בארץ

נתניהו: "נוכל להוזיל את מחירי החשמל ולהשקיע מיליארדים ברווחת הציבור"

בעקבות החלטת בג"ץ לדחות את הדרישה להחזיר לכנסת את נושא יצוא הגז, אמר שר האוצר יאיר לפיד: "פסיקת בג"ץ מהערב יצרו ודאות במשק האנרגיה אשר תביא להשקעות רבות בישראל"; שר האנרגיה והתשתיות סילבן שלום: "החלטת בג"ץ בנושא יצוא הגז - שקולה ומאוזנת"; חלק מהעותרות אט"ד והתנועה לאיכות השלטון: "החלטת הממשלה, משמעותה שלא לאפשר לכנסת לקבל החלטה שקופה וציבורית בסוגיית ייצוא הגז"

ליאור גוטמן וחן פונדק 19:2421.10.13

"הגז הטבעי שהתגלה מול חופי ישראל הוא אחד ממנועי הצמיחה המרכזיים של המשק הישראלי", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בעקבות החלטת בג"ץ בנושא הגז הטבעי".

 

לדבריו, "בזכות המתנה הזאת שקיבלה מדינת ישראל מהטבע נוכל להוזיל את מחירי החשמל למשקי הבית בישראל, ולהשקיע מיליארדים רבים שיתקבלו מייצוא הגז בבריאות, בחינוך וברווחת הציבור הישראלי. בהחלטה שקיבלה הממשלה החלטנו להגדיל את כמות הגז המיועד למשק הישראלי, כך שתספיק לצרכי המשק הישראלי לפחות ל-25 שנה. זאת החלטה שמאזנת בין הצורך להבטיח מקור אנרגיה זמין וזול לשימוש אזרחי ישראל והצורך לייצא גז שממנו תפיק המדינה רווחים שיושקעו לרווחתם של אזרחי ישראל. כל עיכוב ביישום ההחלטה שקיבלה הממשלה היה מעמיד בסכנה את יכולת המדינה לממש את רווחי משאבי הגז שלנו. ישראל לא תחזור על הטעות שעשו מדינות שהתמהמהו במימוש המשאב הזה ולבסוף נשארו בלי גז". 

 

שר האוצר יאיר לפיד בירך על החלטת בג"ץ לדחות את העתירה אשר ביקשה להביא את הדיון על ייצוא הגז לכנסת. "בג"ץ נתן היום משנה תוקף להחלטת הממשלה אשר מהווה איזון בין צרכיו של המשק הישראלי לבין יכולתנו לדאוג לדורות הבאים ולהצעיד את הכלכלה הישראלית קדימה", מסר לפיד. "יישום החלטת הממשלה אשר התקבלה לאחר בחינה מקצועית ומדוקדקת ופסיקת בג"ץ מהערב יצרו ודאות במשק האנרגיה אשר תביא להשקעות רבות בכלכלה הישראלית ותאפשר למפעלים קטנים, בינוניים וגדולים לצמצם את עלויות האנרגיה שלהם, להרחיב את עסקיהם ולהוסיף מקומות עבודה במשק".

 

"אנו מברכות על החלטת בג"ץ. השותפויות תפעלנה בנחישות יחד עם גורמי הממשלה לקידום ופיתוח משק הגז לטובת כלל אזרחי ישראל", כך מסרו אבנר ודלק קידוחים בתגובה להחלטת בג"ץ בנושא יצוא הגז.

 

מנובל אנרג' נמסר כי "החברה" מברכת על הצעד החשוב הזה שיקדם את תעשיית החיפושים וההפקה במימי ישראל. החברה מחויבת להמשיך ולעבוד יחד עם הממשלה על קידום ופיתוח פרוייקט לוויתן כמו גם על הגברת אספקת הגז לשוק המקומי".

 

"ההחלטה שקיבלנו היתה שקולה ומאוזנת"

 

סילבן שלום, שר התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים, אמר בתגובה: "פסיקת בג"ץ מחזקת את החלטת הממשלה שאותה הובלתי להשאיר כמות גדולה של גז טבעי לשימוש המשק הישראלי. ההחלטה שקיבלנו היתה שקולה ומאוזנת וראתה את צורכי המשק ואת הצורך לדאוג לדורות הבאים".

 

שר הכלכלה בנט אמר על החלטת בגץ בנוגע לגז: ״זהו יום חשוב לעוסקים בהורדת יוקר המחיה בישראל. הזרמת הגז תוזיל את עלויות האנרגיה עבור אזרחי ישראל, תוזיל את עלויות הייצור בישראל ותצמיח תעשיית היי-טק סביב תחום הגז".

 

בין העותרים, חה"כ שלי יחימוביץ' אבישי ברוורמן אתמול בבג"ץ בין העותרים, חה"כ שלי יחימוביץ' אבישי ברוורמן אתמול בבג"ץ צילום: עמית שאבי

 

יו"ר האופוזיציה, שלי יחימוביץ': "אנו מקבלים ומכבדים את החלטת בג"ץ. נמשיך במאבק אפקטיבי על העתיד האנרגטי והכלכלי של המדינה ולמען הציבור הרחב בישראל ולמען התעשייה הישראלית בכל האמצעים הציבוריים והפרלמנטריים העומדים לרשותנו. שני היעדים המרכזיים הם: הורדה משמעותית של מחירי הגז המופקרים שמשלמת התעשייה לחברות הגז ובשל כך גם יוקר המחיה ומחירי החשמל לאזרחי המדינה, ופירוק המונופול של תשובה ונובל אנרג'י. אנו קוראים גם לציבור להמשיך ולהיות פעיל ומודע ביחד עם חברי הכנסת וארגוני החברה והסביבה, ולא להניח לממשלה למכור את עתידנו. יש לזכור כי מול הציבור עומדים בעלי ממון רב ושפע של אינטרסים, ודרושות עיקביות ודבקות במטרה".

 

אבישי ברוורמן, יו"ר ועדת הכלכלה: "ועדת הכלכלה תמשיך לפקח על החלטות הממשלה בתחום הגז הטבעי תוך הבטחת

האינטרס הציבורי, צרכי התעשייה הישראלית ובשקיפות מלאה".

 

יו״ר איגוד תעשיות חיפושי הנפט והגז בישראל, אורי אלדובי: "בפני תעשיית האנרגיה הישראלית עומדים אתגרים רבים, וודאות רגולטורית הינה תנאי הכרחי להמשך פיתוח וקידום התעשייה. איגוד תעשיות חיפושי הנפט והגז יפעל בשיתוף פעולה מלא עם ממשלת ישראל לקדם התעשייה, ולפעול למען כלכלת מדינת ישראל״.

 

אדם טבע ודין והתנועה לאיכות השלטון מסרו בתגובה: "אנו סוברים, כפי שסברו שני שופטי המיעוט בביהמ"ש העליון, כי החלטת הממשלה, המסדירה את התנהלות משק הגז ל-30 השנים הבאות, ראוי כי תובא להכרעת הכנסת. למעשה, החלטת הממשלה, משמעותה שלא לאפשר לכנסת לקבל החלטה שקופה וציבורית בסוגיית ייצוא הגז".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x