בארץ

עדות אולמרט: "אחי אמר לי 'תעזור דרך החברים העשירים שלך'"

ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, הכחיש היום בבית המשפט קבלת שוחד באמצעות אחיו הצעיר, יוסי. "בפרקליטות טוענים שאני מושחת. מילא. אבל גם מטומטם?! שאני אבקש שוחד עבור אחי שהייתי מרוחק ממנו וכעסתי עליו?!"

משה גורלי 18:2729.09.13

ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, חשף בעדותו במשפט הולילנד שניתנה היום (א') בבית המשפט המחוזי בתל אביב טפח ממערכת יחסיו המורכבת עם אחיו הצעיר, יוסי אולמרט. על פי ההאשמות קיבל ראש הממשלה לשעבר שוחד באמצעות אחיו הצעיר. אולמרט הכחיש את ההאשמות המיוחסות לו בנידון.

"יוסי היה ילד מוכשר ומוצלח אבל זיהיתי אצלו סוג של תפנוקים, של 'מגיע לי'. דיברתי על כך עם הוריי. חשבתי שהוא מתאים לקריירה אקדמית. יוסי טען כנגדי שאני מנסה למנוע ממנו קריירה פוליטית ש'מאיימת' כביכול על הבכורה שלי. כשראש הממשלה יצחק שמיר שאל לדעתי למינויו של יוסי לראש לשכת העיתונות הממשלתית, התנגדתי למינוי וגם לכך שהוא מתייעץ אתי".

 

יוסי אולמרט. "שמרתי על ריחוק כדי שלא אשא באחריות לתוצאות שחשבתי שיוסי מוביל עצמו אליהן" יוסי אולמרט. "שמרתי על ריחוק כדי שלא אשא באחריות לתוצאות שחשבתי שיוסי מוביל עצמו אליהן" צילום: דוד רובינגר

 

את הקשר עם יוסי הגדיר אהוד: "מתוח, רופף ומרוחק. שמרתי על ריחוק כדי שלא אשא באחריות לתוצאות שחשבתי שיוסי מוביל עצמו אליהן".

 

אולמרט סיפר כי אחיו הצעיר פנה אליו מספר פעמים בבקשה  לסייע לו בתפקידים שונים. לדעתו של אולמרט, יוסי לא התאים לתפקידים אלה ולכן הוא לא סייע לו. "הייתי תמיד אשם בכך שהוא לא מקבל תפקידים. תמיד הוא טען נגדי ש'האיש שמנהל את המדינה לא יכול לסייע לאח שלו'. כשהוא ביקש להתמנות לנשיא אוניברסיטה סירבתי כי לא רציתי לעשות צחוק, לא ממנו ולא ממני".

 

"החלטת יוסי להתמודד על ראשות עיריית רעננה הוציאה אותי מדעתי. כשרונותיו המגוונים של יוסי לא כללו את הכישורים המעשיים הנדרשים. הוא יכול היה להיות ח"כ טוב אבל לא ראש עיר. 'זה מסוג הדברים שמעולם לא עשית', אמרתי לו, 'ועוד נטרפה דעתך לרוץ נגד ראש עיר פופולרי?' (בילסקי- מ.ג.). אולמרט המשיך: "חשבתי שזה יגרום לו נזק כספי כבד. בחקירת המשטרה לא השתמשתי בביטוי 'התמוטטות כלכלית', אבל בהחלט הייתי מודאג. אין לו את היכולות לגייס כספים במיוחד כשהייתי בטוח שאין לו סיכוי להיבחר".

 

לדברי אולמרט, יוסי לא נבחר ולא הצליח להכניס אפילו חבר אחד למועצה. "מטעמיו שלו, אולי מחמת הבושה שהאזהרות שלנו התגשמו, הוא לא גילה לנו בתחילה את גודל החובות. גם לאשתו הוא לא סיפר. אילו היה בא אלינו ומתנצל, ומספר שנתקע עם חוב של 240 אלף שקל חוב, היו לי אמצעים לעזור לו".

 

אולמרט העיד כי באפריל 2004, לאחר הרצאה בהרצליה, נתן לאחיו צ'ק בסך 10,000 שקל. "הבנתי שזו ליגה חדשה של בעיות. יוסי הגיב - 'אתה עושה ממני צחוק, יש לי חובות של מיליונים', אמר. 'זה מה שאני יכול לתת לך', אמרתי בתגובה. הוא הגיב בזעם: 'תעזור לי דרך החברים העשירים שלך'".

 

"אולי הוא התכוון לדכנר?", שאל עו"ד רועי בלכר המכהן כסנגורו של אהוד אולמרט לאורך משפט הולילנד. "דכנר לא היה איש עשיר", השיב אולמרט, "וחוץ מזה", הרים את הקול בזעם, "הם הפרקליטות טוענים שאני מושחת, מילא, אבל גם מטומטם?! שאני אבקש שוחד עבור אחי שהייתי מרוחק ממנו וכעסתי עליו?!"

 

בלכר הצעי כי הכעס על יוסי התפרש על ידי התביעה בגלל שאולמרט (אהוד) הפנה אותו ב-2002 לדכנר, לאחר שכבר העביר לראש הממשלה לשעבר חצי מיליון שקל. "זה כמובן שטויות", השיב אולמרט, "כעסתי על יוסי בגלל שהוליך אותנו ואת אשתו שולל כבר שנים".

 

דכנר טען באוקטובר 2002 שאהוד אולמרט פנה אליו כדי שיפנה לצ'רני לסייע ליוסי. לכך הגיב אולמרט בעדותו: "דברי הבל ושקר. לא עלה על דעתי לבקש מתנה מאדם שבא כל יום לעירייה לטיפול בענייניו המקצועיים. שאבקש שוחד לעזור לבן משפחה שלי, כשייכולתי לבקש עזרה לאח בצרה מאינספור אנשים וארגונים שאני מכיר. שדווקא לשמואל דכנר אפנה?"

 

כדוגמא ליכולותיו סיפר אולמרט כיצד גייס מיליון דולר, מארגונים בחו"ל, לצורך תשלום שכר טרחה לעורך דינו יגאל ארנון שייצג אותו בפרשת החשבוניות הכוזבות מהן זוכה ב-1997. "דכנר סיפר שהוא סייע לי גם אז וזה לא היה נכון".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x