$
בארץ

הח"כים יכריעו אם לחייב את עצמם בפרסום הצהרות הון

ח"כ מיקי רוזנטל צפוי להגיש השבוע הצעת חוק שתחשוף את ההצהרות שממלאים נבחרי הציבור

תומר אביטל 08:3511.02.13

חבר הכנסת הטרי מיקי רוזנטל (עבודה) מתכוון להגיש כבר השבוע הצעת חוק, לפיה הצהרות ההון שממלאים חברי הכנסת, השרים וראש הממשלה בתחילת קדנציה וסופה יחשפו לציבור. כיום ההצהרות שממלאים חברי הכנסת, הכוללות את הכספים, הנכסים, ההתחייבויות והחובות שלהם, נותרות חסויות בכספת ואיש לא יכול לעיין בהן. ההצהרות נחשפות רק בהוראת בית משפט, כשחבר הכנסת נחשד בפלילים. בנוסף, לפי הצעת החוק גם בני הזוג של חברי הכנסת יתבקשו למלא הצהרת הון, שתיחשף תחת סייגים שמגובשים כעת.

רוזנטל הזכיר כי "בשבוע שעבר התפרסם דו"ח של הבנק העולמי, לפיו יותר ויותר מדינות דורשות מבכירי השלטון למסור הצהרת הון, ובכ־30% מהמדינות המידע הזה מתפרסם בפומבי". לדבריו, חשיפת ההצעה תאפשר לציבור לבדוק האם הנבחר צבר נכסים באופן בלתי סביר בעת כהונתו. עד היום טרפדה הכנסת יוזמות דומות לחשוף את הצהרות ההון, אך בכנסת הנוכחית כמעט מחצית מהח"כים חדשים ורובם הצהירו על תמיכתם בצעד ערב הבחירות.

 

 צילום: יובל חן

 

לדברי עו"ד אלונה וינוגרד, מנכ"לית התנועה לחופש המידע, "כשכולם מדברים על שינוי שיטת ממשל או על 'כנסת אחרת', אין דוגמה טובה יותר מקידום חקיקה שתחייב את גילוי הצהרות ההון של הנבחרים בכדי להוכיח אמירות אלה. אין מועד ראוי יותר להעלות את הסוגיה על סדר היום מהעת הזו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x