• תפריט
בארץ

מדד "המשמר החברתי": מי נחשב לח"כ החרוץ ביותר בכנסת?

עם סיום מושב המחורף פרסם הארגון את רשימת חברי הכנסת שהתבלטו בפעילותם הפרלמנטרית. מי זכתה בתואר הסיעה החברתית ביותר ומי נחשבים לחברי הכנסת הכי עצלנים?

רוני זינגר 18:2625.03.14
ארגון "המשמר החברת" פרסם היום (ג') את המדד החברתי שלו עם סיום מושב החורף של הכנסת, ומהם עולה כי חברי הכנסת שזכו לציונים הגבוהים ביותר בכל הנוגע לפעילות ולהצבעות חברתיות, הם ח״כ בועז טופורובסקי וח"כ דב ליפמן (יש עתיד) מהקואליציה, ומהאופוזיציה זכה ח"כ דב חנין (חד"ש).

המדד החברתי שעורכים אנשי הארגון בסיכומו של כל מושב כנסת, משוקלל באופן מורכב מפעילות חברי הכנסת, ובודק למעשה כמה חברי כנסת הצביעו וכיצד, בהצעות חוק בעלות אופי חברתית או אנטי-חברתי.

 

ח"כ דב חנין. חבר הכנסת החברתי ביותר מקרב האופוזיציה ח"כ דב חנין. חבר הכנסת החברתי ביותר מקרב האופוזיציה צילום: יריב כץ

 

כך למשל, בדקו אנשי "המשמר החברת" את אופי הצבעותיהם של המועמדים לנשיאות ומהנתונים עולה כי כל ארבעת חברי הכנסת המועמדים לנשיאות נמצאים מתחת לממוצע של כללי חברי הכנסת במדד החברתי. ח"כ מאיר שטרית הוא החברתי ביותר מבין המתמודדים לנשיאות, אחריו רובי ריבלין, בנימין בן אליעזר וסילבן שלום. הסיעה החברתית ביותר שנמצאה בדירוג המדד החברתי היא העבודה, ואילו הסיעה הלא-חברתית ביותר היא הבית היהודי - סיעה שכל חבריה זכו לציונים נמוכים במדד.

 

לצד מדד ההצבעות החברתי, מדדו ב"משמר החברת" גם את חריצות חברי הכנסת, ובדקו לכמה הצבעות חברתיות-כלכליות הואילו נבחרי הציבור להגיע, בלי קשר לאופן הצבעתם. במושב הנוכחי חלה הידרדרות בהשתתפות בהצבעות בנושאים חברתיים-כלכליים בהשוואה למושב הקיץ. בכנס החורף הח"כים נכחו ב-34.8% מההצבעות החברתיות, לעומת 42% בכנס הקיץ, והנתונים מצביעים על כך הנעדרים מההצבעות היו דווקא חברי כנסת מהאופוזיציה.

 

ח"כ אלי ישי. דורג כאחד מחברי הכנסת העצלנים ביותר ח"כ אלי ישי. דורג כאחד מחברי הכנסת העצלנים ביותר צילום: מיקי אלון

 

תואר חבר הכנסת החרוץ ביותר מוענק לח"כ דב ליפמן מיש עתיד, ואילו העצלנים ביותר הם אלי ישי (ש"ס) וטאלב אבו-עראר (רע"מ-תע"ל). במדד החריצות של חברי הכנסת שהגיעו להצבעות בנושאים כלכליים-חברתיים נמצאים ח"כ ריבלין וח"כ שטרית מעל הממוצע הכללי של חברי הכנסת.

 

בעז רקוץ', מנכ"ל המשמר החברתי, אמר, כי "מסתבר שהספיק לחברי הכנסת מושב אחד מאז שנבחרו לכנסת ה-19 כדי לרדת משמעותית בממוצע ההשתתפות שלהם בהצבעות על חוקים חברתיים במליאה. היינו מצפים מהח"כים לגלות את אותה נחישות בהצבעות על חוקים חברתיים כשם שגילו לפני שבועיים בהיעדרותם או בהצבעתם סביב חוקי המשילות, הגיוס ומשאל העם".

 

המשמר החברתי הוא ארגון שצמח לאחר המחאה החברתית והוקם ב2011, כשהוא שם לעצמו למטרה לדאוג לנוכחות אזרחית רציפה בכנסת. אנשי המשמר מקפידים להגיע לכל הדיונים שקשורים לצדק חברתי ושוויון אזרחי, משקיפים ומדווחים על הנעשה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x