שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי לכלכליסט

המדינה הקפיאה הקמת תחנות כוח פרטיות: "יש מספיק חשמל"

רשות החשמל הקפיאה לאחרונה תוכניות מקדמיות להקמת תחנת כוח שנייה של חברת דליה אנרגיות, שהיתה מכפילה את כושר הייצור שלה בשוק החשמל בישראל. זאת בניגוד לרפורמה שנועדה לעודד תחרות: "אין צורך ביצרני חשמל נוספים"

ליאור גוטמן 08:0220.01.14

המאבק בין יצרני החשמל הפרטיים לבין רשות החשמל עולה מדרגה: הרשות הקפיאה לאחרונה תוכניות להקמת תחנת כוח שנייה של חברת דליה אנרגיות. הרשות אסרה על החברה לבצע בדיקת יכולת, שבמסגרתה מבררים אם ניתן לחבר תחנת כוח חדשה שתוקם באזור קרית מלאכי לרשת החשמל הארצית. ללא הבדיקה לא ניתן להגיש תוכניות הקמה.

דליה אנרגיות, שכבר מקימה שם תחנת כוח חדשה בהספק של 870 מגה־ואט (7% מכושר הייצור הארצי), ביקשה בנובמבר להרחיב את כושר הייצור לכ־13%. חברת החשמל קיבלה הוראה לערוך סקר חיבור, אך הסקר, שביצועו אורך כמה שבועות, לא הושלם. רשות החשמל טוענת שבעשור הקרוב ייוצר עודף חשמל במדינה, ולכן אין צורך בתחנות כוח חדשות גדולות.

 

  צילום: אוראל כהן

 

מינהל החשמל במשרד התשתיות והאנרגיה טוען שלרשות החשמל אין סמכות להקפיא תוכניות. מי שמרוויחה מהריבים הרגולטוריים הללו היא חברת החשמל, שחוששת מהרפורמה המתגבשת נגד הריכוזיות בשוק. מדובר במכה נוספת שיצרני החשמל הפרטיים חוטפים מהרגולטורים: לפני כחודש קבעה הרשות שמי שמחזיק תחנת כוח פרטית חייב לשלם למדינה עבור שימוש בתשתיות לאומיות.

 

מדובר בכ־240 מיליון שקל רק ל־2014, סכום שיורחב ככל שיגדל היקף הייצור הפרטי. לפני כחודשיים הקפיא האוצר את רכישת החשמל על ידי ביה"ח שיבא בטענה שהתנתקות מחברת החשמל באמצע רפורמה תפגע באיתנותה הפיננסית. שיבא יצא בקמפיין שקורא להתיר לו לרכוש חשמל פרטי בעלויות שיכולות להגיע לכ־25 מיליון שקל.

 

גורמים ברשות מסרו כי לפני כשנה הוחלט כי לא ייערכו סקרי היתכנות למבקשי רישיונות בתחומים אשר לא נקבעה לגביהם רגולציה וכי צפוי כי עד סוף העשור יהיו רזרבות ייצור גבוהות, ולכן אין כרגע כל צורך ביצרני חשמל קונבנציונליים נוספים. כמו כן, הרשות סבורה כי אין מקום לערוך סקרי היתכנות ליצרניות חשמל אם אין להן ודאות בהמשך הדרך.

 

חברת החשמל: "החברה מכינה את הסקר. הנושא מצוי בדיונים בין רשות החשמל למינהל החשמל. לאחר הכנתו הוא יועבר להמשך טיפול מול היזם".

 

מגורמים ברשות נמסר: "סקר היתכנות הוא תנאי חשוב ראשוני הנדרש לבקשת רישיון ייצור חשמל".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x