$
בארץ

הנסיעה בתחבורה הציבורית צפויה להתייקר ב-4.7% בינואר

ההתייקרות בראשית ינואר נובעת מתקנות שקובעות כי אחת לחצי שנה יש להצמיד את התעריפים לשיעור עליית המדד; נסיעה עירונית באוטובוס תתייקר מ-6.6 שקל לכ-6.9 שקל; הערכות: ליטר בנזין צפוי להתייקר ב-6-4 אגורות בראשית החודש הבא

ליאור גוטמן 13:3722.12.13

בתחילת 2014 אמורה להתבצע עלייה של 4.7% בתעריפי הנסיעה בתחבורה הציבורית. כך עולה מנתוני משרד התחבורה.

 

מקור ההתיקרות הוא בתקנות מ-1997 שם נקבע שאחת לחצי שנה מצמידים את תעריפי הנסיעה לשיעור עליית המדד. לטענת משרד התחבורה ההתיקרות האחרונה בתעריפי הנסיעה נרשמה בדצמבר 2012, ואילו זו המתוכננת כוללת גם עליית מדד במהלך השנה החולפת כמו גם העדכון שבוצע בשיעור המע"מ.

 

לפיכך, במידה ולא ירשמו הנחות או שינויים של הרגע האחרון, נסיעה עירונית באוטובוס תתייקר מ-6.6 שקלים כיום לכ-6.9 שקלים. נסיעה ברכבת מקו תל אביב חיפה, הלוך וחזור, תתיקר מ-55 שקלים כיום לכ-58 שקלים (מדובר במחיר לנוסע רגיל (בלי הנחות סטודנטים, קשישים וכו')

 

מחיר הנסיעה יתייקר בכ-4.7% מחיר הנסיעה יתייקר בכ-4.7% צילום: נמרוד גליקמן

 

שר התחבורה ישראל כץ פנה הבוקר (א') לשר האוצר יאיר לפיד בבקשה לדחות את ההתייקרות המתוכננת בטענה שציבור המשתמשים העיקרי הוא אוכלוסיות מעוטות הכנסה, קשישים, עולים חדשים וצעירים. עוד מנמק כץ שמניעת ההתייקרות עשויה לסייע בעידוד השימוש בתחבורה ציבורית.

  

גם הבנזין מתייקר, השאלה בכמה

 

בתוך כך, על פי נתוני ענף האנרגיה, בתחילת ינואר צפויה להירשם עלייה במחיר הבנזין. נכון להבוקר, בדיקת המשתנים שמשפיעים על מחיר ליטר בנזין, כגון שער הדולר או מחיר הבנזין באגן הים התיכון, מצביעים על התייקרות של 6-4 אגורות לליטר. לפיכף, על בסיס משתנים אלו מחיר ליטר בנזין יעלה מ-7.4 שקלים לליטר כיום (בשירות עצמי)

לרף של עד 7.46 שקל לליטר בתחילת 2014.

 

בשבוע הקרוב יעקב משרד האנרגיה אחרי השינויים בשער הדולר ומחיר הבנזין העולמי, כך שהתייקרות בשני אלו תוביל גם להתייקרות במחיר הבנזין, ולהפך.

  

אולם מבדיקת "כלכליסט" עולה שמחיר הבנזין צפוי לספוג "מכה" נוספת, הפעם מכיוון רשות המסים - בחודש הבא אמורה המדינה להצמיד את מחיר המס הישיר (בלו) שמוטל על רכישת בנזין למדד המחירים, מהלך שייקר את מחירו עוד יותר. מדובר בפעולה שמתבצעת אוטומטית אחת ל-4 חודשים, כאשר המועד הבא הוא כאמור תחילת 2014. עד כמה ישפיע עדכון המס על מחיר ליטר בודד? ברשות המסים אומרים שהפעם ההשפעה היא מינורית, ועל פי ההערכות היא תסתכם באגורה עד שתיים לליטר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x