$
משפט

חטיבת התחרותיות ברשות ההגבלים: החלה לפעול אך לא הוסדרה בחוק

החטיבה הוקמה בהתאם להמלצות ועדת טרכטנברג להקים גוף שיעקוב אחר מגמות בתחרות בשווקים נבחרים. עו"ד מרידור: "הרשות הצהירה שהיא צריכה תיקוני חקיקה כדי להפעיל את החטיבה"

תומר גנון 10:0316.07.13
חטיבת התחרותיות ברשות ההגבלים החלה לפעול אף שטרם אושר בכנסת התיקון שאמור לתת לה סמכויות. התיקון הנדרש עבר בכנסת הקודמת בקריאה ראשונה, אולם הכנסת הנוכחית טרם אישרה דין רציפות המאפשר להכין את התיקון לקריאה שנייה ושלישית.

 

"הרשות הצהירה שהיא צריכה תיקוני חקיקה כדי להפעיל את חטיבת התחרותיות. תיקונים אין אבל עושה רושם שהחטיבה כבר פועלת ומבקשת מידע", אומר עו"ד מתן מרידור, ראש מחלקת הגבלים באגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות'.

 

עו"ד מתן מרידור. "גופים פרטיים חסרי אונים" עו"ד מתן מרידור. "גופים פרטיים חסרי אונים"

 

חטיבת התחרותיות הוקמה בהתאם להמלצות ועדת טרכטנברג, שהציעה להקים ברשות ההגבלים גוף שיעקוב אחר מגמות בתחרות בשווקים נבחרים ויאבחן כשלי שוק. במצב הקיים הרשות בוחנת שווקים רק באחד מארבעה מקרים: חקירה פלילית, בקשת מיזוג, כוונה להכריז על מונופול או בדיקה בטרם הכרזה על קבוצת ריכוז. הרשות כבר החלה לפנות לגורמים במשק ולבקש מהם נתונים ולהכין דו"חות, אך כאמור, אין כל חוק המאפשר לה לעשות כן. מרידור: "גופים פרטיים חסרי אונים מול יכולת הרשות לבקש נתונים גם כשאין הצדקה".

 

רשות ההגבלים מסרה בתגובה: "תיקון החקיקה עבר בקריאה ראשונה. הרשות פועלת רק במסגרת סמכויותיה והיא מוסמכת לדרוש נתונים שמסייעים לה לבצע את החוק, נתונים עדכניים על שווקים שיש בהם חשש להגבל עסקי, כדי לקדם תחרות ולהילחם ביוקר המחיה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x