$
משפט

ביהמ"ש קבע: הסכסוך בין אבן קיסר לכפר גלעדי על כ-230 מיליון שקל חוזר לבוררות

לאחר למעלה משנתיים של בוררות מול השופט בועז אוקון ביקשה אבן קיסר להפסיק את התהליך. השופטת, ד"ר דפנה אבניאלי, קבעה כי הנסיון "לא יזכה לאהדת בית המשפט"

זוהר שחר לוי 17:3907.04.14
בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה היום (ב') את בקשתה של חברת אבן קיסר לבטל את הליך הבוררות בינה לבין כפר גלעדי העוסק בסכסוך עתק של מאות מיליוני שקלים בין הצדדים. "ניסיון לסגת מהליך בוררות בהודעה חד צדדית לא יזכה לאהדת בית המשפט", נכתב בהחלטה.

 

החלטת בית המשפט זו ניתנה על רקע בקשתה של אבן קיסר להפסיק את הליך הבוררות שמתנהל בתקופה האחרונה בפני השופט בדימוס בועז אוקון.

 

בין מחצבות כפר גלעדי לבין אבן קיסר מתנהלת זה למעלה משנתיים בוררות בפני השופט בדימוס אוקון. בבסיס הסכסוך תביעתה של כפר גלעדי כנגד אבן קיסר על סכום של כ-230 מיליון שקל. בתביעתה טוענת כפר גלעדי כי אבן קיסר גרמה לה לנזקים כבדים כאשר הפרה את ההסכם שנחתם בין הצדדים, שבעקבותיו הוקם מפעל בקיבוץ כפר גלעדי שאמור היה לספק חומרי גלם לאבן קיסר.

 

מפעל אבן קיסר.  "ביטול הבוררות לא יזכה לאהדת בית המשפט" מפעל אבן קיסר. "ביטול הבוררות לא יזכה לאהדת בית המשפט" צילום: נמרוד גליקמן

 

מנגד, נציגי אבן קיסר טענו כי ההסכם בוטל בעל פה וכי הסיבה לביטולו של ההסכם והפסקת ההתקשרות עם המפעל מקורה בכך שכפר גלעדי לא עמדה במועד ובאיכות שנדרשו ממנה.

 

במהלך הבוררות, בדצמבר האחרון, הגישו נציגי כפר גלעדי שורה של תצהירים וראיות הסותרים את טענותיה של אבן קיסר. המסמכים שהוגשו לבית המשפט כוללים, בין היתר, הקלטות של בעלי תפקיד בכירים באבן קיסר הסותרים את עמדתה בהליך הבוררות.

 

בעקבות זאת, פנתה אבן קיסר לבית המשפט המחוזי בתל אביב ודרשה לבטל את הסכם הבוררות. בפנייה לבית המשפט ציינו נציגי אבן קיסר כי עניינה של התביעה "בהתנהלותם הנפסדת, חסרת תום הלב ואף העבריינית של כפר גלעדי ומנהליה במסגרת הבוררות האמורה. כפר גלעדי ומנהליה ביצעו שורה של עבירות פליליות חמורות במסגרת הבוררות, בין השאר במטרה להשפיע על עדותם של עדים בבוררות ולשבש הליכי משפט".

 

השופטת ד"ר דפנה אבניאלי דחתה את בקשת אבן קיסר והורתה על השבת הסכסוך בפני הבורר, השופט בדימוס, אוקון. בהחלטתה ציינה השופטת כי נסיונה של אבן קיסר לסגת מהליך הבוררות, באמצעות הודעה חד צדדית של ביטול הבוררות כולה, "לא יזכה לאהדת בית המשפט". עוד לפי החלטת בית המשפט, כפר גלעדי לא הפרה את חובת תום הלב וכי בסך הכל מדובר בשימוש ב"טקטיקה" של השגת פרטים ומידע.

 

"השאלה אם ניתן להציג את ההקלטה או התמליל שלה כראיה במהלך הבוררות", הוסיפה השופטת בהחלטה, "היא שאלה הנתונה לסמכותו של הבורר וראוי שתוכרע על ידו. אין בינה לבין היומרה לבטל את הליך הבוררות כולו ולא כלום. מקומן של טענות בדבר התנגותה ה"עבריינית" של כפר גלעדי להתברר במסגרת הבוררות ולא מחוצה לה".

 

את כפר גלעדי מייצגים עו"ד רון ברקמן, דוד זילברבוים וחן גליק ממשרד ברקמן וקסלר בלום ושות' וכן עו"ד דורון טישמן ממשרד טישמן פריצקי צדוק לוין ושות'. את אבן קיסר מייצג עו"ד גיורא ארדינסט.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x