$
משפט

רשות המסים תשלם כחצי מיליון שקל לקיבוץ יד מרדכי

הפיצוי יינתן על נזקי מבצע עופרת יצוקה, זאת לאחר שטען כי לשטחי הפרדס ולמטעי האבוקדו נגרם נזק עקיף בשל המצב הביטחוני במהלך הלחימה

הדר קנה 09:3015.07.13
לאחר יותר משלוש שנים קבעה ועדת הערר של רשות המסים שקיבוץ יד מרדכי יקבל פיצוי על נזקי מבצע עופרת יצוקה. הקיבוץ טען שרשות המסים הציעה לו להגיש את תביעתו במסלול הירוק שלפיו הרשות מכירה בזכאות לפיצוי ללא הוכחת נזק עד לסכום של 110 אלף שקל. הקיבוץ דחה מסלול זה והגיש בקשה לפיצוי על סכום גבוה יותר. תביעת הקיבוץ נדחתה בטענה כי "הקטיף לא הופרע על ידי הלחימה" ושבתקופת המבצע שילם הקיבוץ שכר מלא לעובדים.

 

פגיעת גראד בבית במהלך מבצע עופרת יצוקה פגיעת גראד בבית במהלך מבצע עופרת יצוקה צילום: שאול גולן

 

הקיבוץ הגיש ערר באמצעות עו"ד יורם תובל וטען כי לשטחי הפרדס ולמטעי האבוקדו נגרם נזק עקיף בשל המצב הביטחוני במהלך עופרת יצוקה. הקיבוץ גם טען שבתקופת המבצע נמנע מהעובדים לצאת לעבודות קטיף וריסוס, מה שגרם נזקים של 1.2 מיליון שקל לגידולים החקלאיים.

 

חברי ועדת הערר, נעה רבינסקי רייכל, יצחק דגון ומשה דנוך, מתחו ביקורת על התנהלות הצדדים במערכה וכתבו כי "במהלך הדיון הושקע מאמץ רב על ידי כל אחד מהצדדים להטיל דופי ולערער את אמינותו של הצד שכנגד. טענות רבות נשמעו ונכתבו על חוסר אמינותם, יושרם המקצועי של העדים המומחים של כל צד, עד שכמעט התפספסה לה המטרה - בחינת נזקיה של העוררת (קיבוץ יד מרדכי - ה"ק) כתוצאה מהמבצע". ועדת הערר פסקה ש"נזק אכן אירע לקיבוץ", וקבעה שתחשיב הפיצויים יתבסס על כך שהיקף העבודה בזמן המבצע עמד על 30%–50% מהזמן ולכן סכום הפיצוי יהיה 578 אלף שקל.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x