$
בארץ

ישראל מרכינה ראשה לזכר שישה מיליון

בשעה 10:00 נשמעה הצפירה שמציינת את תחילת אירועי יום השואה והגבורה ואזרחי ישראל יתייחדו עם זכר ששת מיליוני הנספים. בכנסת יקראו שמות קורבנות, ובפולין ייצא לדרך ב-14:30 מצעד החיים מאושוויץ לבירקנאו

ynet 11:0328.04.14

מדינת ישראל מתייחדת היום (ב') עם זכר ששת מיליוני היהודים קורבנות הנאצים, שנרצחו במלחמת העולם השנייה ובשנים שקדמו לה בגרמניה. ב-10:00 בבוקר עצרה המדינה מלכת כשברחבי הארץ נשמעה צפירה, ולאחריה החלו הטקסים לציון יום הזיכרון השואה ולגבורה. במוזיאון "יד ושם" יתקיים טקס הנחת זרים וב-11:00 ייקראו במשכן הכנסת שמות הנספים.

מחנה ההשמדה בירקנאו. מרכינים ראש לזכר שישה מיליון הנספים בשואה מחנה ההשמדה בירקנאו. מרכינים ראש לזכר שישה מיליון הנספים בשואה צילום: חיים הורנשטיין

 

המרכז העולמי של בני ברית וקרן קימת לישראל יקיימו ביער הקדושים ליד ירושלים טקס להוקרת פועלם ולהנחלת מורשת אלפי יהודים שהצילו יהודים אחרים. ישתתפו בו יו"ר ועדת החינוך, התרבות והספורט של הכנסת, עמרם מצנע, ושגריר סלובקיה בישראל, רדובן יבורצ'יק. ב-13:00 יתקיים באוהל "יזכור" ביד ושם טקס אזכרה ממלכתי, וב-14:30 ייצא לדרך בפולין מצעד החיים, שבמסגרתו ילכו המשתתפים מאושוויץ למחנה ההשמדה בבירקנאו. ב-19:00 בערב יתקיים טקס נעילת אירועי יום השואה בקיבוץ יד מרדכי.

 

יום הזיכרון 2014 מצוין על רקע התגברות כוחו של הימין באירופה. אתמול התריעו חברי פרלמנטים מרחבי אירופה מפני תחייתה של האידיאולוגיה הנאצית ברחבי היבשת ומפני התחזקות האנטישמיות. בכנס שנערך עם פתיחת אירועי "מצעד החיים" בהונגריה, הזהירו צירי פרלמנט מיוון, פולין, בלגיה וספרד, כי גל הלאומנות השוטף מדינות רבות באירופה טומן בחובו החייאה של רעיונות נאציים ופשיסטיים.

 

בדו"ח שהציג מרכז קנטור באוניברסיטת תל אביב צוין שבשנת 2013 נמנו באירופה 554 אירועי אנטישמיות אלימים, שבוצעו תוך שימוש בנשק או בלעדיו, הצתה, ונדליזם ואיומים ישירים נגד בני אדם, בתי כנסת, מרכזים קהילתיים, בתי ספר, בתי קברות, אנדרטאות ורכוש פרטי. מספר זה מהווה ירידה של 19% במקרים אלה, אך לפי הדו"ח מספר ההתקפות הישירות על בני אדם כאמור עלה.

 

יום הזיכרון לשואה – הסוגיה המדינית

 

יום הזיכרון לשואה ולגבורה הפך גם נושא מרכזי בדיון המדיני סביב הפסקת השיחות בין ישראל והפלסטינים. יו"ר הרשות אבו מאזן פרסם הודעה חריגה ובמסגרתה הגדיר את השואה "הפשע הנתעב ביותר שידעה האנושות בעידן המודרני". מנגד טען ראש הממשלה נתניהו שארגון חמאס מעוניין שתתרחש שואה נוספת.

 

אירועי יום הזיכרון נפתחו אתמול, ובנאומו ב"יד ושם" הקביל נתניהו את המצב באירופה ערב מלחמת העולם השנייה למצב כיום. הם וחזר על טענתו, שלפיה איראן מהווה סכנה לעולם כפי שהיטלר היווה סכנה לעולם בשנות ה-30 של המאה שעברה.

 

"ישראל עומדת בפני סכנה ממשית כשאיראן קוראת להשמיד אותנו", אמר נתניהו. "זו הסיבה שהיא מקימה מתקן מים כבדים, זו הסיבה שהיא מפתחת טילים בין יבשתיים שיאיימו על העולם כולו. כמו אז גם היום יש מי שמבטל את הרטוריקה הקיצונית של איראן כנובעת מצורכי פנים. כמו אז גם היום מי שאומר זאת משלה את עצמו וטועה טעות היסטורית. עסקה כזאת תביא את העולם כולו אל סף התהום, אני מקווה שלקחי העבר הופקו".

 

מנגד, השרה ציפי לבני, שנשאה דברים בעצרת הממלכתית בקיבוץ תל יצחק, התייחסה להשפעה של השואה על קבלת ההחלטות של מדינת ישראל ב-2014: "לצד הזיכרון, המזכיר לנו לאן רוע, שנאה ואוזלת יד עלולים להוביל, חשוב גם שלא נאפשר לאירוע האפל הזה להשתלט על החלטותינו ועל העתיד שלנו".

 

גם נשיא המדינה שמעון פרס התייחס בנאומו אתמוך להתחזקות הימין באירופה בשנים האחרונות ואמר: "אסור להתעלם מכל תופעה אנטישמית, מכל חילול של בית כנסת, מכל ניתוץ של מצבות בבתי קברות שבהם טמונים אחינו. אין להעלים עין מעלייתן של מפלגות ימין קיצוניות בעלות גוון ניאו-נאצי המהוות סכנה לכל אדם ואזהרה לכל עם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x