$
קריירה

התמ"ת: אי-תעסוקה של חרדים וערביות מעיבה על עתיד המשק

הגידול בחלקם של שני המגזרים באוכלוסייה בשני העשורים הקרובים עשוי להקטין את שיעורי התעסוקה במשק באופן דרמטי. המשמעות: הגדלת הנטל על האוכלוסיה העובדת וירידה ברמת החיים

מיקי פלד 15:5409.04.12

ללא שיפור משמעותי בשיעורי התעסוקה של נשים ערביות וגברים חרדים עתיד המשק הישראלי להיפגע קשות, כך עולה ממחקר של משרד התמ"ת שפורסם היום (ב').

 

על פי המחקר, אם לא יושוו שיעורי ההשתתפות של שתי הקבוצות לאלו של שאר האוכלוסיה, צפויה ירידה של 6% בשיעורי ההשתתפות בכוח

העבודה: שיעור ההשתתפות של הגברים צפוי לרדת בין 2010 לבין 2030 מ-79.2% ל- 75.4% ושל נשים מ-65.4% ל-61.3%. המשמעות היא לא רק אובדן תוצר, כלומר ירידה ברמת החיים הכלכלית של כלל האוכלוסייה ואובדן הכנסות ממסים למדינה, אלא גם הגברת הנטל על האוכלוסיה העובדת, שתצטרך לממן את האוכלוסיה הלא-עובדת.

 

הסיבה לממצאים הלו היא הנתונים הדמוגרפיים המשפיעים על התעסוקה במשק. הראשונה היא הזדקנות האוכלוסיה. לאחר 30 שנה בשהן נרשם גידול מתמשך בחלקה של האוכלוסייה בגילאי עבודה, במהלך שני העשורים הקרובים צופים בתמ"ת מפנה חד שיביא לירידה משמעותית בחלקה של אוכלוסייה זו. חלקם של בני 64-15, שעלה בהתמדה מאז 1980 מ-58.2% ל-62.3% בסוף שנת 2010, צפוי לרדת ל-59.4% כבר בשנת 2020 ול-59.1% בשנת 2030.

 

הסיבה השנייה היא עלייה חדה בחלקן באוכלוסיה של קבוצות בעלות שיעורי השתתפות נמוכים בעבודה. חלקן של האוכלוסיות החרדית והערבית צפוי לעלות בצורה משמעותית במהלך העשורים הבאים: בקרב בני 64-15 יעלה חלקם של החרדים בין 2010 לבין 2030 מ-8.5% ל-15.1%, וחלקם של הערבים יעלה מ-19.3% ל-23.1%. בקרב יהודים לא-חרדים עומד שיעור התעסוקה של גברים על קצת מעל ל-80% ושל נשים על קצת מעל 70%.

 

בשבוע שעבר פרסמה קרן המטבע הבינלאומית את הדו"ח השנתי שלה על ישראל, שבו ציינה כי המשק הישראלי מאבד כל שנה כ-15% תוצר עקב שיעורי תעסוקה נמוכים של ערביות וחרדים. מבחינת ההכנסות ממסים, המשמעות היא אובדן הכנסות של יותר מ-10.5 מיליארד שקל ב-2011. סכום זה מהווה כמחצית מהסכום הדרוש למימוש כל הדרישות שהועלו בדו"ח של צוות יונה-ספיבק בעת המחאה החברתית – כולל דיור בר השגה, חינוך חינם, שיפור מערכת הבריאות ועוד.

 

בני פפרמן, מנהל מינהל מחקר וכלכלה בתמ"ת, ניסה לשמור על אופטימיות ואמר כי "בעשור האחרון דווקא גדלו שיעורי התעסוקה של האוכלוסייה החרדית והערבית בכוח העבודה. הערכתנו היא שבסך הכל שיעור התעסוקה של שתי האוכלוסיות הללו ימשיך לגדול גם בעשור הבא. על כן, אנו סבורים ששיעור התעסוקה הכללי במשק ימשיך לגדול חרף עליית משקלן היחסי של האוכלוסייה הערבית והחרדית".

 

לאחרונה אישר התמ"ת פתיחה של 8 מרכזי תעסוקה ייעודיים לחרדים והממשלה אישרה הקמה של מרכזים דומים יחד עם הטבות בסבסוד מעונות יום וכדומה לנשים ערביות.

 

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון הרב עו"ד אורי רגב אמר בתגובה: "תחזית התמ"ת היא עוד הוכחה לאסון שעומדים להביא הפוליטיקאים הנכנעים ללחץ החרדי על הכלכלה והחברה הישראלית. זו גם הוכחה נוספת לחוסר האחריות של אלה המציעים לישראל להסתפק בחלוקת גזרים לחרדים כדי שלא להרגיז אותם. אם מדינת ישראל חפצת קיום. היא חייבת לפעול מייד בנחרצות להפסקת הסרבנות החרדית ללמד את בניה תוכנית ליבה, ודרישתם לאפשר להם להשתמט מצבא ועבודה. יש לקבוע שמוסד שאינו מלמד תוכנית ליבה לא יקבל אגורה מקופת המדינה. יש להגביל את מספר תלמידי הישיבות שמתקצבת המדינה ואת תקופת הלימודים בה יוכלו לקבל סיוע. יש להתנות הטבות לדיור והכנסה במיצוי כושר ההשתכרות. בלי צעדים נמרצים, כפי שדורשים כל הכלכלנים האחראים, תדרדר ישראל לכלכלת עולם שלישי. הגיעה הזמן שהמפלגות האזרחיות יבינו את הצורך בשיתוף פעולה ביניהן לפני שכלכלת ישראל תקרוס".

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x