$
בארץ

ביטוח הבריאות לתלמיד מתייקר: ההורים ישלמו 49 שקלים במקום 34

ועדת החינוך אישרה את העלאת התשלומי לביטוחי בריאות לתלמידי ישראל, למרות שמשרד החינוך הבטיח כי תשלומי ההורים לא יעלו השנה. ברשויות הגדולות התשלום יהיה נמוך יותר וינוע בין 30 ל-35 שקל. יו"ר הוועדה, עמרם מצנע: "אנחנו מאשרים את הביטוח הזה בצער רב"

חן פונדק 11:0615.08.13
ועדת החינוך אישרה היום (ה') את תשלומי ביטוח הבריאות לתלמידי ישראל לשנת הלימודים הקרובה. השנה יעמוד תשלום הביטוח, בו נושאים הורי התלמידים, על 49 שקל, במקום 34 שקל בשנה החולפת. "אנחנו מאשרים בצער רב את הביטוח הזה לשנה אחת והוועדה תדון להבא על הנושא הזה מוקדם ככל האפשר, בלי שהאקדח יהיה מונח על הרקה", אמר יו"ר הוועדה, עמרם מצנע.

 

לפני שבוע קיבל מצנע מכתב משר החינוך שי פירון ובו התבקש לכנס דיון חירום לאישור הביטוח. תשלומי הורים מאושרים מדי שנה. לפני כמה שבועות אישרה הוועדה את תשלומי הרשות ואז הודיע משרד החינוך שתשלומי ההורים לא יעלו בשנת הלימודים הקרובה. אלא שמכרזי הביטוח עוד לא הסתיימו ולכן הוועדה לא יכלה לאשרו. הוועדה התכנסה היום במיוחד כאשר לא מדובר רק בתקופת פגרה – הכנסת עצמה נמצאת בחפש על כלל עובדיה בשבועיים הקרובים.

 

 

שר החינוך שי פירון. דיון חירום שר החינוך שי פירון. דיון חירום צילום: אוראל כהן

 

ההורים בפריפריה ישלמו יותר

 

תשלומי הביטוח אינם אחידים בכל הארץ. בעוד הורים ברשויות בפריפריה ישלמו 49 שקלים עבור הביטוח, דווקא הורים ברשויות הגדולות ישלמו בין 30-35 שקל. איתי חוטר, סמנכ"ל כלכלה במרכז השלטון המקומי הסביר את פערי הסכומים בין הרשויות הגדולות לקטנות בכך שקיימת הנחה לגודל בשל מורכבות הגבייה בערים גדולות. עוד אמר כי: "אם היינו הולכים על ממוצע, סביר להניח שאותן רשויות מקומיות גדולות לא היו נכנסות למכרז כי היו יכולות להשיג באופן עצמאי מחיר נמוך יותר ובאופן עקיף היו גורמות לעליית תעריפים עבור הרשויות הקטנות".

 

דלית שטאובר: לחברות הביטוח אין רווח גבוה בתחום בתי הספר

 

משרד החינוך הסביר השבוע כי מי שאחראי על המכרז הוא השלטון המקומי. מי שניצח במכרז הייתה חברת הביטוח כלל. משרד הפנים ומשרד החינוך טענו בדיון כי כמעט ולא ניגשו גופים למכרז, בדומה למכרז של פרויקט השאלת ספרים שנמצא כיום תחת חקירה של רשות ההגבלים. עוד הסבירה בדיון מנכ"לית משרד החינוך דלית שטאובר כי אומנם לחברות הביטוח יש שולי רווח גבוהים בתחומים מסוימים, אבל לא כך הדבר בתחום בתי הספר. המנכ"לית סיפרה על מקרים אישיים בהם לא ידעה בכלל שיש ביטוח, בעוד שהיום ההורים יודעים לפנות ויש עלייה של 300% בתביעות בבתי הספר.

 

למצנע לא היה הרבה מה לעשות בדיון שכן אם לא היה מאשר את התשלום, שנת הלימודים לא הייתה נפתחת. "הוועדה מרגישה אי נוחות ששבועיים לפני שנת הלימודים אנחנו צריכים להחליט. יש הר של סיבות וכנראה כולן יכולות. אבל מהעיון שלי בפרוטוקולים של השנים הקודמות של הוועדה, זה חוזר יותר מפעם אחת וזה לא ראוי". מצנע העיר כי הא מצפה לראות תיקון של הפגיעה ברשויות החלשות על חשבון הרשויות החזקות במכרזים הללו. הרשויות הגדולות מקבלות כיום הנחה במכרז בגלל יתרון לגודל.

 

עוד התברר בדיון כי ההסכם של הביטוח נחתם בין השלטון המקומי לחברת כלל לתקופה של שלוש שנים החל משנת הלימודים הקרובה, למרות שהוא אמור להיות מאושר מדי שנה בוועדת החינוך. מצנע דרש כי כבר במהלך השנה תובא לפני הוועדה תוצאות מכרז לשנה הבאה כבר במהלך שנת הלימודים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x