$
ועידת תחזיות 2013

תחזיות 2013

יו"ר חברת החשמל: "ב-2013 נתחיל תהליך של חשמל נקי יותר וזול יותר"

יפתח רון טל דיבר בוועידת תחזיות 2013 של "כלכליסט" על השינוי הצפוי בחברה: "נקטין את כוח האדם, נבטל את הטבת החשמל"

רותי לוי 15:4625.12.12
"מדינת ישראל יכולה לעבור בעתיד הקרוב ממצב של חוסר יציבות ומשבר אנרגטי למצב של יציבות וביטחון אנרגטי בתנאי שנממש שני תנאים – את מהפכת הגז ואת הרפורמה במשק החשמל" כך אמר יו"ר חברת החשמל, האלוף (במיל') יפתח רון טל בוועידת "תחזיות 2013" של "כלכליסט".  

"במאי-יוני 2013 נתחיל לקבל גז ממאגר תמר. כבר ב-2013 נגיע למצב ש-40% מהדלקים הם גז. נתחיל בתהליך של חשמל נקי יותר ובעתיד גם זול יותר. המעבר מחוסר יציבות ליציבות בראש ובראשונה עובר דרך מהפכת הגז".

 

רון טל בוועידה. "חברת החשמל תייצר לא יותר מ-60% מהחשמל  בישראל ב-2020" רון טל בוועידה. "חברת החשמל תייצר לא יותר מ-60% מהחשמל בישראל ב-2020" צילום: עמית שעל

 

על הרפורמה במשק החשמל אמר רון טל: "הרפורמה הזו היא אירוע הכרחי ברמה ההיסטורית, ואין דרך אלא לממש אותה במהלך השנה הקרובה. לא נעבור עוד שנה במשק החשמל אם לא נשלים את הרפורמה הזו. גדרי המחלוקת הולכים ומצטמצמים, יש הסכמה על מרבית הנושאים בין החברה, המדינה והעובדים".

 

"הרפורמה במשק החשמל תביא ב-2020 למצב שבו חברת החשמל תייצר לא יותר מ-60% מהחשמל במדינה, 40% מהחשמל ייוצר בתחנות פרטיות (בניגוד לאחוזים בודדים כיום). יופרטו 3,000 מגה וואטים של תחנות כוח: תחנת D המתוכננת תהיה תחנה פרטית, רמת-חובב ואלון-תבור יימכרו. התשתית לא יכולה להיות מופרטת, ההולכה והחלוקה לצרכנים יישארו באחריות חברת החשמל, אך האספקה תהיה חלק מהתחרות".

 

יו"ר חברת החשמל צופה שינוי ארגוני משמעותי בחברת החשמל: "תחנות הכוח יהפכו למרכזי רווח. אנחנו נקטין את כוח האדם בחברת החשמל בסדר גודל של 2,000 עובדים קבועים, נבטל את הטבת החשמל, נגדיל את הגמישות הניהולית להנהלת חברת החשמל. אנחנו מוכרים נכסים, נשנה את מבנה ההון של החברה ונרחיב את הפוטנציאל היזמי של החברה בארץ ובחו"ל".

 

עלות הרפורמה, להערכת חברת החשמל, היא 6-5 מיליארד שקל, "זה עולה כסף" אומר רון טל, "אבל כל העלויות יחזרו למשק בתוך 8-5 שנים מבלי שמתחשבים בתועלות הנוספות. לא צריך להתרגש מהמספרים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x