$
בארץ

"החיסכון היחיד שמקינזי מביאה הוא חיסכון שלילי של 100 מיליון שקל"

איילנד תוקף את תהליך ההתייעלות הפנימי בצה"ל, שמבצעת חברת הייעוץ הבינלאומי מקינזי: "המכרז שמשרד הביטחון ביצע היה תפור באופן נורא"

שאול אמסטרדמסקי 06:5424.04.13

לגבי דבר אחד איילנד לא מהסס להתבטא בחופשיות - תהליך ההתייעלות הפנימי בצה"ל, שמבצעת עבורו חברת הייעוץ הבינלאומי מקינזי, שזכתה במכרז שהתפרסם ב־2008. לדעתו, לא רק שהתהליך לא חוסך דבר, אלא ממש מבזבז כסף לצבא ולמשלם המסים. בעבר כבר נחשף ב"כלכליסט" שאף שהמכרז היה בהיקף של כ־20 מיליון שקל, בפועל מאז ועד היום הצבא שילם למקינזי יותר מ־100 מיליון שקל.

 

"החיסכון היחיד שמקינזי מביאה הוא חיסכון שלילי של 100 מיליון שקל", תוקף איילנד וממשיך, "המכרז שמשרד הביטחון ביצע היה תפור באופן נורא. הניסיון הבינלאומי בחברות ובפרויקטים של יותר מ־4 מיליארד דולר היה יותר מ־90% מתנאי המכרז. אבל לא כל חברת ייעוץ יכולה להבין מה זה צבא ומה זה צה"ל, אפילו אם יש לה ניסיון כזה. התהליך הזה לא נגמר כי בכל כמה שנים יש להם חוזה המשך. זו חתונה קתולית עם עשרות מיליונים".

 

איילנד עצמו ניגש לשלב המוקדם שלפני המכרז, אך בסוף חזר בו: "הבנו שזה מכור ושאין לנו מה להתעסק עם זה".

 

גיורא איילנד גיורא איילנד צילום: עמית שעל

 

למה מקינזי זה בזבוז כסף לצבא?

"בגלל המתודולוגיה שלהם. מה הם עושים? הם בודקים את הצבא מלמטה למעלה. הולכים לסדנה לתיקון טנקים וחושבים אם אפשר לעשות את אותו הדבר עם פחות אנשים. הדרך הנכונה היא לבוא מלמעלה למטה, כי שם הכסף הגדול. השגיאה

השנייה קשה יותר. איך בודקים יעילות במערכת צבאית שהיא לא כלכלית? הרי לכאורה אתה יכול לחסוף כסף אבל תוריד יכולות ביטחוניות. מה שהיו צריכים לעשות הוא להגדיר מהי העוצמה של צה"ל כפי שהיא מתבטאת ב'שיניים' שלו. למשל, כמה טנקים יש, כמה ימי לחימה, כמה גדודים סדירים. ואז, לבדוק אם אפשר להשאיר את אותה כמות 'שיניים' בתקציב נמוך יותר. זו התייעלות. מקינזי לא יכולים להוכיח התייעלות של שקל. כי אפילו אם חסכו עובד אחד, אולי רמות היכולות ירדו? או הכשירות הטכנית? ואולי התקן שחסכו מופיע עכשיו במקום אחר?".

 

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה כי "המשרד הביטחון דוחה מכל וכל אמירות בלתי מבוססות שלא נשענות על עובדות. חברת מקינזי זכתה במכרז וסייעה לגיבוש תוכנית התייעלות שחסכה ותחסוך בעתיד מיליארדים רבים. מערכת הביטחון תמשיך במתווה ההתייעלות באמצעות פינוי מקורות מקיום שוטף לטובת התעצמות כפי שנקבע בדו"ח ברודט".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x