל היא האם רשות המסים מסוגלת בכלל להפחית מכס רק על בגדי תינוקות. ואם לא, למה? החשש המובן הוא מהקושי להבחין בין מוצר תינוקות כזה למוצר אחר וקשור לא מעט לקשיים הפנימיים של הרשות. אם זה בשיתוף פעולה בין האגפים השונים ואם זה בקושי להטמיע טכנולוגיות. בשנים האחרונות הרשות אמנם עשתה צעדי ענק בתחום הטכנולוגי, והיום מעלימי מס צריכים להיזהר כבר ממה שהם מפרסמים באינטרנט. אבל הצעדים האלה לא מספיקים. קשה להבין למה עם הטכנולוגיה של המאה ה־21 ועם שיתוף פעולה בין המכס למע"מ ומס הכנסה רשות המסים מתקשה לאתר בגדי תינוקות בערימת בגדי היבואנים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x