$
משפט

שובו של האנלייזר: נעצר בחשד להלבנת הון

מעצרו של אהוד טננבאום הוארך בשישה ימים לאחר שנתפס כשברשותו סכום כסף בסך 79 אלף יורו ועוד כ-11 אלף דולר. יחד איתו נעצרו גם אחיו ו-4 מעורבים נוספים. בא כוחו של טננבאום: "משטרת ישראל פעלה מוקדם מדי. אין שום עבירה בלהחזיק כסף"

זוהר שחר לוי ותומר גנון 18:3112.11.13

בית משפט השלום בראשון לציון האריך היום (ג') את מעצרו של האנלייזר, אהוד טננבאום, בשישה ימים, בחשד לביצוע עבירות של הלבנת הון, קשירת קשר לביצוע פשע, הסתרת רכוש אסור ועבירות נוספות. ביחד עם טננבאום נעצר גם אחיו, שגב, ו-4 מעורבים נוספים. "מעיון בחומר החקירה והדו"ח הסודי שהוגש לי עולה כי יש בו כדי לסבך את החשודים בעבירות המיוחסות להם".

אהוד טננבאום. ממשיך להסתבך אהוד טננבאום. ממשיך להסתבך צילום: מיכאל קרמר

 

טננבאום, 34, התפרסם בסוף שנות ה-90 כשנתפס על ידי ה-FBI אחר שפרץ למחשבים של נאס"א, הפנטגון, הכנסת והצבא האמריקאי. הוא נשפט בישראל ונידון לשנה וחצי מאסר שמתוכן ריצה רק שמונה חודשים. לפני כחמש שנים נעצר על ידי משטרת קנדה והואשם בהונאה.

 

אתמול (ב'), נעצר טננבאום ביחד עם אחיו ו-4 מעורבים נוספים על ידי היאחב"ל (היחידה הארצית לחקירות בינלאומיות). בבקשת המעצר נטען כי החבורה נעצרה כשברשותה סכום כסף בסך 79 אלף יורו ועוד כ-11 אלף דולר. "חומר החקירה", כך נכתב בבקשת המעצר, "הצביע על כך שכל החשודים קשורים לכסף הנ"ל. עוד עולה כי ששת החשודים פעלו לביצוע עבירות הלבנת הון ובנוסף קיים חשד כי פעלו כך מאחר ומקור הכסף בעבירה".

 

במהלך דיון שהתקיים בבית המשפט השלום בראשון לציון, טען נציג המשטרה, רפ"ק ניצן ברדק, כי סכומי הכסף נמצאו במכונית שכורה. לדבריו, יש להאריך את מעצרם של החשודים כדי לבצע פעולות חקירה נוספות, כששחרורם עלול לשבש את החקירה. בנוסף, הוצג חומר סודי לבית המשפט. לגבי טננבאום, אמר נציג המשטרה בדיון כי חומרי החקירה שוקשים אותו "קשר הדוק מאוד לכסף שנתפס". יחד עם זאת לא הסכים לציין מהו בדיוק החשד להלבנת הון, מתי הולבן ואיך. "מטבע הדברים", אמר, "היות שהחקירה רק החלה, לכל השאלות האלו לא אוכל להתייחס ולא אוכל לפרט".

 

"זה בעצם מקרה שבו אין אשם, אין אשמה", אמר סנגורם של האחים טננבאום, עו"ד מנחם רובינשטיין, בדיון. "משטרת ישראל קיבלה מידע, בין אם מידע פנים ובין מבחוץ על דבר שקשור בהלבנת כספים. מציאת הכסף במכונית יוצר בסיס לשאול מה מקור הכסף ואינו מהווה על פניו עבירה".

 

שופט המעצרים, שמעון שטיין, הורה על הארכת מעצרם של כלל המעורבים. מעצרו של טננבאום, אחיו ושלושה נוספים הוארך בשישה ימים. מעצרו של חשוד נוסף הוארך רק בשלושה ימים. בהחלטתו ציין השופט כי מהחומר שהוצג בפניו, בין השאר דו"חות סודיים, עולה כי יש בהם לקשור את המעורבים למיוחס להם. "אני סבור", הוסיף, "כי יש מקום ליתן למשטרה למצות את החקירה בעניינם של החשודים זאת כשהם עצורים בשל החשש לשיבוש הליכי חקירה על ידם".

 

בא כוחו של טננבאום, עו"ד מנחם רובינשטיין, מסר בתגובה: "לפעמים כשמקדימים את המאוחר משמיטים את העיקר. משטרת ישראל פעלה מוקדם מדי. אין פה הלבנת הון. בשביל זה צריכה להיות עבירת מקור, ואין שום עבירה בלהחזיק כסף".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x