$
בארץ

"צעדי בנק ישראל עלולים לזרז עליות מחירים בשוק הדיור"

בית ההשקעות דש סבור כי הורדת הריבית והגבלת המימון למשכנתאות עשויות לדרבן את עליות המחירים; איילון: "הורדת הריבית אינה הכרחית"

כלכליסט 18:1929.10.12

"הבחירה של בנק ישראל להוריד את הריבית כדי להקל על מצב המשק תוך ביצוע צעד מאזן של הטלת מגבלות על המשכנתאות עלולה דווקא לעלות את הסיכון שטמון בשוק הדיור המתנפח", כך אמר אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי של דש בית השקעות, בתגובה להורדת הריבית ולהגבלה שהוטלה על שיעור המימון למשכנתאות.

 

לדבריו של זבז'ינסקי "הורדת ריבית פועלת להקטנת כדאיות השקעה בפיקדונות הבנקים ובאגרות חוב של הממשלה ודוחפת משקיעים לחפש השקעה אלטרנטיבית, כדאית יותר. כתוצאה מזה כספים נוספים של המשקיעים עשויים לזרום אל שוק הדיור ולדרבן המשך העלאת המחירים. על פי מחקר של בנק ישראל, רק כמחצית מהמשקיעים נזקקים בכלל ללקיחת משכנתא ולכן המגבלה שהטיל עליהם בנק ישראל עשויה לא להיות אפקטיבית. נראה שהצעדים האחרונים של בנק ישראל עלולים דווקא לזרז עליות מחירים בשוק הדיור".

 

"בנק ישראל מחפש את הדרך לרוקן את המים בלי לשפוך את התינוק", אמר יניב פגוט, האסטרטג הראשי של קבוצת איילון. לדבריו של פגוט "בנק ישראל ניסה ואף הצליח להפתיע את השווקים בהורדת הריבית הבלתי צפויה, אשר אינה מחויבת המציאות וסותרת את המטרה המוצהרת לצנן הדרגתית את שוק הדיור למגורים. נוכח העובדה שבשווקים הגלובליים צנח בשבועות האחרונים מפלס הלחץ, וכן מדד חודש ספטמבר הקטין באופן מהותי את בהלת האינפלציההמוגזמת סביב מדד חודש אוגוסט הגבוה, סביר היה להניח כי הבנק ידחה את השימושים במעט התחמושת המוניטרית שנותרה לו למועד מאוחר יותר".

יניב פגוט יניב פגוט צילום: שאול גולן

 

"נראה כי להפחתת הריבית המפתיעה תהיה השפעה מחממת יותר על שוק הנדל"ן המקומי מאשר ההשפעה של הטלת ההגבלות החדשות על המינוף בשוק הדיור למגורים, אשר ממוקדת בעיקר ברוכשי דירות למטרות השקעה. האתגר המשמעותי של בנק ישראל הוא לנקז בעדינות את האוויר החם מבועת הנדל"ן המתנפחת במטרה להגן על המערכת הפיננסית המקומית מפני גידול בקריסת לווים, וזאת בלי לפגוע קשות בסקטור הנדל"ן ולספוג גול עצמי בשורת הצמיחה הכלכלית במשק. הפתרונות הפיננסים של הבנק המרכזי אינם מהווים חלופת אמת לטיפול ממשלתי בשוק הנדל"ן".

 

צח ברקי, הכלכלן הראשי של קבוצת דן אנד ברדסטריט, אמר כי "הפחתת הריבית הנוכחית לא תתרום משמעותית לעידוד צמיחה ריאלית מקומית לאורך זמן מאחר שלהאטה בצמיחה הגלובלית יש השפעה מהותית. נוסף על כך גידול מואץ בהיקף המשכנתאות עשוי להביא להתפתחות של בועה במחירי הדיור שכן הריבית מהווה הפרמטר המרכזי לגובה הביקוש למשכנתאות".

 

גולן ספיר, משנה למנכ"ל סיגמא בית השקעות, אמר: "בנק ישראל יוצא בעסקת חבילה כשמצד אחד הוא ער למצב הכלכלי ולמדד המחירים הנמוך שפורסם לאחרונה, ומאידך פועל לצנן את שוק הנדל"ן ע"י הגבלות קשות על רוכשי הנדל"ן. להערכתנו לא די בצעדים אלה כל עוד לא פותרים את בעיית ההיצע, שעדיין נמוך ביחס לביקוש הטבעי".

 

אהוד רצאבי, נשיא להב, מסר: "למרות שהממשלה היא ממשלת מעבר ואנו בתקופת בחירות, על הממשלה לנקוט צעדים אופרטיביים לתמיכה במגזר העצמאים והעסקים הקטנים כדי למנוע את הפגיעה הצפויה במגזר זה עקב העמקת ההאטה במשק".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x