$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

ריבלין אישר בדיעבד תוספות שכר חריגות לקצין הכנסת

במשך יותר משנה קיבל בטעות קצין הכנסת יוסי גריף תוספות שכר חריגות של 3,500 שקל בחודש. כשהטעות התגלתה אישר יו"ר הכנסת לשעבר רובי ריבלין את התוספת רטרואקטיבית

תומר אביטל 06:5703.06.13

קצין הכנסת תת־ניצב יוסי גריף קיבל במשך יותר משנה תוספת שכר, התייעלות שיוחדה לעובדי כנסת שאינם בכירים. כתוצאה מכך שכרו של גריף תפח מדי חודש בכ־3,500 שקל ברוטו והוא עומד כיום על כ־53 אלף שקל ברוטו.

 

לדברי גורמים בכנסת, בתחילה העלאת שכרו של גריף נעשתה בטעות. אולם מבדיקת "כלכליסט" עולה כי כשהתגלתה הטעות נערך דיון בנושא, הטעות הוכשרה בדיעבד וכי הנוהלים אף שונו בהתאם. תוספות ההתייעלות הוכנסו ב־1995, בתקופתו של שבח וייס כיו"ר הכנסת. וייס החליט להעניק את תוספות לכל עובדי הכנסת, פרט לאלה ששכרם מוצמד לשכר בכירים במגזר הציבורי דוגמת שופטים או מנכ"לים. משרת קצין הכנסת נחשבת בכירה ולכן לא נכללה בקטגוריה. קציני הכנסת הבאים לא קיבלו תוספת התייעלות.

 

גריף, שצמח במשמר הכנסת, קיבל במשך השנים את תוספת ההתייעלות בתפקידיו השונים במשמר, כיתר עמיתיו. אולם כאשר מונה לפני כשנתיים וחצי לקצין הכנסת, חשבות הכנסת לא הפחיתה משכרו את תוספת ההתייעלות.

 

רובי ריבלין. קיבל את ההמלצות רובי ריבלין. קיבל את ההמלצות צילום: גיא אסיאג

 

לאחר שהתגלה העניין כונסו בקיץ 2012 דיונים פנימיים בנושא בלשכת מנכ"ל הכנסת הקודם, דן לנדאו. בסופם הוחלט להמליץ ליו"ר הכנסת דאז רובי ריבלין לשנות את סעיף תוספת ההתייעלות ולכלול בה גם את קצין הכנסת. ריבלין קיבל את ההמלצה, והתוספת אושרה. משמעות ההחלטה היא שתוספות ההתייעלות שקיבל גריף כקצין הכנסת לא הופחתו משכרו.

 

הנימוקים שהובאו בפני ריבלין על ידי הגורמים המקצועיים היו שאין זה ראוי שדווקא בשל הקידום יאבד קצין הכנסת תוספת לשכרו שממנה נהנה טרם המינוי, וכי קודמו של גריף לא בא משורות המשמר ולכן ממילא לא קיבל תוספת. לכן, הם המליצו לאפשר את המשך מתן התוספת לשכרו של גריף ולתקן את הנהלים בהתאם, כך שקציני הכנסת לא יוחרגו בעתיד ויקבלו את תוספת ההתייעלות. ריבלין חתם על ההמלצה בספטמבר 2012 וההחלטה תחול גם על קציני הכנסת הבאים.

 

גורמים בכנסת הדגישו כי מתן תוספות ההתייעלות נבע אמנם מטעות, אך כעת הדבר תוקן והוכשר. מלשכתו של ריבלין נמסר כי הוא "קיבל את עמדת הגורמים המקצועיים והמשפטיים בעניין זה".

 

אגב אף שגריף הינו קצין הכנסת הוא איננו שיאן השכר במשמר. כפי שנחשף ב"כלכליסט" מירי יכין, ראש אגף הטקסים והאירועים של הכנסת, זוכה בכל חודש לשכר של כ־55 אלף שקל ברוטו, יותר מראש הממשלה בנימין נתניהו, שמרוויח 46.5 אלף שקל.

 

בשמונה השנים האחרונות שכרה כמעט הוכפל בשל ותק ותוספות שונות. יכין שכבר הייתה אמורה לפרוש - גיל הפרישה של אנשי המשמר, בדומה לשוטרי משטרת ישראל, הוא 57. אלא שב־2007, כשהגיע מועד פרישתה, העניק ליכין מנכ"ל הכנסת דאז אבי בלשניקוב היתר מיוחד להמשך העסקתה, "עד שתגיע לגיל פרישה כמקובל בשירות המדינה", כלומר 67. בכנסת טענו כי הסיבה לכך היא שיכין הינה "סמכות מקצועית מהמעלה הראשונה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x