שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

יאיר לפיד: אם אכשל בתפקיד שר האוצר - גם נתניהו ייכשל

לאחר החתימה על ההסכמים הקואליציוניים, יו"ר יש עתיד מגיב לראשונה על מינויו: "התפקיד שלי לא להיות פופולרי, אלא להנהיג"

תומר אביטל 19:2415.03.13

יו"ר מפלגת יש עתיד, יאיר לפיד, מגיב הערב (ו') להסכמים הקואליציוניים שנחתמו מוקדם יותר אחר הצהריים. לאחר החתימה כתב לפיד בדף הפייסבוק שלו: "התגובות על המינוי שלי לשר האוצר התחלקו לשלוש קבוצות:ההקבוצה הראשונה היתה של אנשים שפשוט בירכו אותי. הם עשו זאת בזהירות, הביעו חשש מסיכויי ההצלחה, אבל אמרו שהם סומכים עלי ומעריכים את העובדה שאני הולך בעיניים פקוחות למקום הקשה ביותר בפוליטיקה הישראלית. אני מודה להם.

 

"הקבוצה השניה היתה של אלה שהודיעו לי שיצאתי מדעתי. שנתניהו עבד עלי, שזוהי מלכודת דבש (לא שהבנתי איפה הדבש), שמדובר בבית קברות פוליטי, שאין לי סיכוי להצליח ואני אאבד את כל הנכסים שצברנו בבחירות ואהפוך לאדם השנוא בישראל - לא בגללי חלילה, אלא מפני שזה מה שתמיד קורה לשר האוצר, בעיקר בתקופה של גזירות.

 

"אני לא הולך להכנס איתם לוויכוח, כי כוונותיהם אינן רעות ונדמה לי שהם בעיקר חוששים לי, אבל נדמה לי שזה לא יהיה מוגזם לבקש קצת יותר קרדיט: תניחו לפחות שידעתי מראש מהם הסיכונים הכרוכים בעניין".

 

לפיד. "יהיה פה יותר גרוע לפני שיהיה יותר טוב" לפיד. "יהיה פה יותר גרוע לפני שיהיה יותר טוב" צילום: חיים צח

 

לפיד הוסיף: "אני מכיר כמובן את התיזה המתוחכמת לפיה נתניהו הציע לי את המשרד כדי שאכשל וכך יוכל להיפטר מיריב פוטנציאלי, אבל כמו רוב תיאוריות הקונספירציה גם זו אינה מחזיקה מים. אפילו מי שלא מאמין לנתניהו צריך לדעת שאם שר האוצר נכשל, הוא לוקח את ראש הממשלה איתו. אם לא נצליח לחלץ את כלכלת ישראל מהבוץ העמוק בו היא נמצאת (ובכל יום שעובר מתברר לי לחרדתי עד כמה הוא עמוק), נתניהו ייפגע לא פחות ממני. הצורך לעבוד טוב יחד הוא אינטרס משותף לשנינו, ואינטרסים הם דבר חזק מאוד. מעבר לזה, איני חושש לעשות מהלכים שיפגעו בפופולריות שלי.

 

להיות פופולרי זה כיף גדול, אבל זו לא מטרה... תפקידי אינו להיות פופולרי, אלא להנהיג".

 

לפיד סיכם: "בקמפיין נהגתי לומר לאנשים, שמנהיגות פירושה שאתה מפיח באנשים תקווה, ואז גורם להם לעבוד יחד כדי לגרום לה להתממש. זו דרך ארוכה, לעתים מייסרת, ובתקופה של קיצוצים אני לוקח בחשבון שיהיו אנשים רבים שיכעסו או יתאכזבו. זה מצער אותי כמובן, אבל אני לא מוכן לתת לזה לנהל את פעולותי או לשנות את מטרותי. מה שמוביל אותי לקבוצה השלישית.

 

נכון, אני לא כלכלן

 

אלו האנשים שאמרו, בפשטות, "למה האוצר?" בדרך כלל היו גם שאלות המשך: למה לא התעקשת על החוץ? למה לא שר פנים מורחב? מה בעצם מכשיר אותך לתפקיד? היות ואינך כלכלן, האם לא עדיף היה להביא איש מקצוע מבחוץ? כל אלה שאלות לגיטימיות. התשובה היא שאחרי שבחנתי את האפשרויות שוב ושוב, לא יכולתי להמלט מהמסקנה שכל תפקיד אחר פירושו שאני עושה לעצמי הנחות. כן, במשרד החוץ (שבמילא לא יכולתי לקבל אותו) כנראה כיף יותר. כן, במשרד הפנים הייתי חוטף פחות ביקורת. נכון, אני לא כלכלן. אבל הלכתי לבחירות עם הסיסמא "איפה הכסף", כנציגו של מעמד הביניים הישראלי, וזו אמירה שמחייבת אותי. משרד האוצר זקוק כמובן לכלכלנים מוכשרים - יש בו לא מעטים כאלה, וחלק מתפקידי יהיה לכנס סביבי את אנשי המקצוע הטובים ביותר בישראל, ולגרום להם לעבוד ביחד. אולם על כסא שר האוצר לא צריך לשבת מומחה חיצוני, אלא פוליטיקאי שיש מאחוריו כוח פוליטי משמעותי".

 

בסיום ציין לפיד "שר האוצר הוא אדם שמנהל מלחמה יומיומית כדי להגן על כלכלת המדינה ועל האזרח. במקרה שלי, שר האוצר יהיה גם אדם שינהל מלחמה יומיומית כדי להגן על מעמד הביניים הישראלי שסובל מהזנחה של שני עשורים. זה לא הולך להיות קל, ועוד יהיה יותר גרוע לפני שיהיה יותר טוב, אבל כמו שיודע כל מי שעקב אחרי הקמתה והתנהלותה של "יש עתיד" - אני איני נוהג לברוח מקרבות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x